Strona głównaNaprawyPodłączenie pralki do odpływu - wysokość jest ważna

Podłączenie pralki do odpływu – wysokość jest ważna

Prawidłowe podłączenie pralki do odpływu jest bardzo istotne, ze względu na zapobieganie problemom z wyciekaniem wody i nieprzyjemnymi zapachami. Przed przystąpieniem do prac należy wszystko dobrze pomierzyć, aby uniknąć jakichkolwiek pomyłek. Oto sposoby na podłączenie pralki do wody, aby wszystko odbyło się sprawnie i niezawodnie. 

Jak prawidłowo wykonać odprowadzenie wody z pralki?

Każda kupiona pralka, niezależnie od modelu, powinna być wyposażona w instrukcję obsługi, w której to znajdziesz szczegółowe informacje na temat jej sposobu odprowadzenia wody. Z pralki musi być wyprowadzony wąż, zazwyczaj znajdujący się w komplecie. Do prawidłowego zainstalowania pralki w nowym miejscu konieczna jest poziomica, aby pralka stała prosto i nie wibrowała nadmiernie oraz zestaw kluczy, niezbędnych do podłączenie pralki do odpływu, a także do zdjęcia z bębna blokad transportowych. Bez tego może dojść do uszkodzenia urządzenia po jego uruchomieniu, dlatego warto jest zrobić to na początku.

Podłączenie węża odpływowego pralki (i suszarki w razie takiej konieczności), zacznij od dokładnego umiejscowienia tego urządzenia w łazience lub innym pomieszczeniu. W zależności od tego, na jakiej wysokości odpływ pralki się znajduje, może być bowiem konieczne przedłużanie węża dopływu i odpływu wody albo okablowania. Wąż dopływowy może posiadać tak zwany elektrozawór, którego rolą jest odcięcie dopływu wody w razie konieczności i tym samym zabezpieczenie pomieszczenia przed zalaniem. Węże z elektrozaworami, a także przewody elektryczne mają fabrycznie określoną długość, a ich przedłużenie oznacza utratę gwarancji.

Wąż dopływowy do wody należy przykręcić do zaworu wody. Rurę odpływową podłącza się do kanalizacji. Zawsze należy sprawdzić szczelność instalacji. 

Odpływ pralki wysokość

Zalecany przez producenta odpływ od pralki, wysokość i wymiary znajdziesz w instrukcji obsługi konkretnego modelu. Zazwyczaj przyjmuje się wysokość od 60 do 100 centymetrów, jako najbezpieczniejszą. Czasami zdarza się, że nie ma się wpływu, na jakiej wysokości odpływ do pralki się znajduje. Jeżeli jest to nieprawidłowa wysokość, należy bezwzględnie ją zmienić. Istotne jest także, aby wąż odpływowy nie był zagięty, ale także nadmiernie rozciągnięty. To wszystko grozi zalaniem pomieszczenia. Pamiętaj także o dobrym zabezpieczeniu odpływ pralki. Wysokość to nie wszystko. Odpływ musi być uszczelniony, aby woda nie wydostawała się na zewnątrz. Najlepiej jest przy nim zainstalować syfon, aby do pomieszczenia nie zakradły się nieprzyjemne zapachy z kanalizacji. Zawór zwrotny sprawia, że woda, która znalazła się już w odpływie pralki, nie wraca do niej. W przypadku odpływu pralki wysokość ma więc fundamentalne znaczenie dla wygodnego i bezpiecznego korzystania z tego urządzenia.

Tak samo istotny jest dopływ wody do pralki. Wysokość w tym przypadku łatwiej jest dobrać do istniejącego zaworu. Pamiętaj, że zawór jest niezbędny, aby w razie konieczności szybko móc zakręcić dopływ wody do urządzenia.

Generalnie podłączenie pralki do wody oraz podłączenie pralki do odpływu powinno się odbywać jak najkrótszymi przewodami, leżącymi prosto, bez żadnych załamań. Zazwyczaj najlepiej jest najpierw kupić konkretny model pralki i dopiero pod niego przygotowywać podłączenie.

Pralki automatyczne to urządzenia o dużym przepływie wody. Dlatego wymagają prawidłowego podłączenia pralki do odpływu. Zakłada się, że średnica odpływu powinna wynosić 50 milimetrów w przypadku urządzeń o wsadzie do 5 kilogramów oraz 70 milimetrów w przypadku takich o załadunku od 6 do 12 kilogramów.  

Ostateczne kroki podczas podłączania węża odpływowego pralki i suszarki

Poziomowanie pralki odbywa się oczywiście przy pomocy poziomicy, a także kluczy, które pomogą w prawidłowym ustawieniu nóżek pod pralką. Dobre wyregulowanie oznacza cichszą pracę pralki, a także po prostu wygodę. Dodatkowe zabezpieczenie może stanowić mata antywibracyjna, która również wpływa na cichszą pracę urządzenia.

Niektóre suszarki do ubrań także wymagają podłączenia ich do odpływu wody. Niektóre mają pojemniki, z których wodę się wylewa. Przed zakupem konkretnego urządzenia koniecznie to sprawdź, ponieważ jest to niezwykle istotne z praktycznego punktu widzenia. Urządzenia bez koniecznego podłączenia do rur znaleźć się mogą nawet w garderobie albo sypialni. To zdecydowanie wygodniejsze, niż podłączanie węża odpływowego pralki i suszarki.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze