Strona głównaPoradyCzy można mieszać farbę lateksową z akrylową?

Czy można mieszać farbę lateksową z akrylową?

Remont przeważnie nie obywa się bez malowania wnętrz. Musimy dokonać wyboru odnośnie tego, czy zakupić gotową farbę, a może dodać do białej farby odpowiedni pigment bądź zmieszać ze sobą różne farby. Jakie są możliwości mieszania? Czy można mieszać farbę lateksową z akrylową? Tego dowiesz się w poniższej treści.

Mieszanie farb – czy to bezpieczne?

Farby i barwniki są znane już od bardzo dawna. Kiedyś zawierały one toksyczne składniki, jak ołów, arszenik i cynober. Najczęściej powstawały na bazie wapnia. Zielone farby uzyskiwano za pomocą dodatku płatków miedzi. Ciemniejsze farby były uznawane za luksusowe, stąd też były dużo droższe. Jeszcze do całkiem niedawna używano farb klejowych, cementowych i wapiennych. Później na rynku budowlanym pojawiły się farby dyspersyjne, zwane inaczej emulsyjnymi. Branża zajmująca się opracowywaniem nowych rozwiązań stworzyła farby z dodatkiem teflonu, a także z dwutlenkiem tytanu i srebra. Powstały też farby z cząstkami ceramicznymi, mające właściwości rozjaśniające i absorbujące zapachy i można nimi malować kafelki.

Mieszanie farb jest dosyć ryzykowne. Wynika to z tego faktu, że farby posiadają różne składy i właściwości, co może doprowadzić do nieoczekiwanych skutków. Mieszanie farb nie daje pewności, że za drugim razem wyjdzie ten sam kolor. Jeśli jednak chcesz podjąć się tego wyzwania, do dobrego wymieszania farb użyj końcówkę z mieszadłem i podłącz ją do wiertarki. Zastanawiasz się, czy mieszanie farby lateksowej z akrylową jest możliwe?

Czy można łączyć ze sobą różne rodzaje farb? Np. lateksową z akrylową?

Czy można mieszać farbę lateksową z akrylową? Niestety, czasem bywa tak, że ze pigment farby lateksowej może źle łączyć się z wypełniaczem i rozpuszczalnikami farby akrylowej. W takim przypadku pomocny okazuje się pośredni rozpuszczalnik. Może on jednak nie być skuteczny, a mieszanie farby lateksowej z akrylową przyniesie rozwarstwienie i pływanie pigmentu. Farba lateksowa posiada pigmenty i dużo żywicy, co sprawia, że charakteryzują się one doskonałym kryciem, dużą przyczepnością do ścian i sufitów, a także nie drażni swoim zapachem. Jest niezwykle odporna na działanie promieni UV. Ściany pomalowane tą farbą są łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ zabrudzenia można zmywać i szorować. Farby lateksowe mają ogromną zaletę, jaką jest paroprzepuszczalność, która umożliwia odprowadzanie wilgoci ze ścian, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko pojawienia się grzyba.

Farby akrylowe szybko schną i nie wydzielają drażniących domowników zapachów. Świetnie kryją i są bardzo łatwe w aplikacji. Farby akrylowe są już mniej odporne na zabrudzenia, są mało paroprzepuszczalne, dlatego też nie powinno się ich stosować w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Jak widzisz, farby te mają inne zastosowania, dlatego ich łączenie może nie być dobrym pomysłem. Mieszanie farby lateksowej z akrylową może okazać się błędem. Farba lateksowa nadaje się do takich pomieszczeń, jak kuchnia, łazienka. Akrylowa jest wskazana do malowania sufitów, pokojów dziennych, sypialni. 

Odpowiadając na pytanie, czy można mieszać farbę lateksową z akrylową, twierdzimy, że jest to możliwe, jednak od powodzenia tego działania zależy przede wszystkim skład farb. W niektórych przypadkach może dojść do zwarzenia się powstałej mieszaniny. Mieszanie farby lateksowej z akrylową jest dosyć ryzykowne, dlatego radzimy, aby mieszać farby tego samego rodzaju, firmy i o jak najbardziej zbliżonym składzie. Najlepiej jest dokonywać zakupu w sklepach, w których możliwe jest mieszanie farb na miejscu. W taki sposób unikniemy sytuacji, w których kolejne mieszanie da nam inny odcień niż za pierwszym razem.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze