Rekuperator na produkt, który jest obarczony pewną dozą nieufności. Z założenia jest to urządzenie, które ma za zadanie odzyskiwać ciepło z naszego budynku. Stosowane jest w wielu systemach wentylacji, jest to zatem wymiennik ciepła. Możemy wymienić kilka rodzajów rekuperatorów. Rekuperator z czynnikiem pośrednim oraz te, które przekazuje ciepło za pomocą przegrodę płytową. Nawiane powietrze nie wymaga takiego ogrzania, jak normalne – sprawność rekuperatora to jakieś 80%. Oznacza to, że musimy włożyć tylko 20% sił, aby ogrzać powietrze do założonej temperatury.
Wiemy już jak działa rekuperator. Myślę więc, że teorie mamy za sobą, czas teraz przejść do praktyki i odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. A mianowicie – ile to kosztuje, jakie są faktycznie opinie na temat tego wynalazku oraz jakich producentów polecamy. Dla Waszej wygody stworzyliśmy ranking,
Rekuperator cena, czyli ile kosztuje rekuperator
Zanim jednak przejdziemy do rankingu to warto wiedzieć ile to kosztuje. Jeśli nie szukamy rekuperatora do przeznaczenia przemysłowego to myślę, że możemy za przykład wziąć rekuperator o przepustowości 250 m3/h. Cena będzie oscylowała w granicach 3500 złotych. Koszt faktycznie spory, pytanie czy zwróci się nam to w najbliższych latach? Na to odpowiedzą nam opinie.
Ranking najlepszych rekuperatorów
Jeśli chodzi o producentów tego sprzętu to możemy wymienić tutaj takich producentów jak luna, aeris, prana czy polski bartosz
Rekuperator prana 150 – opinie
System wentylacji PRANA ma tę zaletę, że w zimę nasze powietrze może być ogrzewane, a w lecie ochładzanę. Jeśli chodzi o cenę tego sprzętu to za model prana 150 zapłacimy około 3300 złotych. Jednak nie cena jest najważniejsza podczas zakupu, a opinie na temat produktów. Nikt nie chce wydawać chyba ponad 3000 złotych na nie trafiony zakup. Opinie na temat modelu PRANA 150 są pozytywne. Wiele osób w końcu pozbyło się grzyba, który nie oszukujmy się – jest destrukcyjny dla naszego zdrowia. Dzięki zastosowaniu miedzianego wymiennika ciepła mamy możliwość nie tylko wtłaczania świeżego powietrza, ale także usuwanie tego zużytego. Według producenta – pochwalić się mogą taką wydajnością, że na oziębianiu naszego pomieszczenia możemy zaoszczędzić nawet 70% kosztów klimatyzacji. Jeśli chodzi zaś o zimę i mróz to tutaj możemy doszukać się oszczędności na poziomie 30%. Opinie użytkowników na forum są pozytywne, dlatego w naszym rankingu PRANA zajmuje pierwsze miejsce. Nie mniej jednak warto sprawdzić dalszy ranking, bo będzie również inny zakres cenowy.
Rekuperator aeris 350 – opinie, cena
Rekuperator, który doskonale sprawuje się w domkach jednorodzinnych. W przypadku ogrzania dużych powierzchni szukamy oszczędzania. Rekuperator aeris 350 może nam właśnie w tym pomóc. Wymiennik tej firmy ma bardzo wysoką sprawność, według komunikatów producent to aż 95% sprawności. Kupując rekuperator nie patrzymy tylko na koszt czy wydajność. Warto sprawdzić też ilość decybeli, które wydobywają się podczas pracy. Nikt chyba nie chce spać w szumie. Ilość decybeli, które się wydobywają z tego urządzenia to około 34-35 decybeli. Firma posiada w swojej ofercie także model next czy luxe. Cena jest jednak prawie dwa razy wyższa niż u poprzednika. Jednak w tym przypadku i mechanizm jest nieco inny.
Rekuperator luna
Rekuperator luna 200 to oszczędność nie tylko na ogrzewaniu, ale także na zakupie. Jest to produkt, który kosztuję około 2200 złotych, więc jest najtańszy w naszym rankingu. Niec głośniejszy niż poprzednicy, bo tutaj dochodzi do około 51 decybeli. Sprzęt waży 20 kilogramów i ma bardzo niski pobór mocy.
Jak dobrać rekuperator?
Wiele osób myśli jak dobrać rekuperator. Odpowiedzi nie ma jednoznacznej i najlepiej każdą sytuację przegadać z doradcą klienta. Rodzajów jest sporo, jeśli masz małe mieszkanie to z całą pewnością nie będziesz potrzebował sprzętu za 10 tysięcy. Dodatkowo każdy rodzaj jest inny w swoim montażu. Dlatego doradca klienta powinien pomóc Ci szybko w tym jaki rekuperator do mieszkania wybrać.
Jak widzimy ranking zawiera trzech producentów, choć na rynku jest sporo większy wybór. Niektóre rekuperatory są z klimatyzacją, niektóre są pokojowe, posiadają pompę ciepła. Możemy też wymienić wersję przeciwprądowe, obrotowe, kominowe. Montaż nie jest łatwy i takie stanowisko znajdziemy w wielu opiniach. Zasada działania wymaga tego, że montaż musi odbywać się przy udziale fachowca. Fachowiec zna dokładny schemat i wie jak podłączyć rekuperator. Pamiętaj, że ciężko taki sprzęt zrobić własnoręcznie. Na forum znajdziemy wątki typu “rekuperator własnej roboty”, nie są to jednak trafne rozwiązania. Lepiej nie ryzykować i nie robić rekuperatora własnej roboty.