Strona głównaOgródPerukowiec podolski - odmiany, cięcie, uprawa, cena, rozmnażanie

Perukowiec podolski – odmiany, cięcie, uprawa, cena, rozmnażanie

Perukowiec podolski z łaciny Continus coggyria jest gatunkiem krzewu należącym do rodziny nanerczowatych. Jest to roślina, która pochodzi z krajów południowo – zachodniej Azji, ale także spotkać ją można w południowo – wschodniej części Europy. Jest gatunkiem należącym do roślin ozdobnych, a więc często spotkać ją można w ogrodach, czy parkach. Dlaczego perukowiec? Swoją nazwę roślina zawdzięcza specyficznemu kwiatostanowi, który rzeczywiście po zakwitnięciu przypomina perukę. Krzew ogrodowy, jakim jest perukowiec podolski, osiąga wysokość 3 metrów, a zakwitać zaczyna na przełomie maja i czerwca. Oprócz kwiatostanu, krzew posiada również kolorowe liście, które zaczynają zmieniać swój kolor na jaskrawo czerwony na jesień. Po przekwitnięciu, które przypada na przełom czerwca i lipca, pojawiają się charakteryczne włoski, dzięki którym roślina zawdzięcza swoją nazwę. To właśnie owocostany odpowiadają za niespotykany wygląd krzewu, z czym roślina jest najczęściej kojarzona. Jeśli chcemy, aby nasza roślina pojawiła się w naszym ogrodzie, należy pamiętać, że lubi ona stanowiska nasłonecznione. Jest to konieczne, aby doszło zmiany barwy liści z zielonego koloru na czerwony.  

Perukowiec podolski – odmiany 

Krzew dostępny jest w wielu odmianach. Odmiany te różnią się między sobą przede wszystkim wysokością, do jakiej dorastają krzewy, a także kolorem liści i kwiatostanem. Najczęściej sadzi się je jako pojedyncze krzewy, jednak w zestawieniu z kilkoma różnymi odmianami można osiągnąć naprawdę zdumiewający efekt. Do najpopularniejszych odmian Perukowca podolskiego należy między innymi “Royal Purple”. To właśnie ta odmiana zmienia kolor liści z ciemno purpurowego, aby na jesień posiadać czerwone liście. Krzew dorasta do 3 metrów wysokości, jednak zajmuje mu to aż 10 lat. Oprócz tego posiada wyjątkowe kwiatostany i owocostany. Kolejną, bardzo charakterystyczną odmianą jest Perukowiec podolski “Young Lady”. Odmiana ta posiada drobny kwiatostan, który po przekwitnięciu zamienia się w puchowy, dzięki licznym wystającym różowym włoską. Krzew ten jest nieco niższy, niż poprzednia odmiana, ponieważ dorasta do 2 metrów wysokości. Jeżeli chodzi o liście, początkowo krzew posiada zielone, które w okresie jesiennym zmieniają kolor na żółto – pomarańczowy. Z najciekawszych odmian poza Royal Purple oraz Young Lady, należy także wspomnieć o odmianie Lilla, która posiada purpurowe liście, przebarwiające się na aż trzy kolory, między innymi żółty, pomarańczowy oraz czerwony. Takie połączenie kolorów, zwłaszcza jesienią, tworzy naprawdę niesamowity efekt. Perukowiec podolski Smokey Joe “Lisjo”. To kolejna ciekawa odmiana. Kwiatostany mają postać różowo – czerwonej wiechy. Wiecha ta, jak większość odmian, również po przekwitnięciu jest puchowa. Liście tej odmiany zmieniają kolor z zielonego na pomarańczowy. 

Źródło: pixabay.com

Perukowiec podolski – cięcie

Jest to krzew, który osiąga naprawdę duże wysokości. Średnio jest to ponad 3 metry, dlatego bardzo często spotkać go można w parkach, jako element ozdobny. Jeśli jednak w naszym ogrodzie nie chcemy mieć tak potężnego krzewu, warto przyciąć nieco naszą roślinę. Kiedy powinno następować cięcie Perukowca? Zaleca się, aby cięcie przypadało wiosną, przed zakwitnięciem, najpóźniej w kwietniu. Przycina się głównie młode pędy, natomiast starsze gałęzie raz na kilka lat możemy przyciąć podczas tak zwanego prześwietlania krzewu. 

Perukowiec podolski – właściwości lecznicze

Jak się okazuje, jest to nie tylko roślina ozdobna, ale także posiadająca wiele właściwości leczniczych. Przede wszystkim ma działanie przeciwnowotworowe. Ale nie tylko, ponieważ roślina posiada właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, ale również przeciwdziała rozwijaniu się grzybów i posiada działania uspakajające. Właściwości leczniczych perukowca można wymieniać naprawdę wielu. Jeżeli chodzi o działanie antynowotworowe, to zaleca się stosowanie perukowca w przypadku, kiedy cierpimy na nowotwory gruczołu krokowego, jelita żołądka, czy piersi. Można go stosować w postaci wyciągu na winie lub nalewki z perukowca. Jest to świetne lekarstwo także na zatrucia, czy różnego rodzaju owrzodzenia błon śluzowych i skóry. Perukowiec zwalcza także infekcje wirusowe i zbija gorączkę. 

Perukowiec podolski – rozmnażanie

Jak wygląda rozmnażanie perukowca podolskiego? Tak jak każda roślina, do swojego rozwoju potrzebuje nasion. Jednak jeżeli chodzi o różne odmiany perukowca, to w tym celu musimy sięgnąć po sadzonki, które pochodzą z młodych pędów. Kiedy pobrać pęd do rozmnażania? W trakcie rozwoju roślin, przed jej zakwitnięciem. Aby rozmnożyć krzew nie należy umieszczać sadzonki bezpośrednio w ziemi. Umieszcza się ją w specjalnie przygotowanej mieszance torfu i piasku. 

Perukowiec podolski – uprawa

Jak wcześniej wspomniano, krzew lubi stanowiska nasłonecznione i ciepłe. Jest to istotne, jeżeli zależy nam na tym, aby kwiat w pełni zakwitł, a na jesień przebarwił swoje liście. Uprawa tej rośliny jest kluczowa, ale nie jest ona trudna. Jednak nie ma problemu, jeżeli roślina posadzona będzie w bardziej zacienionym miejscu. Jeżeli chodzi o glebę, to pod tym względem perukowiec nie posiada specjalnych wymagań. Najbardziej pożądaną glebą jest piaszczysto – gliniasta, jednak jeśli będzie ona znacznie piaszczysta i bardziej uboga w minerały, z tym roślina nie powinna mieć problemu. Jest to krzew naprawdę odporny nie tylko na ekstremalne warunki, jeżeli chodzi o podłoże, ale także przeszkody nie stanowi mróz. Perukowiec podolski rzadko choruje, jest też odporny na ataki grzybów. 

Perukowiec podolski – cena

Cena perukowca zależy głównie od wysokości krzewu, a także jego wieku. Przeciętne krzewy posiadają około 30 centymetrów wysokości. Jest to już roślina dwuletnia.Tak sprzedawane sadzonki kosztują średnio około 50 złotych za sztukę. Należy liczyć się również z tym, że cena będzie zależeć od odmiany, którą chcemy kupić. Im rzadsza i bardziej okazała, tym cena za sztukę sadzonki będzie niestety wyższa. Wyższe sadzonki również będą droższe. Jednak przed zakupem warto sprawdzić opinie o sprzedającym. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze