Strona głównaOgródChaber górski - rozmnażanie, sadzonki, uprawa, nasiona, stanowisko, cena

Chaber górski – rozmnażanie, sadzonki, uprawa, nasiona, stanowisko, cena

Chaber górski to roślina, która licznie występuje w wielu ogrodach. Istnieje ponad 500 jej gatunków. Naturalnie można spotkać ją na terenach: Azji, Australii, Ameryki Północnej oraz na obszarze basenu Morza Śródziemnego. W Polsce przedstawicielem chabra górskiego jest bławatek, którego spotkać można na skrajach polnych dróg w okresie letnim, a także na łąkach kwietnych. Odmiana bylinowa chabru górskiego, występuje w Europie na terenie rozpoczynającym się od Pirenejów i Apeninów, aż po Alpy i Karpaty. Często można spotkać ją również w towarzystwie kwiatów takich jak: nostrzyk żółty, pysznogłówka ogrodowa lub orlik. Chaber górski charakteryzuje się kwiatami o rurkowatej budowie, które są mocno niebieskie. Typowe dla chabra górskiego są również poszarpane na końcówkach kwiaty brzeżne. Decydując się na uprawę chabrów górskich, warto zapoznać się z elementarnymi informacjami na ich temat. W dobie dostępności wielu informacji za pośrednictwem internetu powinno skorzystać się z tego przywileju. Hodowanie roślin cieszy się w ostatnim czasie sporym zainteresowaniem i rosnącą w związku z tym popularnością tego zajęcia. Chaber górski jest idealnym kwiatem, który może stanowić doskonały start dla rozpoczynającej się, roślinnej przygody.

Chaber górski rozmnażanie

Chaber górski i rozmnażanie tej rośliny, odbywać może się przez wysiew nasion. Efekty tej czynności da się zaobserwować już po roku. Chabry górskie okres kwitnienia mają w okresie między majem a lipcem. Kwiaty na zewnątrz kwiatostanu, posiadają kolor niebieski, a środkowe są czerwone. Posiadając chaber górski, rozmnażania tej rośliny możemy dokonać również poprzez odjęcie brzegowych roślin rozłogów od kępy matczynej. Polecaną metodą jest również pobranie sadzonek korzeniowych w okresie wczesnowiosennym. Ważne jest jednak, aby czynność tę, wykonać jeszcze przed rozpoczęciem się wegetacji. 

Chaber górski sadzonki

Gdzie kupić chaber górski? Sadzonki tej rośliny można nabyć za pośrednictwem internetu, sklepów ogrodniczych, a także budowlanych. Dużą popularnością wśród ogrodników i pasjonatów aktywności ogrodowych cieszy się chaber górski. Sadzonki tej rośliny mogą również stanowić idealny pomysł na prezent dla tych osób. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, a także dość łatwej uprawy, roślina ta charakteryzuje się długą żywotnością i wytrzymałością.

Chaber górski

Chaber górski uprawa

Chaber górski i uprawa tego pięknego kwiatu nie należą do zbyt skomplikowanych. Decydując się na zakup chabra górskiego, uprawę należy rozpocząć od znalezienia mu miejsca, które będzie półcieniste. Chaber górski najlepiej rozwija się na przepuszczalnej glebie, która będzie lekko sucha lub średnio wilgotna a jej pH będzie zasadowe. Ten niebieski kwiat źle znosi sytuacje, w których zapewnimy mu za dużo wody. Chaber górski i uprawa tej rośliny najlepiej wychodzi, jeśli będziemy sadzić ją na rabatach w liczbie pojedynczej, maksymalnie po dwa, trzy w grupie. Chaber górski stanowi idealne tło dla naszych ogrodów. Rośliny te nie rozwijają się również w glebach, które są zbyt ciężkie. Chaber górski często spotykany jest w ogrodach, a także parkach i pośród roślinności osiedlowej.

Chaber górski nasiona

Coraz większą popularnością cieszy się chaber górski. Nasiona tego kwiatu kupić można za pośrednictwem internetu, a także w sklepach budowlanych. Chcąc kupić chaber górski, nasiona są bardzo łatwo dostępne. Przyczynia się to niewątpliwie do stale rosnącego popytu na tę roślinę. 

Chaber górski stanowisko

Dla początkujących ogrodników często polecany jest chaber górski. Stanowisko tej rośliny, jak zostało już wcześniej wspomniane, powinno być lekko zacienione a gleba nie za sucha ani za wilgotna. Ponadto chaber górski i stanowisko, które dla niego wybierzemy, powinno składać się z gleby o pH zasadowym. Podłoże dla chabra górskiego powinno być przepuszczalne. Chaber górski dość dobrze znosi brak wody, jednak gdy ma jej za mało sygnalizuje to poprzez utratę turgoru. Proces ten polega na ubytku jędrności tej rośliny. Przemyślana uprawa i dobre stanowisko skutkuje wzrostem pięknego kwiatu, który składa się z pięknych i półkolistych kęp, które osiągają nawet pół metra wysokości.

Chaber górski cena

Chcę kupić chaber górski, jaka cena? Często takim pytaniem rozpoczynają użytkownicy forów internetowych. Chaber górski i cena tych kwiatów nie należy do wysokich. Kwota za tę piękną roślinę zaczyna się już od okolic 5 zł. Niska cena ma również niewątpliwy wpływ na stale rosnące zainteresowanie tym niezwykłym kwiatem oraz na dużą ich obecność w wielu przestrzeniach zielonych.

Chaber górski w ogrodzie

Chaber górski w ogrodzie pojawia się coraz częściej. Roślina ta, stanowi idealne uzupełnienie wielu rabat. Chaber górski w ogrodzie powinien zapewnioną mieć odpowiednią pielęgnację, a także glebę o stężeniu zasadowym. Gatunek chabra górskiego w ogrodzie stosowany jest również przy obsadzaniu skarp kamienistych. 

Zebrane kwiaty mają średnicę, która wynosi około 6 – 8 cm i stanowią idealne uzupełnienie kompozycji kwiatowych na różne okazje. 

Sprawdź też:

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze