Strona głównaPoradyJak zabezpieczyć okna przed kotem?

Jak zabezpieczyć okna przed kotem?

Bardzo duża część społeczeństwa jest zakochana w swoich kocich przyjaciołach. Zwierzęta takie jak koty są integralną częścią życia wielu rodzin, w których często traktowani są jak jej członkowie. Niestety mieszkając w domach jednorodzinnych bądź mieszkaniach na wysokości kot jest narażony na pewne niebezpieczne sytuacje. Jedną z najgroźniejszych sytuacji dla kota są otwarte okna i balkony. Poznaj zabezpieczenie okien przed kotami. 

Podczas zabawy czy instynktowi zwierzęcemu kot jest narażony na wypadnięcie z okna i niebezpieczny dla zdrowia czy życia upadek. Dlatego zabezpieczenie okien przed kotem jest tak ważne. Więc jak zabezpieczyć okna przed kotem?

Zabezpieczenia okien przed kotami

Koty bardzo często uwielbiają przesiadywać na parapetach. Właśnie tam czują się najlepiej – delikatnie ogrzewa je światło słoneczne, a dodatkowo mogą z zaciekawieniem oglądać to, co dzieje się za szybą. Jednak w ferworze zainteresowania, w momencie kiedy okno jest otwarte mogą wypaść z niego na zewnątrz. Taki upadek jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia kota.

Siatki na okna są zabezpieczeniami, które najlepiej spełniają swoje funkcje chroniąc koty przed upadkiem. Mają formę kratkowanej struktury. W ten sposób posiadając otwarte okno kot nie dostanie się na zewnątrz, gdyż siatka jest na tyle gęsta, że uniemożliwi im wyskoczenie. 

Jak zabezpieczyć okna przed kotem – rodzaje siatek ochronnych 

Na rynku można znaleźć wiele siatek ochronnych, które różnią się od siebie budową. Pozwalają one na zabezpieczenie okna uchylonego przed kotem. Najbardziej popularne to tradycyjne siatki żyłkowe, bądź materiałowe, które można nabyć w każdym sklepie. Oczywiście są skuteczne, ale nie mają żadnych dodatkowych fragmentów, które poprawiłyby ich bezpieczeństwo.

Specjalnym rodzajem siatki ochronnej dla kota jest siatka wzmocniona drutem. To jedno z najlepszych zabezpieczeń okna uchylonego przed kotem. Niestety za dodatkowe wzmocnienie trzeba dodatkowo zapłacić, jednak często ta inwestycja się zwraca. Bowiem koty mimo wszystko, gdy zainteresują się tradycyjną siatką ochronną potrafią przegryźć jej sieć. Wtedy siatka z czasem może nie nadawać się do użytkowania i finalnie trzeba będzie zakupić nową. Wzmocniona drutem siatka nie da się już tak łatwo zniszczyć stanowiąc o wiele wytrzymalszy produkt. Ta metoda stanowi najlepsze zabezpieczenie okna uchylonego przed kotem.

Jak zamontować siatkę na okno dla kota? Pierwsze kroki

Istnieją różne metody montażu siatki na okno dla kota. Jedną z najmniej inwazyjnych i najbardziej popularnych metod montażu siatki na okno dla kota jest zakup zaczepów mocowanych na specjalnym kleju. Okazuje się, że takie zabezpieczenie okien przed kotami zdaje egzamin.

Po zakupie własnego zestawu pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie powierzchni okna (włącznie z obramowaniem!) z wszystkich zabrudzeń. Następnie powierzchnia okna powinna swobodnie wyschnąć. Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces jego powierzchnię możesz wytrzeć bawełnianą, suchą szmatką. 

Za pomocą kleju należy montować zaczepy na powierzchni okna dociskając je do powierzchni obramowania. Zaczepy powinny znajdować się w odległości około 20 centymetrów od siebie, aby uzyskać największą stabilizację. 

Jak zamontować siatkę na okno dla kota? Etap główny

Etapem głównym jest oczywiście właściwe zamontowanie siatki na okno dla kota. Teraz należy przekładać sznurek poprzez podwójne ząbki znajdujące się na każdym zaczepie. Uformowany kształt będzie miał wygląd szachownicy. W przypadku wystawania zbyt dużej ilości sznurka poza zaczepami jego nadmiar wystarczy usunąć za pomocą tradycyjnych nożyczek. Teraz już wiesz jak zamontować siatkę na okno dla kota!

Zabezpieczenie okna dachowego przed kotem

Okna dachowe są dość specyficzne. Jak zadbać o zabezpieczenie okna przed kotami? Nie ma tutaj za wiele miejsca na zamontowanie specjalnych siatek przedstawionych we wcześniejszej części artykułu.

Jednak bardzo popularną metodą, którą wykorzystuje się podczas zabezpieczania okna dachowego przed kotem jest montaż dobrze dobranej moskitiery. Dzięki temu chroni ona kota przed wypadnięciem jednocześnie zapewniając ochronę przed owadami w letnie dni/ Dzięki temu można w swobodny sposób przewietrzyć pokój w letne dni bez obawy o inwazję komarów oraz wypadnięcie swojego czworonożnego przyjaciela. 

Zabezpieczenie drzwi balkonowych przed kotem

W celu dobrego zabezpieczenia drzwi balkonowych przed kotem można wykorzystać podobnie jak w przypadku zabezpieczenia okna dachowego przed kotem – tradycyjną moskitierę. Aby swobodnie wychodzić przez balkon, można zamontować ją używając specjalnych magnesów co stanowi zupełnie bezinwazyjną dla zabezpieczenia drzwi balkonowych przed kotem metodę. To pełna ochrona i wygoda w jednym!

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze