Strona głównaOgródWszystko o wapnowaniu gleby

Wszystko o wapnowaniu gleby

Wapnowanie to główny i istotny proces agrotechniczny, który ma na celu wzmocnienie właściwości fizycznych i biologicznych gleby. Dodatkowo jednym ze sposobów zmiany wartości pH gleby, jest jej wapnowanie. Przede wszystkim proces ten jest odpowiedzialny za poprawę aktywności mikrobiologicznej, wzmacnia zachodzące procesy mineralizacji i przyczynia się do zwiększenia całej efektywności wykorzystania wartości odżywczych i mineralnych. W dalszej części wpisu odpowiemy na najczęściej zadawane pytania naszych czytelników, które dotyczą tego jak wygląda wapnowanie gleby wapnem budowlanym, czy można wykonywać ten proces w ogrodzie, pod warzywami, i pod pomidory, czy można wapnować wiosną i jakie należy zachowywać dawki.

Wapnowanie gleby wapnem budowlanym

W takim razie czy można wykonywać wapnowanie gleby wapnem budowlanym? W poszukiwaniu odpowiedzi na forum znaleźć można wiele opinii o tym, że nie powinno się wykonywać wapnowania gleby wapnem budowlanym, dlatego że może ono przyczynić się do uszkodzenia trawników i całej zieleni. W tym przypadku zaleca się zastosowanie specjalistycznego wapna ogrodniczego, albo dolomit.

Wapnowanie gleby w ogrodzie

Jednym ze sposobów zmiany wartości pH gleby jest jej wapnowanie, dlatego też warto wykonywać wapnowanie gleby w ogrodzie. Przede wszystkim gleba o kwaśnym odczynie, powoduje to, że zdecydowana większość roślin ma trudności z przyswajaniem wody, a tym samym pozyskiwanie cennych wartości odżywczych, a w tym przypadku cały system korzeniowy ma problem z prawidłowym rozwijaniem się. Oczywiście istnieją rośliny kwasolubne, jak rododendrony, przy których nie trzeba wykonywać wapnowania. Wapnowanie gleby w ogrodzie to ważny proces, który przyczynia się do zmiany pH i polepszenia struktury gleby.

Wapnowanie gleby pod warzywa

Wapnowanie gleby pod warzywa najczęściej przeprowadza się późną jesienią raz na trzy lata. W trakcie wapnowania gleby pod warzywa należy rozkopać ziemię na głębokość około trzydziestu centymetrów. Pod warzywa najpopularniejszym nawozem wapniowym jest dolomit, który jest bogaty w magnez.

Wapnowanie gleby pod pomidory

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, jednym ze sposobów zmiany wartości pH gleby jest jej wapnowanie. W związku z tym, taki proces wapnowania gleby pod pomidory wykonuje się na podstawie wykonanych pomiarów odczynu gleby. W przypadku, gdy występuje duża różnica pomiędzy zalecaną wartością gleby, najczęściej wapnowanie gleby pod pomidory powinno się rozłożyć przez okres do trzech lat. Podczas nawożenia wapnem pomidorów, warto stosować nawozem w formie węglanowej. Pomidor to warzywo, które nie znosi świeżo wapnowanej gleby.

Wapnowanie gleby – jakie są prawidłowe dawki?

Na forum rolniczym można znaleźć informacje o tym, że odpowiednia dawka nawozu wapniowego jest zależna od wielu czynników, m.in. wszystko zależy od pH oraz jakości gleby. Istnieje pewny wzór, który oblicza skład tlenku wapnia, w nawozach. Dawka nawozu wapniowego jest inna na glebach ciężkich i na glebach lekkich. W tym przypadku, gdy odczyn gleby wynosi 5-6 pH to należ użyć około dziesięciu kilogramów wapna na około dziesięć metrów kwadratowych.

Wapnowanie gleby wiosną

Wapnowanie gleby wiosną nie jest wskazane, oczywiście można wykonać taki proces w skrajnych przypadkach. Wapnowanie gleby wiosną wykonuje się najczęściej wtedy, kiedy odczyn gleby przekracza normę zakwaszenia, a niskie pH podłoża powoduje to, że pojawia się problem z pobieraniem wartości odżywczych.

Jaki jest najlepszy okres na wapnowanie gleby?

W takim razie, jaki jest odpowiedni okres na wapnowanie gleby? Na forum znaleźć można informacje o tym, że taki proces nawożenia wapnem, najczęściej wykonuje się na przełomie lata i jesieni. Warto pamiętać o tym, że okres ten sprzyja mieszaniu się nawozu z glebą ze względu na częste opady, które występują w tym okresie.

Wapnowanie – dofinansowanie, forum

Czy istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na wapnowanie gleby? Na forum można wyczytać to, że Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowały na okres od 2020 do 2020 roku środki pieniężne o łącznej wysokości 80 mln złotych, w ramach powstałego programu wapnowania gleby. Dofinansowanie można uzyskać poprzez złożenie odpowiedniego wniosku.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze