Strona głównaNarzędziaKorowarka do kabli domowej roboty – sposób na szybkie obieranie kabli

Korowarka do kabli domowej roboty – sposób na szybkie obieranie kabli

Odzyskiwanie miedzi z kabli elektrycznych to częsty proceder po remontach lub gdy zakupimy nowy sprzęt RTV/AGD. Jak wiemy, miedź potrafi kosztować nawet 20 złotych za jeden kilogram, warto więc pobawić się chwilę w obieranie kabli. Jak szybko oskórować kable miedziane, aby nie stracić przy tym mnóstwa czasu? 

Jeszcze jakiś czas temu bardzo popularną metodą było wypalanie kabli miedzianych, lecz pamiętajmy, że osnowy kabli zrobione są z tworzywa sztucznego. Na szczęście nasza świadomość ekologiczna wzrosła już na tyle, że wiemy, że szkodzimy w ten sposób środowisku. Najlepszym sposobem na obieranie przewodów z izolacji jest więc po prostu korowarka do kabli DIY.  Pozwoli ona nie tylko na bezpieczne, ale też przede wszystkim szybkie obieranie kabli. 

Oczywiście, można taką korowarkę do kabli po prostu kupić – co jest rozwiązaniem prostym, choć nie zawsze tanim. Zastanówmy się, jak obrać kable z izolacji sprytnie i bez wydawania majątku? Korowarka do kabli domowej roboty wydaje się być świetnym pomysłem, zwłaszcza że nie jest trudna w swej konstrukcji, można zrobić ją szybko i idealnie nadaje się do obierania kabli.  Zatem jak zrobić maszynkę do obierania kabli, która posłuży nam przez kilka dobrych lat?

Jak zrobić korowarkę do kabli?

Najlepiej przedstawia to poniższy rysunek. Jak widzimy, niewiele trzeba, aby wykonać korowarkę własnej roboty. Przede wszystkim będą nam potrzebne dwie rzeczy. Pierwszą z nich są  rolki, które będą chwytały przewód i dadzą nam stabilność podczas pracy. Nie będziemy musieli się szarpać

z kablem, gdy ten zmieni kąt. Oczywiście drugą rzeczą są ostrza tnące, które będą nam przecinać kabel.


Koroowarka własnej roboty jest naprawdę prosta!

Korowarka do kabli – jak zrobić?  To naprawdę proste.

Wielu elektryków korzysta z korowarek własnej roboty. Przy wymianie elektryki bardzo często stare przewody wyrzuca się do kontenera.  Szkoda!  Gdy wie się jak szybko obrać kable miedziane i odzyskać miedź – jest to zawsze dodatkowy zysk. Jeżeli pracujemy dużo przy kablach – to naprawdę można zrobić z tego drugą wypłatę. Wiele osób zapyta: ale skąd ostrza? Skąd rolki do naszej korowarki własnej roboty?

Maszynka do obierania kabli – jak zrobić?

Jak zrobić obieraczkę do kabli? Rekomendujemy zakup dwóch zwykłych noży do tapet. Idealnie nadadzą się do odizolowania kabli. Z rolkami jest nieco większy problem, ale na pewno sobie poradzicie. Wystarczy znaleźć coś co jest na łożyskach i pozwoli prowadzić kabel w linii prostej.  Jeśli natomiast zależy nam na tym, aby przyspieszyć proces obierania kabli, to możemy pomyśleć o jakimś napędzie. Rolki na łożyskach możemy zamienić na rolki napędzane silnikiem akumulatorowym. Takie rozwiązania niewątpliwie usprawnią i znacznie ułatwią nam pracę nad obraniem kabli.

Obieranie kabli z izolacji to złoty biznes. Nie ma chyba Polaka, który wyrzuciłby “miedziuchę”. Dlatego odzysk miedzi z kabli jest bardzo popularny, nie tylko w Polsce. Korowarka własnej roboty nie tylko pozwoli nam na obieranie kabli miedzianych, ale także wszystkich innych. Możecie, rzecz jasna,  kupić gotowe maszyny do obierania kabli, lecz rekomendujemy zrobić sobie korowarkę na własną rękę.  Tym bardziej że zrobienie jej samemu jest zupełnie proste.

Jeżeli nie pracujemy przy kablach codziennie, to, zamiast zastanawiać się, jak zrobić obieraczkę do kabli – zastanówmy się nad tym czy warto?  Być może dla wszystkich, którzy sporadycznie mają do czynienia ze starymi przewodami, nie będzie to gra warta świeczki (czas, wkład finansowy itp.). Niemniej osobom, które regularnie pracują przy wymianie instalacji elektrycznych – z pewnością opłaci się zainwestowanie odrobiny czasu i wysiłku w stworzenie własnego sprzętu.

Sprawdź też:


Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze