Siekierka to narzędzie, które widział choć raz dosłownie każdy. W rzeczywistości wiele siekierek różni się od siebie materiałami wykonania, ostrzami i funkcjonalnością. Na pozór wydawałoby się, że to bardzo jednolita grupa – jednak jak się później okaże nie do końca!
Rodzaje siekiery a ich budowa
Niezależnie od rodzaju siekiery – zbudowane są z trzonu i ostrza. Więc posiadają one prostą budowę, która składa się tak naprawdę z dwóch części.
Trzon – to element, z którym stykają się dłonie podczas rąbania drewna. Ogólnie mówiąc najczęściej zbudowane są z drewna, które różni się od siebie pochodzenie. Najczęściej to jesion, hikor czy buk. Ostrze – najczęściej wykonywane są jako stalowe odlewy, jednak w branży można znaleźć również prawdziwe „rarytasy”. Są to ostrza kute będące niezwykle ostre, odporne na uszkodzenia mechaniczne i lżejsze od klasycznych odlewów. Właśnie ostrza kute zabiera się ze sobą na podróże czy bushcraftowe wędrówki.

Rodzaje siekiery – różnorodność na rynku
Tak jak wcześniej było wspomniane – siekierki różnią się nie tylko materiałem, z którego są wykonane, ale również przeznaczeniem i podstawowymi parametrami. I tak w branży można rozróżnić kilka rodzai siekier, do których należą:
- siekiery uniwersalne; umieszczone są na początku stawki ze względu na to, że mogą nadawać się praktycznie wszędzie. To najczęściej występujący typ siekierki, który można spotkać w gospodarstwach domowych. Rąbie się nim pozostałości niewielkich gałęzi drzew, które mogą służyć jako podpałka do grilla czy pieca.
- siekiera do rozłupywania – są jednymi z najcięższych w stawce, gdyż ważą niekiedy nawet 3,5 – 4 kg! Ze względu na swoją masywność potrafią rozłupać nawet najtrwalsze kawałki drewna. Są dość specjalistyczne i często wykorzystywane podczas wycinki drzew.
- siekiery obosieczne – w realiach rzadziej spotykane niż klasyczne. Wiele osób porównuje je do skandynawskich seriali, w których służyły podczas walki. Jednak z praktycznego punktu widzenia są bardzo funkcjonalne – posiadają ostrze zarówno z jednej jak i z drugiej strony. Najczęściej spotyka się je przy specjalistycznych pracach leśnych, rzadziej w gospodarstwach domowych. Ich synonimem są siekiery kanadyjskie.
- siekiery tarnowskie – posiadają niewielkie trzonki i średniej wielkości wagę – około 2 kg. Również stosowane w leśnictwie
- toporki – są to najlżejsze rodzaje siekiery dostępne w sprzedaży. Bardzo poręczne – z powodzeniem można nosić je przypięte do paska bądź znajdujące się w jednej dłoni. Posiadają krótkie trzonki, przez co ich siła nie jest największa. Za to bardzo dobrze zdają egzamin podczas prac krzewnych.
- siekieromłoty – wykorzystywane są do cięcia najgrubszych pni. Najbardziej przydatne na samym początku w celu wytworzenia szczelin, w które z większą łatwością można wbijać ostrze siekierki.
Siekiera ciesielska do ociosywania grubego drzewa
Siekiera ciesielska do ociosywania grubego drzewa jest jedną z najbardziej przydatnych i swoją drogą pięknie wykonanych siekier, jakie dostępne są na rynku. Charakteryzuje się skróconą rękojeścią, przez co bardzo dobrze leży w dłoniach. Dzięki temu manewrowanie taką siekierą jest o wiele łatwiejsze – zapewnia to wysoki poziom precyzyjności ruchów.
Kolejnym charakterystycznym punktem siekiery ciesielskiej do ociosywania grubego drzewa jest bardzo cienkie ostrze. Jednak cienkie – nie mylić z kruche! Stworzone jest z bardzo wytrzymałych materiałów, dzięki czemu siekiera ciesielska do ociosywania grubego drewna posiada zapewnioną odporność na uszkodzenia. Cienkie ostrze bardzo sprawnie wbija się w grube drewno zapewniając niezwykle efektywne ciosanie.
Sam trzonek powinien być pokryty antypoślizgowym materiałem, który ograniczy ryzyko wyślizgnięcia się siekiery podczas pracy. Dzięki temu leży w dłoni pewnie i nie daje cienia wątpliwości co do pewności siebie podczas ciosania.