Strona głównaPoradySpawanie mosiądzu

Spawanie mosiądzu

Spawanie mosiądzu nie jest łatwe, ale dzięki odpowiedniej wiedzy oraz doświadczeniu ta praca będzie dla nas znacznie lżejsza. Wyróżniamy m.in. spawanie mosiądzu TIG oraz spawanie mosiądzu MIG. Obie te metody mają inną specyfikę pracy.

Mosiądz jest metalem kolorowym, co pozwala na łączenie go. Praca z mosiądzem jest co prawda bardziej wymagająca, niż ze stalą nierdzewną, ale nie jest to niemożliwe do wykonania. Przy takich pracach, jak spawanie mosiądzu należy pamiętać, że mosiądz jest stopem miedzi oraz cynku, co oznacza, że topi się  w różnych temperaturach, w zależności od składu. Nie są one jednak mniejsze niż 1000 stopni Celsjusza. Mosiądz jest metalem, który jest przetwarzany za pomocą topnienia. Spawanie mosiądzu polega na tym, że materiał jest poddany obróbce cieplnej w odpowiedniej temperaturze, co powoduje jego topnienie. Z kolei przy pracach takich jak spawaniem mosiądzem należy również wziąć pod uwagę gęstość mosiądzu. By poznać jego temperaturę topnienia, ważne jest poznanie jego gęstości. Jeśli np. mosiądz ulega topnieniu w temperaturze 850-950 stopni, wtedy ciepło właściwe metalu jest równe  0,377 kJ * kg -1 * K-1, a gęstość waha się między 8300 a 8700 kg.

Spawanie mosiądzu MAG

Jest to spawanie mosiądzu elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych. Metal Active Gas bazuje na spawaniu łukowym  i jest wykonywane  w osłonie gazów i mieszanek gazów chemicznie aktywnych. Są to m.in. dwutlenek węgla i dwutlenek węgla z argonem. Stosowany przy spawaniu jest drut pełny albo proszkowy. Spawanie mosiądzu Tigiem jest bardziej precyzyjne, dlatego częściej używane, niż spawanie mosiądzu MAG.

Spawanie mosiądzu TIG

Spawanie TIG polega na używaniu podczas spawania elektrody nietopliwej w osłonie gazów obojętnych czyli takich, które nie wywołują reakcji chemicznych. Używane są m.in. hel i argon oraz inne mieszanki gazów obojętnych. Spawanie mosiądzu TIG odznacza się bardzo wysoką precyzją, jaką należy zastosować, ale również możemy cieszyć się bardzo wysoką jakością wykonanej pracy dzięki spawanie mosiądzu Tigiem. Spawanie mosiądzu TIG  jest również mało kosztowne, dlatego wiele osób używa właśnie takiej metody pracy podczas spawanie mosiądzu. Jest bardzo dobrym sposobem na spawanie stali wysokostopowych, a także niskostopowych oraz nieżelaznych.

Lutowanie mosiądzu

Mniej znane, ale również stosowane jest lutowanie mosiądzu, czy też spawanie mosiądzem.

Spawanie mosiądzem nie jest zbyt popularne, ale za to lutowanie mosiądzu ma co prawda swoją specyfikę pracy, ale jest stosowane. Lutowanie mosiądzu polega na tym, że mosiądz jest podgrzewany, dzięki czemu elementy gorącego cynku odparowują. W taki sposób powstaje tzw. film tlenkowy, który jest trudny do usunięcia z powierzchni części, co może mieć wpływ na pogorszenie jakości lutowania. Lutowanie mosiądzu jest wykonywane za pomocą specjalnej lutownicy, ale również latarki. Potrzebna nam będzie lutownica o mocy co najmniej 1000 watów – pozwala ona na osiągnięcie temperatury co najmniej 500 ºС i wyższej, co pozwoli na ogrzanie zarówno części, jak i lutu. Jeśli nie możemy osiągnąć takiej temperatury, to możemy dalej lutować, ale tylko części, które mają wysoki procent miedzi.

Lutowanie mosiądzu odbywa się za pomocą stacji lutowniczej, która ma możliwość regulowania temperatury końcówki. Wtedy można ustawić optymalny dla nas tryb ogrzewania. Lutowanie mosiądzu odbywa się również poprzez użycie palnika gazowego. Potrzebny nam będzie materiał żaroodporny, na którym położymy część mosiężną. Najczęściej używany jest azbest. Samo przygotowanie do lutowania odbywa się tak samo, jak podczas lutowania za pomocą lutownicy. Wielkość palnika gazowego powinna być możliwa do wyregulowania. Jest to metoda rzadziej stosowana, ale podobnie efektywna, co lutowanie miedzi za pomocą lutownicy z regulacją temperatury.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze