Strona głównaInneWłasna spawalnia pomysłem na biznes?

Własna spawalnia pomysłem na biznes?

Usługi ślusarsko-spawalnicze są obecnie coraz bardziej popularne, dlatego firma spawalnicza może być idealnym sposobem na biznes. Jeśli chodzi o samą procedurę zakładania firmy, to jest ona podobna co w przypadku innych usług. Nie musimy mieć kasy fiskalnej, a wszystkie wykonane przez nas zalecenia fakturujemy. Przy starcie na pewno przyda się nasz własny warsztat spawalniczy, dzięki któremu zaoszczędzimy na wynajmie lokalu. Można prowadzić go w domowym garażu, jednak najpierw należy go odpowiednio dostosować do naszych potrzeb i sprzętu.

Co spawać i sprzedawać?

Wiele osób, którym marzy się własna firma spawalnicza zastanawiają się co spawać i sprzedawać. Bardzo modne są ostatnio metalowe regały, ale zarobimy również na spawaniu metalowych części do maszyn, czy pojazdów. Zależy to od naszego doświadczenia w tej kwestii, więc ważniejsze od tego co spawać i sprzedawać, są nasze umiejętności. Przed tym, jak zaplanujemy warsztat spawalniczy oraz będziemy wiedzieć do spawać, żeby zarobić, warto również zastanowić się nad kursami i zdobyciem doświadczenia. Bardzo opłacalne przy naszej przyszłej firmie będą kursy ze spawania MIG/MAG i TIG. Jeśli nie  pracowaliśmy w firmie spawalniczej lub mającej usługi ślusarsko-spawalnicze, to warto zrobić  odpowiednie uprawnienia, jeszcze przed założeniem firmy. Należy również szkolić się w zakresie usług spawalniczych, by znaleźć ciekawą niszę na rynku, dzięki której zarobimy. Może być to również wykonywanie kutych i spawanych elementów ogrodzenia, czy ręcznie robionych mebli stalowych, które są często potrzebne w różnego rodzaju warsztatach. Znalezienie swojej niszy pozwoli nam na poszerzenie ilości klientów w krótkim czasie.

Warsztat spawalniczy – niezbędne sprzęty

Żadna renomowana firma spawalnicza nie wypożycza sprzętu, dlatego nasz warsztat spawalniczy powinien być dobrze wyposażony. Usługi ślusarsko-spawalnicze wymagają posiadania dobrej jakości spawarek, a także materiałów potrzebnych do spawania, szlifierek kątowych itd. Konieczne elektronarzędzia będą zależne od tego, co będziemy chcieli wykonywać, jednak spawarki oraz szlifierki powinny znaleźć się każdym takim warsztacie. Przy zakupie sprzętu możemy poprosić o dofinansowanie, podobnie jak na kursy doszkalające dla nas i pracowników.

Firma spawalnicza – koszty inwestycji

Warsztat spawalniczy będzie wymagał od nas poczynienia pewnych inwestycji. Trzeba wcześniej zadbać o miejsce na warsztat, ponieważ wynajem miejsca może nas sporo kosztować. Bardzo dużo kosztów na pewno pochłonie samo wyposażenie, w tym dobrej jakości spawarka. Tu musimy liczyć się z kosztami rzędu nawet 20 tys. Będzie konieczny również samochód dostawczy, którym dostarczymy sobie materiałów do spawania, czy już pospawanych elementów. Koszt samochodu używanego to koszt około 10 tys. Otworzenie własnej działalności jest darmowe, jednak trzeba pomyśleć choćby o prostej stronie www i abonamencie na takich serwisach, jak OLX, czy Oferia, gdzie się zareklamujemy. Tu trzeba liczyć się z kosztem około 1000 zł na stronę www. W miarę rozrastania się warsztatu ważne jest również zatrudnienie pracowników, co łączy się z zyskiem, ale również kosztami. Pracownik to koszt około 1000 do 2500 zł na początku przy preferencyjnym ZUSie. Usługi nie wymagają bardzo skomplikowanej księgowości, więc tutaj cena będzie raczej nie większa niż 200 zł na miesiąc.

Jak wyliczyć swoją pracę?

Jeśli chodzi o nasz zysk, należy usługę przeliczyć na koszt transportu, dodać zakup materiałów do spawania, a także rachunków, jakie płacimy w lokalu, czy to wynajętym, czy własnym. Minimalna kwota za roboczogodzinę to około 30 zł. Później można liczyć nawet 70 zł za godzinę, zwłaszcza przy bardziej skomplikowanych spawach. Nasze wcześniejsze inwestycje przy 3-4 klientach stałych powinny zwrócić się nam po około pół roku.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze