Dowiedz się o tej ciekawej roślinie, dziś na pewno rozwiejemy wątpliwości czy ten faktycznie jest rakotwórczy.
Sumak octowiec należy do rodziny nanerczowatych, a pochodzi z Ameryki Północnej. Spotkać go można takie w strefie umiarkowanej. Potocznie kojarzony jest, “jako zemsta sąsiada”. Dlaczego? Spowodowane jest to tym, że lubi się on rozsiewać. I to naprawdę bardzo. Z jednej sadzonki może się stworzyć okazały busz, który nie tylko u nas. Bardzo często odrosty sumaka mogą przenieść do ogrodu sąsiada, a to może rodzić problemy.
Dla tych, którzy nie wiedzą, jak wygląda sumak octowiec, to ma on postać drzewa, który przypomina wyglądem małą palmę. Jednak przyrasta on dużo mniej, niż palma. Z reguły ma wysokość około 3-5 metrów. Charakterystyczne dla tego gatunku są rozłożyste gałęzie i dużo liści, które wiosną są zielone. Na jesień liście zmieniają swoją barwę i przybierają kolory od żółtego, pomarańczowego, po czerwony. Stwarza to naprawdę ciekawy efekt w naszym ogrodzie. Kolejną charakterystyczną cechą sumaka octowego są owocostany. Przybierają one postać czerwonej wiechy, która wyróżnia się na tle całego drzewka. Po dojrzeniu owocostany opadają na ziemię.
Czy sumak octowiec jest szkodliwy?
Według niektórych źródeł liście sumak mogą być szkodliwe podobnie jak liście sumaka jadowitego. Liście sumaka octowca prawdopodobnie posiadają substancje szkodliwe, zwłaszcza dla osób wrażliwych. Substancja szkodliwa podobno znajduje się też w soku mlecznym, wydzielanym przez sumaka octowego. Nie ma nigdzie wzmianek, by sumak octowiec był rakotwórczy. Inaczej wygląda to w przypadku sumaka jadowitego, ponieważ samo dotknięcie liści może powodować powstawanie reakcji alergicznych u osób.
Sumak octowiec – przycinanie
Jak wygląda sprawa, jeśli chodzi o przycinanie sumaka octowego? Drzewko nie wymaga corocznego przycinania, jednak w celu nadania mu określonego kształtu możemy przyciąć parę gałązek. Do prawidłowego rozwoju i gęstego wzrostu nie potrzebuje on jednak zabiegu przycinania. Jednak można go wykonać. Kiedy przycinać sumaka octowca? Jeżeli chcemy prześwietlić nasze drzewko, warto to zrobić w okresie wiosny i jesieni. Przycinania dokonujemy także, jeśli chcemy pozbyć się suchych, starych gałęzi.
Sumak octowiec – zwalczanie
Przez dobrowolne rozsiewanie się sumaka octowca i to na szeroką skalę został on uznany za gatunek inwazyjny. Sadząc jedną sadzonkę tego krzewu możemy się spodziewać, że w naszym ogrodzie powstanie busz utworzony przez sumaka. Skąd takie zdolności? Przede wszystkim sumak rozwija się z korzeni, które posiada bardzo długie i rozłożyste. To głównie z nich wyrastają nowe pędy. Jednak do rozmnażania się sumak wykorzystuje także nasiona, które rozsiewają się wraz z wiatrem. Stąd u sąsiada za płotem możemy również spotkać sumaka. Jak się pozbyć sumaka octowca? Sposobów jest kilka, jednak nie zawsze okażą się one sprawdzone. Pierwszym z nich jest stosowanie różnego rodzaju herbicydów, które będą niszczyć nowe, rozwijające się sadzonki. Powstałe odrosty należy usuwać, aby nie rozwijały się w kolejne sztuki sumaka. Zaleca się, aby sadzić sumaka octowca w doniczce, co zapobiegnie rozrastaniu się jego korzeni, a także należy uważać, by nie uszkodzić korzeni. Spowoduje to, że regenerująca się roślina zacznie puszczać nowe odrosty na korzeniach, a tym samym zwiększając inwazję krzewu. Jak się pozbyć całkowicie sumaka? Jeżeli nie chcemy już go posiadać w naszym ogrodzie, jedynym wyjściem jest usunięcie krzewu z naszego ogrodu razem, ze wszystkim korzeniami. Być może jednokrotny zabieg będzie niewystarczający, aby całkowicie pozbyć się sumaka, dlatego należy go wykonywać aż do skutku.
Sumak octowiec – odmiany
Sumak octowiec jest gatunkiem pospolitym, natomiast istniejące odmiany różnią się od niego przede wszystkim tym, że są mniej ekspansywne, dlatego chętniej są wybierane, jako krzewy ozdobne do ogrodu. Najpopularniejsze gatunki sumaka octowca do “Disstecta”. Jest to odmiana osiągająca duże rozmiary, ponieważ potrafi ona dorosnąć do 4 metrów wysokości. Tak samo jak gatunek pospolity, liście tej odmiany również przebarwiają się na jesień, jednak różnią się wyglądem. Przypominają bardziej liście paproci. Do popularnych odmian sumaka octowca należy również Tiger Eyes oraz Laciniata. Ta pierwsza osiąga wysokość 2 metrów. W przypadku tej odmiany liście są powycinane. Liście przybierają żółty lub żółto zielony kolor, a na jesień jak reszta odmian, również się przebarwia. Odmiana Laciniata jest nieco wyższa. Liście ma zielone, a jesienią zmieniają kolor na pomarańczowy. Odmiany sumaka octowca świetnie się nadają do doniczek lub innych pojemników.
Sumak octowiec – cena
Cena sumaka octowca nie jest wysoka. Cena sumaka octowca za sztukę sadzonki to około 6 złotych. Jak widać, w przypadku tej rośliny wystarczy tylko jedna sadzonka, by móc posiadać kilka sztuk tego krzewu w ogrodzie. Sumak octowiec jest naprawdę inwazyjnym gatunkiem i ekspansywnym. Samemu możemy pozyskać nowe sadzonki właśnie z odrostów na korzeniach. W niektórych szkółkach krzewów sadzonki sumaka sprzedawane są po kilka sztuk w zestawie. Odmiany sumaka octowca, jak Dissecta, kosztuje około 20 złotych za sztukę. Inne odmiany są również droższe od pospolitego sumaka. Cena zależy od wysokości a także obwodu sadzonki.
Sasiad posadzil mi to wzdłuż ogrodzenia jak się tego pozbyć albo zapobiec przerastaniu na moją część działki czego ta roslina nie lubi