Trawa pampasowa to ten rodzaj rośliny, które niezwykle dobrze komponuje się z bylinami, które znajdują się w ogrodzie. Przede wszystkim roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej i można ją najczęściej spotkać na odległych stepach. Swoją popularność trawa ta zyskała dzięki temu, że jest idealną dekoracją w grodach. Główną wadą tej trawy jest to, że ma pewne wymagania związane z zimowaniem. Przede wszystkim, należy tę trawę odpowiednio ocieplać i zabezpieczać na okres zimowy. W dalszej części wpisu dowiesz się dokładnie jak wygląda uprawa trawy pampasowej różowej do wazonu i w donicy, jak powinna wyglądać pielęgnacja, kiedy kwitnie i kiedy sadzić, jaką wysokość osiąga, dodatkowo podpowiemy, jak powinno wyglądać cięcie i przycinanie, w jaki sposób jest wykorzystywana sztuczna i suszona trawa pampasowa, jaka jest jego cena i co znajdziemy na forum na temat tej rośliny.
Trawa pampasowa różowa – uprawa w donicy
Przede wszystkim trawa ta w naturalnym środowisku występuje pampasy, czyli są to stepy, które znajdują się w Ameryce Południowej, głównie w Argentynie i Brazylii – stąd nazwa „Trawa pampasowa”. Najczęściej trawa pampasowa różowa osiąga różne wysokości, w zależności od wielu czynników, w tym czy znajduje się w donicy, czy była posadzona do wazonu. Oczywiście warto podkreślić to, że roślina ta czuję zarówno w donicy jak i w ogrodzie niezwykle dobrze. Podczas sadzenia tej trawy do donicy, warto przygotować dla niej przepuszczalne podłoże, roślina ta nie lubi nadmiernej wilgoci, dlatego warto o tym pamiętać podczas uprawy.
Pielęgnacja
W takim razie jak powinna wyglądać pielęgnacja tej rośliny? Oczywiście decydując się na uprawę, należy być przygotowanym na to, że jest to wymagająca roślina. Warto systematycznie dbać o odpowiednie nawożenie, cięcie i przycinanie. Dodatkowo roślina ta czuje się dobrze w nasłonecznionych strefach, które są odsłonięte od silnych wiatrów. Podczas pielęgnacji tej rośliny, należy zapewniać jej ochronne zabiegi, w tym systematycznie podlewać, wtedy kiedy trawa pampasowa znajduje się w okresie wegetacji. W trakcie nawadniania, należy unikać moczenia liści, ponieważ może to w niekorzystny sposób wpłynąć na dalszy rozwój liści. Odpowiednia pielęgnacja to również nawożenie, w tym przypadku warto regularnie nawozić trawę za pomocą odżywek, które zawierają duża ilość azotu.
Do wazonu
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, aby posadzić trawę pampasową różową do wazonu, to nic nie stoi na przeszkodzie, jednak należy pamiętać o tym, że decydując się na posadzenie tej rośliny do wazonu, zapewnić jej odpowiednie warunki, czyli dobre nasłonecznienie, wilgoć oraz przepuszczalne podłoże, czyli to wszystko co ma miejsce w trakcie sadzenia trawy pampasowej do donicy.

Trawa pampasowa – duże sadzonki, kiedy sadzić?
Często na forum pojawiają się zapytania o duże sadzonki, kiedy sadzić i w jaki sposób. Przeważnie duże sadzonki trawy pampasowej są umieszczane w specjalnych pojemnikach, w związku z tym można je sadzić bezpośrednio do gleby. W takim razie kiedy sadzić i jaka jest najlepsza pora na to? Najlepszą porą jest sadzenie tej roślinie w czasie okresu wegetacji, czyli od kwietnia do początku października. Na forum najczęściej pojawiają się wpisy, w których ludzie opisują to, że duże sadzonki najlepiej sadzić na wiosnę, dlatego że kępy mają odpowiednią ilość czasu na rozrośnięcie.
Sadzenie z nasion
W takim razie jak wygląda sadzenie z nasion trawy pampasowej i kiedy kwitnie? Przede wszystkim takie sadzenie z nasion odbywa się po wcześniejszym przygotowaniu podłoża. W tym przypadku, najlepsze podłoże dla sadzenia z nasion trawy pampasowej to przygotowanie przepuszczalnej ziemi, dlatego warto wymieszać takie podłoże ze żwirkiem oraz paskiem, dodatkowo można ją wzbogacić nawozem, albo kompostem. Po przygotowaniu podłoża, sadzonki z nasion umieszczamy pojedynczo, do specjalnych doniczek.
Trawa pampasowa – suszona, sztuczna
W sieci pojawiają się różne formy trawy pampasowej, w tym przypadku wyróżniamy suszoną i sztuczną. Najczęściej taka suszona, albo sztuczna trawa pampasowa jest wykorzystywana w branży kwiaciarskiej, albo do wykonywania dekoracji wnętrz. Suszona i sztuczna trawa pampasowa charakteryzuje wysoka trwałość. W ten sposób wykorzystywane są również do skomponowania bukietu, oczywiście są one również dostępne w sprzedaży pojedynczo. Na forum można znaleźć informacje o tym, że cena suszonej, albo sztucznej trawy pampasowej osiąga około 30-50 złotych za bukiecik. Cena za taki bukiecik najczęściej jest zależna od punktu sprzedaży i jakości.
Trawa pampasowa – cięcie i przycinanie
Cięcie i przycinanie trawy pampasowej powinno się odbywać na wiosnę, najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Na forum można znaleźć różne wpisy, które odnoszą się do tego, że najlepszym okresem na cięcie i przycinanie tej rośliny jest jesień. W tej sprawie toczą się od wielu lat debaty, dlatego że pozostawienie zeschniętej trawy na zimę ma swój urok, i również w tym czasie stanowi ciekawy element dekoracyjny. Oczywiście poza walorami wizualnymi, późne cięcie i przycinanie trawy pampasowej może mieć negatywny wpływ na kondycję całej rośliny,
Na jaką wysokość?
Na jaką wysokość, należy przycinać trawę pampasową? Optymalną wysokością, jest ponad dziesięć centymetrów nad glebą. Warto pamiętać o tym, że przycięcie rośliny zbyt nisko może przyczynić się do uszkodzenia młodych pędów. Z kolei starsze i bardziej rozwinięte pędy przycinamy na wysokość około trzydziestu centymetrów. Podczas przycinania najlepiej korzystać z sekatorów, albo nożyc ogrodniczych. W przypadku większych traw, niestety będziemy musieli skorzystać z nożyc mechanicznych.
Kiedy kwitnie?
Kiedy kwitnie trawa pampasowa? Okres kwitnienia tej rośliny to późna jesień, czyli okres zaczynający się od września i trwający do listopada. W pierwszej kolejności pojawiają się obfite kwiatostany, które przybierają najczęściej beżowe albo różowe kolory. Dodatkowo wiechy trawy pampasowej przybierają piramidalny kształt, jej wysokość w tym przypadku najczęściej osiąga około 70 centymetrów. W ten sposób ta roślina w trakcie kwitnienia staje się jedną z najatrakcyjniejszych roślin jesiennego ogrodu. Na forum znaleźć można różne wpisy, które mówią o tym, że jest to roślina dwupienna.
Trawa pampasowa – zimowanie
Jak należy przygotować się na zimowanie trawy pampasowej? Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, trawa pampasowa jest wymagającą rośliną ze względu na zimowanie. Popularną metodą na przygotowanie tej rośliny do zimowania, jest związanie jej całych liści trawy, w matę izolującą, albo w chochoły. Druga opcja jest mniej popularna ze względu na cenę i dostępność chochołów, jedna jest o wiele efektywniejsza ze względu na to, że woda będzie spływała po chochole. Przed przygotowaniem rośliny do zimowania warto również w obrębie jednego metra okryć ziemię korą sosnową, lub przysypać ziemią, tworząc kopiec o wysokości około 30 centymetrów. Na sam końcu warto również okryć przygotowaną warstwę ochronną – stroiszem.
Trawa pampasowa – cena, forum
Jaka jest cena za trawę pampasową? Trawa pampasowa ze względu na walory estetyczne oraz zastosowanie i właściwości jest coraz chętniej wybierana i umieszczana w ogrodach. Cena za sadzonkę trawy pampasowej to koszt około 20 złotych za jedną sztukę. Cena przeważnie zależna jest od jakości sadzonki, wysokości i punktu sprzedaży. Oczywiście na forum ogrodniczym często pojawiają się różne oferty dużych traw pampasowych, najczęściej cena za większą trawy waha się w okolicach od 150 do 250 złotych za roślinę.