Wybór roślin do ogrodu czy sadu może być problematyczny. Ludzie mniej zorientowani w ogrodnictwie mają wiele wątpliwości na różnych płaszczyznach – jakie drzewa i krzewy wybrać, jak je łączyć, w jaki sposób je posadzić i jak o nie dbać. Popularnym krzewem jest pigwowiec, który wiosną wypełnia się wieloma kolorowymi kwiatami, a jesienią daje owoce.
Pigwowiec – czym jest?
Pigwowiec jest krzewem pochodzącym z Azji. Często mylony jest z pigwą, która również pochodzi z rodziny roślin różowatych. Różni je przede wszystkim wielkość – pigwa jest wysokim drzewem, natomiast pigwowiec ma postać dużego krzewu. Służy on głównie jako ozdoba, gdyż na wiosnę zakwita delikatnymi kwiatami. Jego owoce wykorzystywane są do produkcji dżemów, nalewek i jako dodatek do herbat. W Polsce uprawia się głównie pigwowiec japoński. Osiąga ok. 1,5 metra wysokości, a na przełomie marca i kwietnia obsypuje się pięknymi, drobnymi kwiatami w kolorze czerwony lub pomarańczowy. Owoce pojawiają się przeważnie jesienią. Są małe, około 4 cm średnicy, a w zależności od odmiany przybierają postać bardziej lub mniej kulistą. Zawierają bardzo dużo witaminy C, znacznie więcej niż cytryny. Owoce, które nie zostaną zebrane przez ludzi, są zjadane przez ptaki.
Jak dbać o pigwowce?
Pigwowiec jest odporny na mróz i z reguły nie jest wymagającą w uprawie rośliną. Dla wielu osób problematyczną kwestią jest pytanie: Co posadzić obok pigwowca? Z racji jego niewielkich rozmiarów, dobrze wygląda posadzony pojedynczo jak i razem z innymi krzewami. Ma cierniste gałązki, przez co ładnie prezentuje się w postaci niskich żywopłotów. Do prawidłowego rozwoju pigwowce potrzebują żyznej, ale nie mocno wilgotnej gleby. Podmokłe tereny zdecydowanie im nie sprzyjają. Krzewy te mają dość głęboki system korzeniowy. Na terenach piaszczystym i mniej zasobnych w wodę radzą sobie dobrze, ze względu na pobieranie płynów z głębi ziemi. Preferują miejsca mocno nasłonecznione, dlatego warto pamiętać, że sadząc je obok innych krzewów, należy zachować odpowiednią odległość, aby uniknąć rywalizacji o dostęp do światła. Brak dostępu do światła sprawia, że mają mniej kwiatów i owoców. Jeśli chodzi o czas sadzenia, najlepiej wybrać okres jesienny lub wiosenny, ale nie jest to reguła, której należy się bezwzględnie trzymać. Zima jest kłopotliwa ze względu na mrozy, które uniemożliwiają wbicie szpadla w ziemię. Należy zwrócić uwagę na dostateczną ilość wody w okresie wzrostu. Jeśli w tym czasie nie występują deszcze, trzeba pamiętać o podlewaniu pigwowców. Prawidłowe posadzenie krzewu należy rozpocząć od wykopania dołka i wyłożenia go ściółką. Pozwoli to na mniejszą utratę wody i uniemożliwi to rozrost chwastów.
Porady ogrodników, czyli co posadzić obok pigwowca?
Wiele osób zastanawia się co posadzić obok pigwowca. Poza względami estetycznymi pod uwagę należy wziąć również aspekt funkcjonalny. Z racji warunków glebowych, w których pigwowce rozwijają się najlepiej, na pytanie co posadzić obok pigwowca odpowiedź jest dość prosta – rośliny o podobnych upodobaniach glebowych. Są nimi np. inne rodzaje pigwowców. Warto jest mieszać ich różne gatunki, ponieważ wzajemnie się one zapylają. Przykładem takiego zestawienia jest połączenie dwóch odmian pigwowców: nina i cito. Są one do siebie bardzo podobne wielkościowo i kolorystycznie. Dochodzi między nimi do zapylania, dlatego nie musimy się obawiać, że któryś z nich będzie wyglądał mniej korzystnie lub nie wypuści tyle owoców co pozostałe. Ograniczy to również używanie nawozów w przypadku małego urodzaju. Sadzenie tych samych odmian obok siebie pozwala na stworzenie estetycznego i spójnego żywopłotu. Niewielka wysokość i cierniste, gęsto rozłożone gałązki, pozwalają na stworzenia z nich naturalnego ogrodzenia. Nie wymagają one również specjalnego cięcia. Pigwowce równie dobrze wyglądają w połączeniu innymi gatunkami. Korzystnie prezentują się obok kolorystycznie kontrastujących drzewek owocowych, które podobnie jak pigwowce zakwitają i wypuszczają owoce.