- Jak wygląda uprawa tego pięknego kwiatu?
- Cięcie, przycinanie – co powinieneś wiedzieć w kontekście tego kwiatu?
- Kiedy sadzić i jak rozmnażać te piękne kwiaty?
- Jaka ziemia dla tego kwiatu jest najlepsza?
Tego gatunku większości nie trzeba przedstawiać. Hortensja ogrodowa z łaciny Hydrangea macrophylla jest krzewem ozdobnym, który należy do hortensjowatych. Pochodzi z Azji, głównie z jej południowej i wschodniej części. Wiele odmian to kultywatory, które spotykamy w ogrodach. Dziko rosnąca hortensja ogrodowa jest rzadko spotykana. W zależności od odmiany krzew osiąga około 1,5 metra wysokości. Kwiatostan hortensji występuje w naprawdę szerokiej gamie kolorystycznej, a co ciekawe, za to zjawisko odpowiada przede wszystkim pH gleby. Im ziemia bardziej kwaśna, tym częściej możemy spotkać, że nasza hortensja będzie miała niebieski kolor. Chcąc posiadać inny kolor hortensji, możemy albo zakwasić, albo zwiększyć pH gleby. Kwiatostany mają postać baldachogrona, które przypominają kształtem kule.
Hortensja ogrodowa – odmiany
Odmian hortensji ogrodowej jest naprawdę wiele. Jednak wszystkie to kultywatory. Do najpopularniejszych odmian należą Renate i Nikko Blue. Odmiany te posiadają niebieskie kwiaty swoich kwiatostanów. Inną odmianą, która natomiast posiada czerwone kwiaty, to odmiana Schloss Wackerbath. Możemy uzyskać czerwone kwiatostany. Nie tylko jednokolorowe odmiany hortensji można spotkać. Nowe odmiany hortensji ogrodowej oprócz głównego koloru posiadają często białą obwódkę. Taką odmianą jest na przykład Tiviola blau lub rossa, które w przypadku pierwszych posiadają fioletowe kwiaty kwiatostanu z białą obwódką lub różowe kwiaty z białym obrzeżem.
Hortensja ogrodowa – cięcie
Jeśli zastanawiamy się, dlaczego nasz krzew hortensji nie kwitnie, to jednym z powodów może być brak cięcia. Przycinanie hortensji jest istotne, aby krzew nasz zakwitł. Kiedy powinno nastąpić cięcie hortensji? Zaleca się, aby w przypadku suchych gałęzi przycinać je do zielonych pąków. Jeżeli cała roślina ma suche gałęzie, to niestety będzie konieczne usunięcie całego krzewu. Cięcia dokonujemy również w przypadku drobnych gałązek, które wyrastają do wewnątrz krzewu, a także co jakiś czas, najlepiej co kilka lat, aby pozbyć się starych gałęzi krzewu. Przycinanie polega na usuwanie suchych kwiatostanów.
Hortensja ogrodowa – uprawa
Hortensja ogrodowa lubi stanowiska ciepłe i osłonięte od wiatru. Warto zapewnić roślinie także cień oraz wilgotne. Jaka ziemia jest odpowiednia dla hortensji? Jeżeli chodzi o glebę, to pod tym względem hortensje są wymagające. Gleba powinna być żyzna oraz przepuszczalna dla wody, ponieważ krzew ten wymaga wilgotności. Ważny jest też stan zakwaszenia gleby, ponieważ to do niego zależy kolor jej kwiatów. Jeśli chcemy mieć kwiatostany o kolorze niebieskim musimy zapewnić pH 4,5 – 5. Czerwone kwiaty wymagają odczynu pH 5. Hortensje ogrodową należy nawozić, szczególnie ważne jest to wiosną i latem. Kiedy sadzić hortensję ogrodową? Kwitnienie rozpoczyna w marcu, jednak z uwagi na zagrażające przymrozki należy roślinę osłonić, ponieważ jeśli dojdzie do przemarznięcia, roślina może nie zakwitnąć.
Hortensja ogrodowa – rozmnażanie
Rozmnażanie hortensji polega na obcinaniu pędów i tworzenie z nich sadzonek. W przypadku hortensji brane pod uwagę są sadzonki wierzchołkowe. Kiedy jest najlepszy czas, aby przystąpić do rozmnażania sadzonek? Zaleca się, aby rozmnażania hortensji podjąć sie w czerwcu. W tym celu obcina się wierzchołki pędów, które jeszcze nie zdążyły zakwitnąć. Pędy hortensji umieszczamy w doniczce wypełnionej ziemią przeznaczone dla sadzonek. Z reguły można kupić gotowe mieszanki lub też użyć do tego celu torfu.
Hortensja ogrodowa – choroby
Hortensja ogrodowa należy do krzewów, które rzadko chorują, a jeśli już cierpią na jakąś chorobę, to jest to głównie związane z nieprawidłowym uprawianiem hortensji. Przede wszystkim dotyczy to często nieodpowiedniej gleby, w której rośnie roślina. Gleba o podwyższonym pH, zazwyczaj jest to powyżej 6-7 powoduje, że liście rośliny mogą żółknąć. Jest to tak zwana chloroza. Jeśli chodzi o choroby związane ze złym stanowiskiem hortensji, to możemy spotkać się z poparzeniem liści krzewu z powodu zbyt dużego nasłonecznienia lub krzew nie będzie kwitł. Dlaczego? Hortensje ogrodowe wymagają nie tylko żyznej i odpowiedniej gleby, ale także nawożenia, aby uzupełnić braki mikro – i makroelementów. Krzew, jakim jest hortensja zapada często na infekcje grzybowe. Możemy się spotkać, że nasza roślina została zaatakowana przez szarą pleśń. Wywołuje ją grzyb Botrytis cinerea. Grzybem atakującym hortensje jest też mączniak. Objawia się on białymi, punktowymi plamami, aż w końcu atakuje cały liść. Konieczne jest usunięcie zakażonych części rośliny. I jak w przypadku prawie wszystkich roślin, hortensje są atakowane przez pasożyty jak mszyce, czy przędziorki.
Hortensja ogrodowa a bukietowa
Jaka jest różnica pomiędzy hortensją ogrodową a bukietową? Kwiatostany w przypadku hortensji ogrodowej powstają na pędach z zeszłego roku. Jeżeli chcemy, aby nasz krzew miał piękny i bujny kwiatostan, musimy uważać z przycinaniem, ponieważ krzew może nam w ogóle nie zakwitnąć. Jeżeli chodzi o odmianę bukietową, to w odróżnieniu od hortensji ogrodowej, kwiaty pojawiają się na pędach z bieżącego roku. I tutaj nie musimy się obawiać, że zbyt mocno przycięty krzew może nie rozwinąć kwiatostanów. Im bardziej przycięty, tym możemy spodziewać się liczniejszego i bogatszego baldachu. Zasadniczą różnica pomiędzy tymi odmianami, jest również kształt kwiatostanu. W przypadku hortensji ogrodowej mamy do czynienia z okrągłym baldachem, natomiast odmiana bukietowa posiada stożkowate. Jest też ona bardziej odporniejsza na mróz i przechowywanie przez okres zimowy polega na okryciu krzewu przed niskimi temperaturami.
Hortensja ogrodowa – cena
Za ile możemy kupić krzew hortensji ogrodowej? Cena sadzonki 20-30 centymetrowej w różnych szkółkach i sklepach ogrodniczych ma inną cenę. Zazwyczaj koszt takiej sadzonki to około 20-25 złotych za jedną sztukę. W niektórych sklepach możemy ją kupić za znacznie niższą cenę, nawet 12-15 złotych. Cena hortensji ogrodowej również zależy od odmiany, którą chcemy kupić.