Strona głównaOgródTrawnik na glinie - jak założyć?

Trawnik na glinie – jak założyć?

Większość posiadaczy domów jednorodzinnych chce mieć w swoim ogrodzie piękny i wypielęgnowany trawnik. Czasami zdarzają się jednak sytuację, w których pomimo wszelkich starań i poświęconej energii, nie udaje nam się uzyskać pożądanego efektu. Niestety w tym przypadku, występują czynniki, które utrudniają osiągnięcie pięknej murawy. Najczęstszym powodem tego, jest to, że trawnik rośnie na glinie. Niestety jest to zewnętrzny czynnik, na który nie mamy wpływu. W związku z tym pojawiają się pytania odnoszące się do tego, jak założyć trawnik na glinie, i jak użyźnić glebę gliniastą. W dalszej części wpisu znajdziesz odpowiedź.

Jak założyć trawnik na glinie?

W takim razie, jak założyć trawnik na glinie i czy to jest w ogóle możliwe? Przede wszystkim gleba gliniasta to jeden z najczęściej pojawiających się problemów z podłożem, jeżeli chodzi o założenie trawnika. Struktura gleby jest zwarta, co w konsekwencji powoduje to, że magazynuje ponad miarę wodę, dlatego trawnik na glinie będzie miał problemy z rozwijaniem swojemu systemu korzeniowego. Najczęściej taka trawa na glinie charakteryzuje się tym, że dość często dochodzi do zmiany koloru, albo pojawiają się ubytki, te cechy oznaczają to, że gniją korzenie. Oczywiście istnieją pewne sposoby na użyźnienie gleby gliniastej, o tym opowiemy w dalszej części wpisu.

Jednym z dość popularnych i sprawdzonych sposób na to, jak założyć trawnik na glinie jest to, aby użyźnić glebę gliniastą i przeprowadzić wapnowanie gleby. Warto pamiętać o tym, że podłoże gliniaste jest całkowitym przeciwieństwem gleby piaszczystej, przede wszystkim piaszczyste podłoże jest znacznie luźniejsze i wykazuje większą przepuszczalność. W takim razie, aby nasz trawnik na glinie był jeszcze piękniejszy, należy balansować skład gleby gliniastej. W pierwszej kolejności należy wykorzystać odpowiednie mieszanki, które uzupełnią niedobory odżywczych minerałów w podłożu. W tym celu wykorzystuje się mieszankę kwaśnej ziemi oraz piasku, z odpowiednią granulacją. Przed przystąpieniem do tej czynności, należy wykonać rozluźnienie gleby, w tym przypadku warto wykorzystać glebogryzarkę, która spulchni i wyrówna podłoże.

Jak użyźnić glebę gliniastą?

Taki proces najlepiej jest wykonywać w momencie kiedy jest zakładany ogród i trawnik. W ten sposób istnieje możliwość na to, aby prawidłowo przygotować i użyźnić glebę gliniaste. W przypadku, gdy przygotowujemy się do wykonywania takich prac w zarośniętych ogrodach, w pierwszej kolejności przystępujemy do usunięcia chwastów, można to zrobić na dwa sposoby ręcznie, albo wykorzystać środki chwastobójcze. Po usunięciu chwastów przechodzimy do użyźnienia gleby gliniastej, w tym przypadku należy przekopać dokładnie cały teren, a następnie wykorzystać wcześniej przygotowaną mieszankę. Glebę przekopujemy na głębokość około 25 centymetrów.

Piaskowanie to kolejny sposób, aby użyźnić glebę gliniastą. To ziarno mineralne sprawia, że gleba wykazuje większą przepuszczalność. Przede wszystkim, aby wykonać taką mieszankę, warto mieszać piasek z kompostem, najlepiej zachowując stosunek 2 do 1. Po wykonaniu tej czynności przechodzimy do użyźniania gleby gliniastej. Gotową mieszankę nanosimy na powierzchnię wcześniej spulchnionej ziemi, i w miejscu, gdzie docelowo ma powstać trawnik. Wszystko należy dokładnie przekopać i wyrównać grabiami. Takie podłoże pod trawnik zostawiamy na kilka dni po to, aby gleba naturalnie osiadła. Po upływie czasu można zniwelować pozostałe nierówności, grabiąc i korzystając z wała do trawy, następnie powierzchnię pod trawnik obficie podlewamy. W ten sposób gleba gliniasta została użyźniona, a problemy z trawnikiem na glinie rozwiązane.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze