Syngonium to jedna z popularniejszych roślin doniczkowych. Na długich ogonkach zwisają listki o nieregularnym kształcie i niejednolitym kolorze. Pędy mogą zwisać lub wspinać się na podporze. W tym artykule dowiesz się wielu przydatnych informacji o pielęgnacji, rozmnażaniu syngonium, przybliżymy także takie odmiany jak syngonium neon robusta, emerald gem i white butterfly.
Syngonium – pielęgnacja
Najważniejszym aspektem pielęgnacyjnym syngonium jest dostęp do jasnego stanowiska o rozproszonym świetle. Bezpośrednia ekspansja słońca nie sprzyja rozwojowi rośliny, a wręcz może doprowadzić do poparzenia liści. Postawienie syngonium w ciemnym kącie także nie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ liście będą słabo wybarwione, a pędy nienaturalnie się wydłużą. W takich warunkach roślina traci na atrakcyjności. Kolejnym ważnym czynnikiem w pielęgnacji jest zapewnienie dużej wilgotności powietrza. Syngonium można umiejscowić w jasnej łazience lub regularnie zraszać. Może pomóc także używanie nawilżacza powietrza. Syngonium dobrze czuje się w temperaturze powyżej 16 stopni Celsjusza. Lato to dobry okres na wystawienie rośliny na balkon. Jednak należy pamiętać o tym, aby stanowisko było odpowiednio osłonięte od wiatru i bezpośredniego nasłonecznienia.
Pielęgnacja to także podlewanie. Tego procesu dokonujemy dopiero wtedy, gdy gleba stanie się sucha. Syngonium nie może stać w mokrej ziemi, ponieważ doprowadza to do szybkiego gnicia korzeni, dlatego tak ważne jest, aby na dno doniczki wsypać keramzyt, zrobić otwory w doniczce. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że woda nie zalega w doniczce, a nadmiar wody swobodnie spływa do podstawki. Wodę, która wycieknie, należy usunąć. W podlewaniu syngonium ważna jest regularność, jednak jeśli zdarzy się, że zapomnisz o tej roślinie, to nie masz się co martwić. Syngonium lepiej znosi przesuszenie niż przelanie. Roślina powinna się odrodzić.
Podłoże dla syngonium powinno być przede wszystkim przepuszczalne, lekkie, lekko kwaśne. Ziemię można wymieszać z piaskiem lub perlitem. Nie należy używać ziemi, która wykazuje się gliniastością. Syngonium nie powinno a długo zostawać w ziemi produkcyjnej, ponieważ jest ona zbita i niestety często dochodzi do przelania i gnicia korzeni.
Jak widzisz, pielęgnacja syngonium nie jest trudna, jeśli zadbasz o zapewnienie jej kilku podstawowych warunków do prawidłowego rozwoju. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak wygląda rozmnażanie syngonium, a także przedstawimy kilka odmian syngonium.
Syngonium – rozmnażanie
Rozmnażanie syngonium jest naprawdę proste. Robi się to przez ucięcie pędu poniżej oczka. Jest to miejsce, w którym wyrastają liście z pędu. Sadzonkę należy następnie umieścić w wodzie i poczekać na ukorzenienie się. W celu przyspieszenia tego procesu należy dodać węgla aktywnego i ustawić w ciepłym, słonecznym miejscu. Ucięty pęd można także od razu włożyć do wilgotnej ziemi lub sphagnum. Po kilku tygodniach powinny pojawić się korzenie. Tak ukorzenioną roślinę należy posadzić do nowej doniczki lub wsadzić do matecznika, w celu jego zagęszczenia. Inny sposób na rozmnażanie to podział kępy. Niestety nie jest już on aż tak bezpieczny, ponieważ może dojść do uszkodzenia systemu korzeniowego. Ten sposób na rozmnażanie polega na tym, że rozdziela się mateczną roślinę na kilka mniejszych. Najlepszym okresem do takich działań będzie wiosna.
Syngonium – odmiany
Pomimo tego, że na świecie istnieje kilkadziesiąt odmian syngonium, to w uprawie najczęściej spotykane jest tylko kilka z nich.
Neon Robusta
Odmiana syngonium neon robusta charakteryzuje się różowymi liśćmi. Trzeba przyznać, że nie jest to codzienny widok, dlatego też tak chętnie nabywana jest przez fanów nietuzinkowych roślin. Neon robusta posiada długie pędy, które mogą zarówno zwisać, jak i wspinać się po podpórkach. Liście mają strzałkowaty kształt, są duże i rosną w orientacji naprzemianległej. Długość liści może osiągać nawet 30 cm. Neon robusta pięknie się wybarwia, kiedy ma dużo dostępu do światła. To roślina, która naprawdę potrafi zachwycić.
Emerald Gem
Syngonium emerald gem to roślina wyróżniająca się tzw. variegacją na liściach. Jest to kolekcjonerska roślina, której liście niestety czasem obumierają. Jeśli emerald gem ma zbyt wiele białych miejsc (czyli brak zielonego barwnika) naturalnym jest, że liście usychają.
White Butterfly
Syngonium white butterfly charakteryzuje się pojedynczymi, długoogonkowymi liśćmi o strzałkowatym kształcie. Ich długość osiąga nawet 30 cm. Pędy syngonium white butterfly mogą mieć nawet 1,5 metra długości. Ta roślina należy do pnączy, dlatego też można swobodnie ją przycinać w celu zagęszczenia.