HomeOgródAerator - co to jest?

Aerator – co to jest?

Piękny ogród jest marzeniem większości osób posiadających swoje domy jednorodzinne w otoczeniu, których znajduje się kawałek ziemi. W takim miejscu, aż chce się przebywać i odpoczywać. Jednym z najważniejszych elementów, na które zwraca się uwagę podczas pielęgnowania swojego ogrodu jest piękna trawa. To swego rodzaju wizytówka – dlatego to na tej płaszczyźnie rozgrywa się największa bitwa. Bowiem stworzenie pięknej, mocno zielonej i gęstej trawy wcale nie jest takie proste…

Bardzo często podczas upiększania swojego ogrodu stosowane są różnego rodzaju urządzenia pomagające poprawić wygląd trawy. Jednym z nich jest tytułowy aerator. Co to jest za urządzenie i do czego się je wykorzystuje?

Aerator – do czego służy?

Aerator to urządzenie, które poprawia jakość gleby. Dzięki temu wyrastająca z niej trawa jest mocniejsza i efektywniejsza. Jego zadaniem jest intensywne napowietrzenie i spulchnienie gleby. Powoduje do dostarczenie do jej wewnętrznych warstw większej ilości składników odżywczych i tlenu. 

Aerator działa za pośrednictwem zaostrzonych ,,zębów”, które wbija w głąb ziemi. Najczęściej aerator używa się na wiosnę – aby odżywić glebę po ciężkim okresie zimy. Ostrza wbijają się na różną głębokość – w zależności od wyboru konkretnej wielkości aeratora. Jednak uśredniając to aeratory tworzą wycięcia sięgające na około 10 centymetrów. 

Do czego służy aerator i co dokładnie daje?

Tworzone w głębi ziemi otwory poprawiają elastyczność całego trawnika. Dzięki temu trawa oprócz poprawy miękkości gleby zaopatrzona jest w składniki odżywcze pobudzające ją do wzrostu.

Dodatkowym atutem stworzenia wyżłobień w glebie jest lepsza penetracja nawozów poprawiających jakość gleby. Wiele osób decyduje się na wybór i stosowanie aeratorów zaraz przed etapem posiewu trawy. Duża część nawozów trafia wprost do wnętrza gleby działając tam o wiele szybciej i intensywniej. Ponadto w trakcie nadchodzących deszczów po okresie suszy woda od razu stopniowo wchłania się poprawiając w przyszłości regenerację ziemi. 

Aerator – do czego służy w przypadku rozkopanej ziemi 

Do czego służy aerator? – To również bardzo dobre rozwiązanie w przypadku rozkopanej ziemi. Często zdarza się, że trzeba zrobić wykopki. Również niejednokrotnie zdarza się konieczność przejechania samochodem ciężarowym po działce(chodźby w celu dostarczenia węgla/drewna).

Aerator pomaga w regeneracji gleby również po takich problemach! Dzięki niemu gleba będzie szybciej się regenerować, przez co nie trzeba będzie czekać, aż tak długo na powrót trawy do swojej „pierwotnej formy”

Rodzaje aeratorów dostępnych na rynku

Na rynku można znaleźć wiele aeratorów, więc odpowiedź na pytanie aerator – co to jest, wcale nie jest tak oczywista. Można znaleźć takie urządzenia jak:

  • Aerator ręczny; najbardziej tradycyjny aerator dostępny w branży. Wykorzystywany jest przez osoby, które nie chcą wydawać dużej ilości pieniędzy na profesjonalne aeratory bądź posiadają niewielkich rozmiarów działkę. Są tańsze, ale ich użytkowanie jest bardziej czasochłonne. Plusem jest również brak konieczności zakupu okablowania i aspekt ekologiczny (do swojej pracy nie potrzebują energii spalinowej – wystarczy siła mięśni).
  • Aerator elektryczny; częściej wybierany przez osoby posiadające trawniki większych rozmiarów. Napowietrzanie gleby jest o wiele przyjemniejsze, a aerator elektryczny przypomina budową mini kosiarkę. Jedynym minusem jest konieczność ciągnięcia za sobą kabla. Dodatkowo należy uważać, aby nie najechać na jego powierzchnię, gdyż może to spowodować zwarcie. 
  • Aerator spalinowy; napędzany jest za pomocą paliwa. Jest dość drogi, ale korzystanie z niego jest zdecydowanie najprzyjemniejsze. Część z nich może być wyposażona w dodatkowe napędy co jeszcze bardziej ułatwia aerację. Wykorzystywane są przez osoby posiadające duże działki. 
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze