Strona głównaPoradyHodowla awokado z pestki - jak zasadzić?

Hodowla awokado z pestki – jak zasadzić?

Coraz chętniej w domowych warunkach zabieramy się za uprawę roślin, w tym tych egzotycznych, zupełnie od zera. Powszechnie sięgamy po uprawę egzotycznych owoców, jak awokado – sadzenie tej rośliny to dla wielu amatorów ogrodnictwa prawdziwa gratka. Czy jednak sadzenie awokado z pestki jest zadaniem dla każdego? I czy awokado z pestki krok po kroku przyjmie się w każdych warunkach?

Wyhodowanie własnej rośliny w domowych warunkach jest powodem do domu – daje też wiele radości. Tym bardziej, jeśli w grę wchodzą takie rośliny, jak awokado – jak wyhodować je w domu, aby można cieszyć się jego wyjątkowym smakiem? Czas sprawdzić, jak rośnie awokado w domu.

Jak zasadzić awokado?

Awokado to dzisiaj jedno z modniejszych warzyw, uwielbianych przez miłośników zdrowego odżywiania oraz dietetyków ze względu na swoje zdrowotne właściwości. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, jak zasadzić awokado do ziemi we własny ogródku czy po prostu jak posadzić awokado z pestki w doniczce – i czy ma to sens w naszej strefie.

Cały proces, jak zasadzić awokado z pestki w ziemi, trzeba rozpocząć od wybrania odpowiedniego owocu – nie może być nazbyt miękkie, nie powinno również mieć na skórce brązowych plamek. Idealny kandydat do pozyskania pestki będzie miał skórkę w przyjemnie zielonym kolorze. Wybrany owoc należy rozkroić i delikatni wyjąć pestkę, a tę od razu najlepiej włożyć do naczynia z wodą.

Najważniejsze w całym procesie, jak posadzić pestkę awokado, jest ukorzenienie pestki. Aby wyhodować własne awokado z pestki krok po kroku, trzeba najpierw pestkę delikatnie obrać z brązowej skórki, a następnie ustalić, gdzie jest jej wierzch. Przyjmuje się, że „górą” owocu jest część w kształcie rożka. Kolejnym krokiem instrukcji, jak posadzić awokado z pestki, jest wbicie w boki owocu wykałaczek w taki sposób, aby pestka mogła zaprzeć się na brzegu szklanki. Jeśli chodzi o próby posiadania własnego awokado – jak wyhodować – należy pamiętać o jednej kwestii: pestka owocu nie może być zbyt głęboko osadzona w naczyniu z wodą, powinna jej delikatnie dotykać, na tyle, by roślina mogła wypuścić korzeń.

Awokado z pestki krok po kroku

W przypadku awokado, sadzenie należy odłożyć nie do chwili, kiedy pojawią się pierwsze korzenie, ale znacznie później. Najlepszą i sprawdzoną metodą, jak posadzić pestkę awokado, jest zaczekanie do chwili, aż naczynie zapełni się rozrastającym się systemem korzeniowym. To przełomowy moment, jeśli chodzi o awokado – sadzenie będzie możliwe dosłownie chwilę później.

Kiedy pojawią się korzenie, sadzenie awokado z pestki wchodzi na drugi poziom. Pokazuje się wtedy łodyga – dla dobra rośliny warto pozwolić jej urosnąć i się rozwinąć. Chcąc wiedzieć, jak rośnie awokado w domu, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Tylko w ten sposób doczekasz momentu, kiedy z łodygi wystrzelą pierwsze liście. Dopiero wtedy można pomyśleć o tym, jak zasadzić awokado do ziemi.

Zanim dowiesz się, jak zasadzić awokado do gleby

Kolejnym etapem prac nad tym, jak zasadzić awokado z pestki w ziemi, jest przygotowanie odpowiedniego podłoża i warunków dla rośliny. Tutaj również potrzeba czasu, ponieważ dopiero co powstałego awokado nie możemy włożyć bezpośrednio do gleby w ogródku. Z początku znacznie lepszą metodą na to, jak posadzić pestkę awokado, z której coś wyrosło, do ziemi, jest zorganizowanie doniczki z uniwersalną ziemią ogrodową. Jak zasadzić awokado do ziemi? Jeśli masz już przygotowaną doniczkę z ziemią, warto zadbać o jej odpowiednie parametry – najlepszym podłożem dla tej rośliny będzie gleba bogata w próchnicę i bardzo żyzna. To jeden z warunków posiadania w domu awokado – jak sadzić je w domowych warunkach? Oto jedna z ważniejszych zasad. Wykonując sadzenia awokado z pestki do ziemi w doniczce warto ją wcześniej wymieszać z torfem, albo z perlitem lub po prostu piaskiem.

Jak zasadzić awokado z pestki w ziemi?

Pora na kolejny krok, czyli jak posadzić awokado z pestki w doniczce prawidłowo, aby roślinie nie zaszkodzić. Najważniejszą kwestią jest, aby pojemnik, w którym znajdzie się owoc, nie było zbyt dużo. Najlepiej, jeśli jego wielkość jest analogiczna do gabarytów naczynia, w jakim rozwijał się system korzeniowy. W zbyt dużym pojemniku awokado po prostu nie da sobie rady. Znaczenie ma też sam sposób umieszczenia awokado w doniczce. Powszechnie mówi się, że system korzeniowy powinien znaleźć się całkowicie pod ziemią, zaś pestka powinna wystawać ponad jej powierzchnię na wysokość około 2-3 cm. Zaraz po wsadzeniu rośliny wraz z korzeniami do nowego miejsca należy ją obficie podlać.

Jak rośnie awokado w domu?

Jak widać, sposób, jak zasadzić awokado, jest bardzo prosty. Aby dobrze rosło w domowych warunkach, niezbędne jest utrzymanie temperatury w pokojach na poziomie nie mniejszym, niż plus 10 stopni Celsjusza.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze