Kalanchoe to występująca w Afryce roślina, należąca do rodziny gruboszowatych. Jest ona popularna na całym świecie, uprawiana najczęściej jako roślina doniczkowa. W naszej strefie klimatycznej zakwita w okresie zimowym, będąc częstym gościem polskich parapetów w czasie świąt. Liście Kalanchoe są niewielkich rozmiarów, ale za to są bardzo mięsiste, oraz jest ich naprawdę dużo. Zdarza się, że ich końce otacza czerwona obwódka, chociaż zazwyczaj cały liście są intensywnie ciemnozielone.
Kalanchoe – jakiego koloru są kwiaty?
Kwiaty Kalanchoe mogą występować wielu wariantach kolorystycznych. Znajdziemy kwiaty w kolorach żółtym i pomarańczowym, ale też czerwonym, fioletowym, różowym czy białym. Małe kwiaty rosną w znajdujących się na szczytach pędów kwiatostanach. Kalanchoe W Polsce zakwita w okresie zimowym i kwitnie przez bardzo długi czas, zazwyczaj około 3 miesięcy. Jeśli jesteśmy właścicielami zwierząt, powinniśmy uważać na toksyczne substancje znajdujące się w kwiatach Kalanchoe.
Kalanchoe – na co zwracać uwagę podczas uprawy?
Uprawa Kalanchoe nie jest trudnym zadaniem. Roślina lubi dobrze nasłonecznione stanowiska, potrzebuje dużo światła, zwłaszcza podczas trwania lata. Nie można jej jednak wystawiać na ostre słońce, ponieważ może jej to poważnie zaszkodzić. Najlepiej rośnie w temperaturze od 15 st. C do 23 st. C, nie przepada za niskimi temperaturami. Preferuje próchniczne podłoże, najlepiej wymieszane z piaskiem. W uprawie Kalanchoe bardzo ważne jest dbanie o to, by temperatura wokół niej nie spadła zbyt gwałtownie, ponieważ może to uszkodzić roślinę.
Rozmnażanie – co warto wiedzieć?
Rozmnażanie Kalanchoe następuje poprzez pobieranie lekko obrośniętych liśćmi pędów. Miejsce, w którym pędy zostały ucięte, powinno delikatnie wyschnąć, po czym sadzimy ją w dobrze przepuszczalnym podłożu takim jak piasek czy torf. Sadzonki powinny zostać umieszczone w ciepłym i dobrze oświetlonym miejscu, aż do wypuszczenia pierwszych, nowych liści. Gdy to już nastąpi, Kalanchoe przenosimy do odpowiedniego pojemnika.
Kalanchoe – istotne informację o pielęgnacji
Pielęgnacja sukulenta Kalanchoe nie sprawia hodowcom zbyt wielu problemów. Roślina dobrze adaptuje się do wymagających warunków. W pielęgnacji tej rośliny bardzo ważne jest, by pamiętać o jej zapotrzebowaniu na dużą ilość światła, oraz o tym, że nie można jej pod żadnym pozorem przelewać.
Jak dbać?
To jak dbać o Kalanchoe zależy w dużej mierze od etapu rozwoju, na którym znajduje się dany okaz, oraz aktualnej pory roku. Roślina w miesiącach letnich potrzebuje większej ilości światła niż w miesiącach zimowych. W tym jak dbać o roślinę ważne jest również jej nawożenie, które powinno następować regularnie co dwa tygodnie, w okresie od późnej wiosny do późnego lata.
Podlewanie – jak często?
Najważniejszy w podlewaniu rośliny Kalanchoe jest umiar. Roślina nie lubi zbyt mokrej ziemi, a zbyt częste podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni, a także zwiędnięcia od całej rośliny. Podlewanie jej nie musi być częste, ponieważ roślina magazynuje wodę w liściach i łodygach. Najlepiej dostarczać jej wody, dopiero gdy ziemia w doniczce wyschnie, w tym celu warto zastosować nawadnianie kropelkowe.
Przycinanie
Na przycinanie Kalanchoe najlepsza pora przychodzi tuż po kwitnieniu. Pędy rośliny przycina się o połowę całkowitej długości. Dzięki takim zabiegom pielęgnacyjnym roślina rośnie zdrowa, a jej kwiaty rosną piękniejsze oraz w większych skupiskach.
Kalanchoe – niższa klasyfikacja, co to oznacza?
Do niższej klasyfikacji Kalanchoe zaliczamy odmiany takie jak Blossfelda, która do naszych domostw została sprowadzona z Madagaskaru. Zakwita ona zazwyczaj w późnym okresie zimowym, jest również bardzo łatwa w uprawie. Odmiana ta dorasta zazwyczaj do około 20 cm, ale zdarzają się okazy, które przekraczają pół metra. Blossfelda kwitnie na biało, czerwono, różowo, pomarańczowo czy żółto. Kolejną ciekawą odmianą niższej klasyfikacji jest Pinnata, która charakteryzuje się tym, że czasem przekracza 2m wysokości. Jej kwiaty mają zielonkawo purpurowy odcień. Gatunek Kalanchoe Calandiva szczyci się pięknymi, pełnymi kwiatami o różnych barwach.
Kalanchoe – jakie choroby?
Choroby dotykają Kalanchoe najczęściej w okresie zimowym. Najczęściej jest to spowodowane niewłaściwą pielęgnacją. Jednym z najczęściej spotykanych objawów są żółte liście, które zazwyczaj są spowodowane zbyt dużą wilgocią. By pozbyć się problemu, powinno się mocno ograniczyć dostarczanie roślinie wody. Gdy na liściach od spodu pojawiają się brązowe plamy, może to oznaczać chorobę, jaką jest korkowatość liści kalanchoe. Powodować ją może zbyt wysoka temperatura i wilgoć w pomieszczeniu, w którym stoi roślina. By upewnić się, że roślina będzie rosła w pełni zdrowa, należy zadbać o jej odpowiednie warunki.
Kalanchoe – jaka cena?
Cena sukulenta Kalanchoe zazwyczaj waha się w granicach od kilku, do nawet kilkuset złotych, w zależności od gatunku, jaki planujemy uprawiać. Roślinę możemy kupić zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych.