Toczenie w drewnie należy do zaawansowanego typu obróbki. Służy ono do nadawania obiektom kształtu bryły obrotowej. Przy toczeniu w drewnie ważna jest precyzja oraz skupienie, ponieważ jest to praca wymagająca skupienia. Wystarczy chwila nieuwagi i możemy nie uzyskać oczekiwanego efektu. Do toczenia w drewnie pracę ułatwi nam odpowiedni sprzęt.
Jak toczyć w drewnie?
Toczenie w drewnie polega na wprawianie w ruch obrotowy obrabiany przedmiot, a następnie przystępuje się do skrawania jego powierzchni w taki sposób, aby można było uzyskać kształt bryły obrotowej, na przykład walca, kula, stożka. Jak toczyć w drewnie? Wprawianie w ruch obrotowy przedmiotu podczas toczenia w drewnie to jeden z późniejszych etapów. Według poradnika toczenia w drewnie po zakończeniu toczenia w drewnie należy odpowiednio zabezpieczyć uzyskany efekt pracy. Toczenie drewna nie zawsze jest konieczne. Toczenie drewna wykonujemy, chcemy uzyskać pożądany kształt bryły, na przykład toczenie drewna wykonujemy, gdy chcemy wykonać z drewna na przykład gałki do drzwi, figury szachowe, czy innego rodzaju wykończenia w drewnie. Toczenie drewna odbywa się za pomocą tokarki do drewna.
Jak wcześniej wspomniano, poradnik toczenia w drewnie mówi, aby do toczenia drewna użyć specjalnej tokarki do drewna. Toczenie w drewnie za pomocą tokarki do drewna polega na wprawianiu w ruch przedmiotu, nożyce tokarskie są pomocnicze. Toczenie w drewnie nie należy do najprostszych i najłatwiejszych, ze względu na miękką powierzchnię drewna. Doświadczony rzemieślnik wie, jak poradzić sobie z takim materiałem, oprócz tego będzie w stanie uzyskać inny kształt niż te obrotowe. Potrzeba do tego odpowiednich umiejętności. Toczenie drewna różni się znacznie od toczenia w metalu i wymaga znacznie więcej umiejętności, niż toczenie w drewnie. Do obrabiania w drewnie właśnie przydaje się tokarka, która wykorzystuje noże tokarskie do drewna, wiertła, a można też wykorzystać do tego celu narzędzi do gwintowania. Do umieszczania narzędzia obrabianego korzysta się w maszynie z kłów bądź specjalnie zamontowanego uchwytu. Do toczenia użyć można również odpowiednich dłut, których użyć można do obróbki, jeżeli chcemy obrobić ściany wewnętrzne. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tokarek do drewna.
Wybór tokarki do od naszych potrzeb oraz możliwości zależy, które urządzenie będzie najlepiej dopasowane do naszego warsztatu. Najpopularniejszymi są modele kłowe. Służą do obrabiania przedmiotów, które są co najmniej sześciokrotnie dłuższe od swojej średnicy. Przedmiot taki umieszcza się między wrzecionem a kłem, co pozwala na swobodny obrót. Tokarki kłowe dzielą się dalej na uniwersalne, stołowe, produkcyjne czy też ciężkie. W tokarkach uchwytowych przedmiot obrabiany jest trzymany w uchwycie wrzeciona. Dzielą się one na automatyczne, czyli takie które mogą obrabiać przedmiot kilkoma narzędziami jednocześnie oraz pionowe, które z kolei zapewniają większy dostęp do obrabianego przedmiotu. Oprócz wyżej wymienionych modeli tokarek, do toczenia w drewnie użyć można również tokarki rewolwerowe, które mają dużą szybkość i wydajności, a także karuzelowe, które są o zwiększonej stabilności oraz tarczowe przeznaczone do niskich przedmiotów o dużej średnicy. Według poradnika toczenia w drewnie, należy odpowiednio zabezpieczyć obrabiany przedmiot, w tym celu wykonuje się impregnowanie oraz polerowanie drewna.
Toczenie w drewnie – cennik
Cennik toczenia w drewnie zależy od materiału przedmiotu, który będziemy obrabiać, a także jego wielkość. Duże elementy będą wymagać więcej pracy, a tym samym będą droższe. To samo dotyczy skomplikowania wykonanej obróbki. Im więcej zagięć, szpar, załamań, tym praca będzie bardziej pracochłonna i czasochłonna. Dlatego też cennik toczenia w drewnie znacznie będzie się różnił. Jeżeli sami podejmujemy się toczenia w drewnie, to do ceny należy uwzględnić zakup odpowiedniego sprzętu do toczenia. W cenniku bardzo często również uwzględniane jest zabezpieczenie przedmiotu i w zależności, czego użyjemy, czy lakieru lub farby, cena się będzie różnić.