Niejednokrotnie montaż blatu kuchennego wymaga jeszcze jego dopracowania na miejscu. Dla ostatecznego efektu i estetycznego wykończenia ma kluczowe znaczenie to, czym ciąć blat kuchenny. Rodzaj zastosowanego narzędzia pozwala na ładne wykończenie, bez szczerb i nierówności. To z kolei wpływa na jakość wykonania oraz na profesjonalizm. Z tego względu przede wszystkim fachowcy powinni zwracać uwagę na narzędzia do cięcia blatów kuchennych – głównie ich jakość.
W Internecie znajdziemy przynajmniej kilka sposobów na to, czym przyciąć blat kuchenny. Również wiele sklepów ze specjalistycznym wyposażeniem warsztatów i z nowoczesnymi narzędziami jest w stanie zaproponować kilka urządzeń odpowiednich do przycięcia blatu kuchennego. Tylko na które z nich dobrze jest się zdecydować? Czy cięcie blatu kuchennego wyrzynarką jest bezpieczne dla osób nieposiadających w tym zakresie zbyt dużego doświadczenia?
Przycinanie blatu kuchennego – o czym trzeba pamiętać?
Ze względu na stopień skomplikowania prac i konieczność wykonywania ich w pełni precyzyjnie, spora część ludzi decyduje się na zlecenie przycinania blatu kuchennego profesjonalistom. Docinanie blatu kuchennego zarówno pod osadzenie w nim płyty indukcyjnej czy po prostu do zamontowania na szafkach jest możliwe do wykonania samodzielnie. Trzeba mieć jednak dobre oko, sporo cierpliwości i oczywiście odpowiednie narzędzia, na przykład ręczną wyrzynarkę renomowanej firmy.
Zanim zaczniesz na dobre zastanawiać się, jak przyciąć blat kuchenny, musisz sprawdzić, o ile należy go skrócić na końcach. Czasem problemem jest nie tylko za długi odcinek blatu, co jego nierówne wykończenie, przez które płyty nie schodzą się idealnie w jednym miejscu. Cięcie blatów kuchennych należy zrobić w taki sposób, aby przez przypadek nie dociąć za dużo – z takim elementem niewiele uda nam się zrobić. W takim razie jak dociąć blat kuchenny w domowych warunkach, aby wyglądał profesjonalnie i był dobrze spasowany?
Jak przyciąć blat kuchenny?
Cały proces należy zacząć od cięcia blatu kuchennego wyrzynarką, a następnie wygładzenia obcinanej powierzchni za pomocą papieru ściernego i zabezpieczenie go przed pochłanianiem wilgoci. Do tego ostatniego najlepiej jest wykorzystać silikon sanitarny. Najważniejsze przed przycięciem blatu kuchennego jest dokładne określenie miejsca cięcia. Nigdy nie próbuj przycinać materiałów „na oko”, ponieważ powodzenie takiej akcji praktycznie zawsze jest bliskie zeru. Praktyczną pomocą i metoda, jak dociąć blat kuchenny, będzie gotowy szablon, który przykłada się na blacie, mocuje i wycina zgodnie z przebiegiem jego linii. Dzięki niemu cięcie blatów kuchennych jest odrobinę prostsze. Pamiętaj, aby docinania blatu kuchennego nie robić bezpośrednio na szafkach – raz, że jest to mało bezpieczne i mało profesjonalne, dwa, istnieje ryzyko uszkodzenia powierzchni szafek. Przycięcie blatu kuchennego należy robić poza zasięgiem szafek również ze względu na powstający podczas pracy pył, mogący wpłynąć na sposób pracy szafek. Jak przyciąć blat kuchenny bezpiecznie? Najlepiej umieścić o na skrzynkach czy na drewnianym koźle stolarskim.
Czym przyciąć blat kuchenny?
W zasadzie najprostszym narzędziem i jednocześnie najporęczniejszym do tego rodzaju prac będzie zwykła, ręczna wyrzynarka. Cięcie blatu kuchennego wyrzynarką wymaga co prawda nieco sprawy i mocnego uchwytu, jednak to najpewniejsze narzędzie do osiągnięcia zadowalającego efektu. Jeszcze czym ciąć blat kuchenny, aby uzyskać odpowiedni efekt? Jeśli materiał przeznaczony do obróbki jest znacznej grubości i wykazuje się spora twardością, jak np./ blat dębowy, a my mamy wykonać zamiast przycięcia blatu kuchennego jego skrócenie, to można wykorzystać do tego ręczną pilarkę. Jednak to, czym ciąć blat kuchenny z litego drewna to jedna kwestia, druga – że do docinania blatu kuchennego tego typu trzeba zastosować jeszcze odpowiednią tarczę. O ile wiemy, że to, czym przycinać blat kuchenny można, nie musi być najwyższej jakości, o tyle zamontowana tarcza – już tak.
Ostatecznie więc, jak dociąć blat kuchenny? Najlepiej za pomocą ręcznej pilarki lub wyrzynarki dobrej klasy, z odpowiednio dopasowanymi ostrzami i tarczami. Nie muszą być drogie, jednak muszą być wysokiej jakości.