Strona głównaPoradyIle wapna granulowanego na Hektar?

Ile wapna granulowanego na Hektar?

Wraz z nastaniem wiosny rozpoczyna się sezon również dla rolników. To zapowiedź czasu pełnego wyzwań i zmagań z naturą. To także czas wytężonej pracy, która zaczyna się już w pierwszych cieplejszych miesiącach. Jednym z zadań, jakie należy wykonać już na samym początku pracy w polu, aby zapewnić sobie urodzajne plony latem, jest sianie wapna granulowanego – ile na hektar, to najczęściej padające pytanie w tym okresie.

„Początkujący” rolnicy muszą się w tym czasie wiele nauczyć. Wśród cennych rad i wskazówek jest informacja, ile wapna na hektar należy zaaplikować, aby otrzymać w późniejszym czasie zadowalający efekt. Warto też dowiedzieć się, w jakim celu stosowane jest wapno na polu.

Wszystko o wapnie granulowanym – ile na ha?

Zanim dowiesz się, ile się sieje wapna granulowanego na hektar, musisz dowiedzieć się, w jakim celu ta substancja jest w ogóle stosowana. Tylko pełna informacja pozwoli Ci na dopasowywanie odpowiednich dawek oraz obserwowanie efektów działania, kiedy przyjdzie na to odpowiedni czas.

Wapno odpowiada za utrzymanie optymalnej kwasowości gleby – jest to niezbędny zabieg, aby rośliny miały optymalne warunki do wzrostu i wegetacji. W zakwaszonej, wyjałowionej ziemi mało co rośnie, dlatego zabieg wapnowania jest tak istotny. Gwarantuje po prostu lepsze zbiory. Jednocześnie trzeba pamiętać, że rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują właśnie wapna. W ten sposób kwestia, ile wapna granulowanego na hektar zostanie wysypane, na niebagatelne znaczenie. To sposób na zoptymalizowanie odczynu pH gleby i dostarczenie roślinom cennego dla nich wapna.

Nie bez znaczenia dla całego procesu odkwaszania jest postać, w jakiej wapno występuje. Drobne grudki czy granulki nie tylko łatwo się rozprowadza. To substancja łatwo rozpuszczająca się w wodzie, dzięki czemu bez trudu wnika w kolejne warstwy gleby, stanowiąc podstawę bujnego wzrostu zieleni w danym miejscu. Świetnie sprawdzają się mieszanki mineralne i wapna – to wsparcie, za jakie rośliny mogą być wdzięczne.

Kiedy wysiewać i ile wapna na hektar?

Nie tylko kwestia, ile się sieje wapna granulowanego na hektar, ma znaczenie w przypadku upraw. Równie istotny jest powód oraz czas, kiedy substancja zostanie zastosowana. Rolnicy mogą samodzielnie, regularnie sprawdzać odczyn pH gleby, którą mają zamiar obsiać wiosną. Dzięki temu zawsze trzymają rękę na pulsie i są w stanie zareagować odpowiednio szybko, przygotowując mieszankę z wapna granulowanego – ile na ha, to kolejna sprawa, o jakiej trzeba mieć pojęcie przed wykonaniem nawożenia.

Odpowiedni moment na zastosowanie wapna granulowanego – ile na ha jest niezbędne, każdy rolnik wie doskonale – przypada wczesną wiosną oraz późną jesienią. Najlepiej wapnowanie wykonać na około miesiąc przed pierwszymi wysiewami i wysadzaniem roślin do gleby. Jesienią należy zrobić to po zakończeniu wszystkich prac i zebraniu plonów z pola.

Mimo wszystko i z tym dobroczynnym środkiem należy uważać. Chodzi o uprawy tych typów warzyw, które lepiej radzą sobie w kwaśnym środowisku. Z tego względu w każdym przypadku trzeba wcześniej upewnić się, że wapno rozsypane jest w dobrym miejscu i pomoże, a nie zaszkodzi wysiewanym roślinom. W glebie o kwaśnym odczynie chętnie rośnie marchewka i pietruszka, ale też groszek zielony, ogórek, dynia i pomidory.

Ile się sieje wapna granulowanego na hektar?

Pozostaje ostatnia, ale bardzo ważna kwestia, a mianowicie: ile wapna granulowanego na hektar należy wysypać, aby uzyskać pożądany efekt.

W tym wypadku wszystko zależy od rodzaju gleby, w jakiej wykonywane są prace oraz od odczynu pH gleby. Dawkowanie inaczej wygląda w przypadku lekkiej ziemi o kwaśnym odczynie, którego pH wynosi poniżej 4,5. W tym wypadku na każdy hektar pola należy wykorzystać 900 kg wapna. W takim razie ile wapna na hektar trzeba przeznaczyć przy niższym, bardziej zasadowym odczynie gleby, które zawiera się w przedziale między 4,5 a 5,5 pH? W takich warunkach gleba nie będzie potrzebowała więcej wapna, niż około 500 kg na jeden hektar pola. Jeśli zaś wskaźniki kwasowości pokazują pH w granicach 5,6 do 6,5 pH, na hektar pola należy wysiać jedynie około 300 kg wapna. I chociaż powszechnie uważa się, że środek ten ma znakomity wpływ na rośliny oraz że stwarza im idealne warunki wzrostu, nie można przesadzić z jego ilością. Skutkiem nie będą wspaniałe rośliny, a odwrotnie – bardzo marne plony.

Średnie gleby potrzebują 1300 kg na hektar, jeśli pH wynosi mniej niż 4,5. Przy pH mieszczącym się w zakresie od 4,5 do 5,5 pH potrzeba aż tonę wapna na hektar, a w przypadku pH w zakresie od 5,6 do 6,5 pH – 0,5 t na ha.

Na bardzo kwaśnych, ciężkich glebach trzeba zastosować aż 1500 kg wapna na ha. Przy odczynie 4,5-5,5 pH potrzeba 1100 kg na ha. Gleba ciężka o odczynie 5,6-6,5 pH będzie potrzebowała 700 kg na ha pola.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze