Wiele osób interesuje się czym jest trasowanie metalu i co to jest trasowanie. Trasowanie metalu jest procesem wykorzystywanym w trakcie obróbki metalu. Proces ten polega na wytyczaniu linii na powierzchni metalu, by móc wycinać na nim ustalone wcześniej kształty. Trasowanie blach oraz trasowanie metalu jest niezbędne głównie podczas wycinania za pomocą lasera, ponieważ mamy pewność, że wytyczone linie są równe, a blacha dobrze spasuje się np. z innymi elementami.
Trasowanie metalu – przygotowanie materiału
Wiedząc już co to jest trasowanie, warto wyjaśnić jak przygotować materiał do procesu trasowanie metalu. Podczas trasowania metalu wykonuje się rysunek na podziałce. Rysunek ma tworzyć przedmiot metalowy lub kształt, jaki chcemy wyciąć. Zawierać on musi wszystkie miejsca wykonywania przez nas otworów, ale również miejsc cięcia, a także krawędzie i wymagane wymiary. Przed wykonaniem rysunku trasowanie metalu również polega na wcześniejszym skontrolowaniu metalu, który poddawany jest trasowaniu. Jeśli metal, w którym będziemy wycinać jest dobrej jakości, należ pokryć go tzw. farbą traserską, dzięki której wyraźniej zobaczymy wszystkie wyrysowane przez nas linie.
Do trasowania będą nam potrzebne także przyrządy traserskie. Bardzo pomocny jest m.in. punktak, do zaznaczania otworów, a także cyrkiel, potrzebny przy wykonywaniu równych rysunków z zaokrągleniami, a także rysik. Podczas wykonywania rysunku warto sprawdzić przyrządy traserskie, ale również używać jednego narzędzia pomiarowego i kątownika ślusarskiego. Do wykonywania pomiarów jest pomocna też płyta traserska oraz pryzma – nazywana też klinem ściętym, w którym ściany boczne tworzą trapezy, a podstawami są prostokąty leżące na równoległych płaszczyznach. Sam pomiar metalu, który jest naszym materiałem do prac traserskich, może odbywać się za pomocą suwmiarki, ponieważ jest uznawana za najdokładniejsze narzędzie, które określa również grubość naszego materiały i głębokość średnic wewnętrznych otworów. Niezbędny jest cienki pręt traserski, inaczej nazywany rysikiem traserskim. Narzędzie traserskie – cienki pręt traserski to cienkie ostrze stożkowe, które będzie nam pomocne przy kreśleniu rys na metalu.
Trasowanie blach i trasowanie metalu – sposoby
Trasowanie blach oraz trasowanie ma swoje dwa sposoby wykonania. Pierwszy z nich to trasowanie na płaszczyźnie i jest bardzo podobne jak techniczne kreślenie rysunku na papierze. W tym wypadku kreślenie jest wykonywane za pomocą rysika, dlatego potrzebne nam będą takie przyrządy traserskie, jak cyrkiel, czy cienki pręt traserski. Przy trasowaniu na płaszczyźnie wyznaczamy ośrodki otworów za pomocą punktaka, a później wyznaczyć odległość brzegów cyrklem. Drugi sposób to z kolei trasowanie przestrzenne, polegające na kreśleniu linii na powierzchni bryły. Tu praca polega na wyznaczaniu głównych osi elementu.
Przy kreśleniu nie można uszkodzić materiału. Nie można też wykonywać rys wzdłuż linii gięcia. Do ustalania naszych linii potrzebny jest punktak. Dwa punkty rozpoczęcia i zakończenia miejsca gięcia są w zupełności wystarczające.
Trasowanie na płaszczyźnie – na czym polega i jakich narzędzi używamy
Częściej wykorzystywane jest trasowanie płaskie, które jest przydatne również przy przygotowywaniu blachy do spawania. To proces technologiczny, który stosowany jest w obróbce materiałów metalowych. Polega głównie na wyznaczaniu określonych linii na wyznaczonej płaszczyźnie. Przy trasowaniu na płaszczyźnie początkowo należy wyznaczyć główne osi symetrii przedmiotu. Do tego potrzebny nam będzie wyżej wymieniony punktak. Pozwala on na znacznie lepszą widoczność owych linii. Przyrządy traserskie do trasowania na płaszczyźnie to: rysik, inaczej cienki pręt traserski, suwmiarka traserska, cyrkle traserskie, punktak, liniał traserski, a także znacznik i kątownik. Może przydać się również pryzma traserska oraz środkownik.
Przed trasowaniem na płaszczyźnie należy sprawdzić materiał do trasowania – nie może on mieć żadnych uszczerbków, wgnieceń, czy dziur. Warto też sprawdzić wymiary materiału, jaki ma być rozrysowany, a później wycięty. To pozwoli też na zmniejszenie zużycia nadmiernej ilości materiału, niewspółmiernej do wykonywanego przez nas rysunku. Ważne jest sprawdzenie tzw. naddatków, które przydadzą się na późniejszą obróbkę. Przed punktowaniem trzeba pomalować nasz materiał farbą traserską, co zwiększy widoczność trasowanych przez nas linii.