Strona głównaPoradyTaśma LED 230V - opinie, cena, jak podłączyć?

Taśma LED 230V – opinie, cena, jak podłączyć?

Taśmy LED to produkt, po którego coraz chętniej się sięga. Niebanalne oświetlenie robi ogromne wrażenie, a dodatkowo wprowadza wyjątkowy klimat. Bez względu na to, gdzie chcesz zamontować taśmę LED, będziesz musiał posiadać kilka niezbędnych elementów, o których opowiemy poniżej. Dowiesz się także, jak podłączyć taśmę LED 230V, jaka jest jej cena, jakie posiada opinie, która taśma LED jest lepsza 230V czy 12V.

Taśma LED 230V – jak wygląda jej podłączenie?

Zanim podpowiemy Ci, jak podłączyć taśmę LED 230V, dowiesz się, jaki masz wybór w rodzajach taśmy LED. Dostępne są taśmy ekonomiczne i profesjonalne. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje wady i zalety. Różnią się przede wszystkim okresem gwarancyjnym – jego długość dla taśm profesjonalnych to aż 3 lata, dla ekonomicznych tylko rok. Wynika to z faktu, że taśmy zbudowane są z innych materiałów. W taśmie ekonomicznej podłoże jest dużo gorszej jakości, przez co ciepło nie jest odprowadzane w prawidłowy sposób i diody w krótszym czasie, aniżeli w taśmach profesjonalnych, ulegają uszkodzeniu. 

Kolejny aspekt, w którym taśmy różnią się od siebie to barwa. Taśma LED ekonomiczna dysponuje tylko dwoma tonacjami – ciepłą i zimną. Natomiast taśma LED profesjonalna może być neutralna 4000K. Taka barwa jest najbardziej przyjazna dla oka. W świetle o tej barwie wygląda się bardzo naturalnie. 

Jeśli weźmiemy na tapet oby dwa rodzaje taśmy LED o mocy 4,8W/m o barwie ciepłej to różnica w strumieniu świetlnym jest kolosalna. W taśmie ekonomicznej wynosi ok. 200 lm, a w taśmie profesjonalnej 340 lm. O czym to świadczy? Pomimo takiego samego poboru prądu, taśma ekonomiczna daje dużo słabsze efekty świetlne. Nie daj się nabrać na reklamy, w których główne hasła to “ Żywotność wynosi aż 100 000 h”. Na rynku nie ma taśm, które spełniałyby takie parametry. Jest to jedynie nieuczciwy chwyt marketingowy.

Jak podłączyć taśmę LED? Pamiętaj, że musisz zakupić dodatkowo odpowiedni zasilacz i profile aluminiowe. W celu zakupu dobrego zasilacza, musisz obliczyć, jaką powinien mieć moc. Przykładowo, jeśli posiadasz taśmę o mocy 10 W/m, a taśma ma długość 10 metrów to musisz wykonać poniższe działanie:

10 * 10m =100 W + 20%= 120 W.

Oznacza to, że musisz zakupić zasilacz o mocy nie mniejszej niż 120 W. Zasilacz może mieć większą moc, jednak nie może być ona poniżej wyliczonej wartości. Słabsze zasilacze powodują, że taśma LED daje słaby efekt świetlny, a żywotność taśmy znacznie się skraca. Może to doprowadzić do momentalnej awarii taśmy.

Jak podłączyć taśmę LED? Zacznij od zamontowania jej w listwie narożnej, aby taśma wyglądała estetyczne, a także ciepło było prawidłowo odprowadzane. Profile aluminiowe posiadają przesłony. Mogą być one przezroczyste lub mleczne. Ta pierwsza wyróżnia się tym, że diody są widoczne wewnątrz profilu. Używa się jej szczególnie w miejscach niewidocznych. Przesłony mleczne sprawiają, że diody nie są widoczne, jednak pochłania ona ok. 20 % strumienia świetlnego.

Taśma LED 230V – jakie posiada opinie?

Taśmy LED 230V mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jak wynika z opinii, do głównych zalet taśmy LED 230 V zalicza się to, że ma możliwość zasilania długich odcinków, ma znacznie mniejszy przekrój przewodów zasilających. W opiniach czytamy, że w zestawie do taśm LED 230V nie ma zasilacza i należy dokupić specjalny prostownik. Opiniodawcy twierdzą, że ogromną wadą tej taśmy jest to, że trzeba dzielić ją co metr. Występuje ona tylko w wersji wodoodpornej, co oznacza, że taśma otoczona jest silikonową koszulką pochłaniającą część strumienia świetlnego. Inną wadą wynikającą z opinii jest to, że taśma jest bardzo sztywna, co sprawia, że montaż nie jest zbyt przyjemny. Taśma LED 230V ma bardzo wysokie napięcie, które jest niebezpieczne i stwarza zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka.

Taśma LED 230V – jak jest jej cena?

Zastanawiasz się, jaka jest cena taśm LED 230V? Ceny za metr takiej taśmy zaczynają się od 16 zł. Cena zależy od mocy, długości i wybranej marki.

Która taśma LED jest lepsza – 230V czy 12V?

Na forach internetowych widnieje wiele pytań, którą taśmę LED wybrać – 230V czy 12V? Jak widzicie, różnica w napięciu jest ogromna, stąd też te pierwsze uznawane są za niebezpieczne. Jeśli taśma ma być w pobliżu zbiorników wodnych, zlewów, umywalek to zalecalibyśmy taśmę 12V. Teoretycznie taśmy 230V są wodoodporne, jednak, mimo wszystko, warto jest być przezornym. O porażenie prądem nie jest trudno.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze