Strona głównaPoradyWycinanie drzew - jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia?

Wycinanie drzew – jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia?

Wielu z nas się wydaje, że wycinka drzew na swojej posesji nie może zaowocować żadnymi poważnymi konsekwencjami. Prawo jednak dokładnie mówi nam, kiedy można wycinać drzewa. Wszystko przez coraz powszechniejsze, masowe wycinanie drzew bez pozwolenia.

Jeśli chcemy uporządkować drzewostan na własnej działce, w niektórych przypadkach potrzebne nam będzie zezwolenie na wycinkę drzew. Są też odgórnie ustalone daty, kiedy można wycinać drzewa. Terminy podawane są zwykle wraz z nowelizacjami ustaw. Przed rozpoczęciem prac trzeba również upewnić się, do kiedy można wycinać drzewa i na jakich zasadach. Zanim przyjdzie sezon wiosennych porządków na posesji warto dowiedzieć się, co z wycinką drzew w roku 2022?

Wycinka drzew w świetle prawa

Dotyczące wycinki drzew przepisy zostały zawarte w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 o ochronie przyrody, z poprawkami z dnia 17 czerwca 2017 roku . Zgodnie ze starym brzmieniem umowy wycinka drzew na swojej posesji nie wymagała pozwolenia. Wycinkę drzew na swojej posesji trzeba było jednak zgłosić, jeśli była związana z wykonywaną działalnością gospodarczą. Wycinanie drzew nie było również ograniczone, jeśli grubość pnia na wysokości 130 cm nie przekraczała 0,5 m w obwodzie, a krzewy – gdy nie zajmowały większej powierzchni, niż 25 m2. Wycinka drzew ustawowo pozwalała również na wycięcie topów, wierzb, klonów, kasztanowców oraz akacji czy platana, gdy grubość jego pnia nie przekraczała w obwodzie 1 m.

Wycinka drzew – ustawa

Jeśli chodzi o wycinkę drzew, ustawa w starym brzmieniu pozwalała na usuwanie w zasadzie każdego zalesienia na działce. Rodzi się więc pytanie, jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia? Nowe przepisy zostały skonstruowane w taki sposób, aby masowa i niepotrzebna wycinka drzew była maksymalnie ograniczona. Jeśli chodzi o to, jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia, nowe przepisy podają również nowe wartości. Jakie drzewa można wycinać na prywatnych posesjach i jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia z urzędu? Według nowelizacji wycinanie drzew jest możliwe, gdy ich obwód na wysokości 5 m nie przekracza wskazanej wartości.

Tym razem wprowadzono podział na konkretne gatunki drzew. Jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia? Nowe przepisy podają trzy odrębne kategorie. Zezwolenia na wycinkę drzew nie potrzebujemy, gdy rosnące na posesji klony jesionolistne lub srebrzyste oraz wierzby i topole mają obwód mniejszy niż 80 cm. Co z wycinką drzew o mniejszych obwodach i jakie drzewa można wycinać zgodnie z nowym prawem? Obwód przeznaczonych do wycięcia akacji, platanów oraz kasztanowców nie może przekroczyć 65 cm, a wartości 50 cm – wszystkie inne gatunki drzew.

Obecnie jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia?

Jeśli w grę wchodzi wycinka drzew, przepisy dość jasno określają granice uprawnień oraz miejsce, w którym konieczne jest ubieganie się o pozwolenie. Na swojej posesji jakie drzewa można wycinać bez żadnych konsekwencji i czy można wyciąć suche drzewo bez zezwolenia? Wycinka drzew na własnym podwórku jest możliwa w kilku przypadkach i przypadki te głównie dotyczą stanu drzew. Kiedy można wycinać drzewa? Jeśli działkę porastają drzewa oraz krzewy owocowe, gdy nieużytek chcemy przywrócić do roli pola ornego lub gdy drzewa są połamane i zniszczone na skutek pogody. Co z wycinką drzew nieobjętych trzema kategoriami, np. popularną sosną? Na liście tego, jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia, znajdują się również inne, pospolicie występujące w Polsce gatunki drzew, jak sosna czy świerk. W ich przypadku obowiązuje konkretny zapis o wycince drzew – przepisy mówią, że dowolny inny gatunek drzewa przeznaczony do wycięcia nie może mieć większego obwodu pnia na wysokości pięciu metrów niż 50 cm.

Zezwolenie na wycinkę drzew – jak je zdobyć?

Wszystkie inne sytuacje wymagają zdobycia urzędowego pozwolenia na wycinkę drzew. Tyczy się to również prywatnych posesji, na których znajdują się zabytkowe obiekty architektoniczne. Drzewa o większych obwodach, niż dozwolone, muszą przejść gminne oględziny i na ich podstawie wydawana jest decyzja, jakie drzewa można wycinać oraz kiedy można wycinać drzewa. Na odpowiedź z urzędu trzeba zwykle poczekać do 14 dni roboczych od złożenia wniosku. Pozostaje pytanie, czy można wyciąć suche drzewo bez zezwolenia? Jeśli chodzi o nowe przepisy i to, czy można wyciąć suche drzewo bez zezwolenia, prawo zostaje nieugięte – obowiązuje po równo dla wszystkich okazów.

Kiedy można wycinać drzewa? Terminy

Nie bez znaczenia dla wycinki pozostaje to, kiedy można wycinać drzewa – terminy są także zawsze jasno określone. A więc przepisy prawa powiedzą nam również, do kiedy można wycinać drzewa. Warto przestrzegać wskazanych dat, aby uniknąć ustalonych odgórnie kar finansowych. W okresie od 1 marca do 16 października wycinka drzew jest w Polsce nielegalna. Do kiedy można wycinać drzewa? Podaną przez przepisy ostateczną datą jest termin do 2 lutego, czasem termin ten przesuwany jest bliżej końca miesiąca. Wszystkie inne wycinki wymagają  urzędowego zezwolenia.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze