Wiosna to czas prac porządkowych w ogrodzie. Jeśli chcemy cieszyć się przez całe lato pięknymi drzewami, krzewami i kwiatami, musimy o nie odpowiednio zadbać. Po zimie ogród wymaga wiele pracy. Przed sadzeniem i sianiem, trzeba śledzić na bieżąco prognozę pogody. Oprócz grabienia liści jesienią, warto jest powtórzyć ten proces na wiosnę, aby dokładnie oczyścić powierzchnię ziemi z zalegających pozostałości liści, tym samym dając jej możliwość swobodnego przepływu wody i wymiany powietrza.
Prace wiosenne w ogrodzie
Wiosenne prace w ogrodzie należy zacząć od przekopania ziemi, wyrywania chwastów. Krzewy i drzewa podlewamy, uprzednio spulchniając i wapnując glebę znajdującą się wokół nich. Następnie należy zdjąć zimowe okrycia, które chroniły drzewa, krzewy i byliny przed mrozem. Przed tym zabiegiem upewniamy się, że w najbliższym czasie nie pojawią się już ujemne temperatury. Kolejnym etapem jest także usunięcie kopczyków ziemi lub kory będących wokół pędów. Jeśli okazałoby się, że prognoza pogody nagleby się zmieniła i będą przymrozki, to dobrze mieć agrowłókninę lub maty słomiane, które pomogą w szybki sposób zabezpieczyć rośliny przed zimnem.
Przycinanie to kolejna ważna czynność wiosennych prac ogrodowych. Zacząć należy od cięć prześwietlających drzewka owocowe. Usunąć należy kilka pędów, które wyrastają ze środka drzewka, aby zapewnić pozostałym pędom lepszy dostęp do światła i powietrza. Pozbywamy się także uszkodzonych, połamanych, zaschniętych, porażonych przez choroby gałęzi, które tylko niepotrzebnie obciążają i psują estetykę drzewka. Nadmiernie zagęszczone drzewka owocowe należy przerzedzić. Tendencję do takiego zagęszczania mają jabłonie, grusze, śliwy i wiele innych gatunków. Należy pamiętać, że krzewy, takie jak wierzby i forsycje przycina się po fazie kwitnienia. Przyciąć należy krzewy iglaste. Obcięcie grubych gałęzi może spowodować pojawienie się grzyba, dlatego też, aby tego uniknąć, końcówki smaruje się maścią ze składnikiem grzybobójczym.
Prace wiosenne w ogrodzie, to także dbanie o trawnik. Należy ją dobrze wygrabić. Dobrze jest przeprowadzić zabieg aeracji, czyli napowietrzania. Ta czynność sprawi, że nasza trawa będzie równomiernie się zagęszczać i pięknie się wybarwi. Glebę, która po zimie, na wskutek odmarzania i zamarzania, wypchnęła kępy trawy, należy zwalcować. W miejscach, gdzie trawa z jakichś powodów nie rośnie, należy zasiać nową, przykryć ziemią, wałować i podlewać.
Rośliny po zimie są uboższe w składniki odżywcze, ponieważ całe swoje zapasy zmarnowały na przetrwanie zimy, dlatego też dobrze jest wykonać nawożenie. Najlepsze będą nawozy wieloskładnikowe z dużą dawką azotu, które obudzą rośliny i szybciej wprowadzą je w fazę wzrostu. Jeśli nie chcesz pobudzać roślin do aż tak szybkiego wzrostu, to warto zastosować nawóz wolno działający. Zamiast kupować nawóz uniwersalny, dobrze jest wybrać kilka nawozów o różnym przeznaczeniu, ponieważ są one skomponowane specjalnie dla danego gatunku, jak np. nawozy do drzew iglastych, róż, czy bylin. Przy stosowaniu nawożenia, należy pamiętać, aby bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Lepiej jest dać trochę mniej nawozu, niż przesadzić z jego dawką.
Kolejną fazą wiosennych prac w ogrodzie jest wysiew nasion warzyw i kwiatów ozdobnych. Kiedy temperatura na zewnątrz nie jest jeszcze aż tak sprzyjająca, aby zapewnić nasion dobre warunki do kiełkowania, należy wysiać je do donic i rozsadników. Możesz także pokusić się o kupno gotowych rozsad w późniejszym okresie. Tym sposobem na pewno zaoszczędzisz sporo czasu, a warzywa pojawią się znacznie szybciej. Wiosenne prace w ogrodzie to także wysiew niektórych roślin ozdobnych do donic i skrzynek ogrodowych. Świetnie sprawdzą się w nich aksamitki, cynie, lewkonia, lwia paszcza, werbena, zatrwian. Początek maja to okres, w którym dobrze jest wysiewać rośliny jednoroczne do gruntu. Odmiany, które możesz posiać to np. maciejka, nagietek, nasturcja.
Wiosna to czas ogromu pracy w ogrodzie, jednak warto o niego zadbać, aby później móc posiadać miejsce, które będzie cieszyło nasze oko, w którym będziemy mogli poczuć piękno otaczającej nas natury.