Strona głównaPoradyMokry komin - przyczyny, co robić, jak wysuszyć

Mokry komin – przyczyny, co robić, jak wysuszyć

Systemy grzewcze mają to do siebie, że od czasu do czasu potrafią zafundować nam nieprzyjemną niespodziankę, jak chociażby wilgoć i różne osady w kominie. Zwykle na czystość tej części domowego ogrzewania nie zwracamy uwagi zbyt często. Takiej sytuacji nie można jednak lekceważyć, w związku z czym powstał poniższy artykuł. Dlaczego komin jest mokry? Czy dzieje się tak tylko po deszczu? Jak go wysuszyć i co w takiej sytuacji zrobić? Wszystko to postaramy się wyjaśnić.

Zobacz: Kominy ze stali nierdzewnej

Mokry komin – przyczyny, dlaczego jest mokry?

Przyczyn, dlaczego nasz komin może być mokry, jest naprawdę wiele. Dlatego też warto zacząć od zdiagnozowania źródła problemu. Nie jest to jednak łatwe zadanie i zazwyczaj może zabrać nam trochę czasu. Jak się do tego zabrać?

Zwrócić musimy tu uwagę na kilka kwestii. Zacznijmy więc od naszego kotła. Stare piece działały niemal cały czas, co wynika z ich kiepskiej dystrybucji energii do systemu grzewczego. Jednakże w ich przypadku problem mokrego komina był niesamowicie rzadko spotykany. Wynika to głównie z temperatury spalin, które często osiągały wysokość 200-250 stopni Celsjusza. W takich warunkach ciężko o skraplanie się wody, przez co nawet nadmierne ilości pary ulatniały się razem z dymem.

W nowych kotłach ich oszczędność energetyczna nie tylko doprowadza w komin znacznie mniej ciepła (około 70-90 stopni), ale również pracuje o wiele rzadziej, a przynajmniej nie ciągiem. Doprowadza to jednak do sytuacji, w której komin osiąga temperaturę 50 stopni, co inaczej można nazwać „temperaturą punktu rosy”. W takich warunkach woda przechodzi intensywny proces kondensacji (skraplania) i tak właśnie nasz komin staje się mokry.

Inną przyczyną takiego stanu komina może być paliwo. Nietrudno domyślić się, co stanie się, gdy w piecu napalimy mokrym drewnem. Taki opał potrafi posiadać w sobie nawet do 40% wody – efektów w przypadku jego spalania raczej nie trzeba tłumaczyć. Mokry komin i to, jak go wysuszyć, to w tym przypadku nasze najmniejsze zmartwienie. Związki z dymu będą rozpuszczać się w skroplonej wodzie. Na ścianach mokrego komina powstanie wtedy coś na wzór mazi, która wżera się tynk. Gdy wysuszymy komin, powstanie z niej twarda skorupa, którą należy usunąć (najczęściej razem z tynkiem). Z racji tego, że substancja ta jest łatwopalna, pozostawienie jej może doprowadzić nawet do pożaru. 

Kominiarz

Są to dwie najczęstsze przyczyny tego, dlaczego nasz komin może być mokry. Inne czynniki, które za to odpowiadają, to:

  • dostanie się wody z zewnątrz (np. przez silne opady deszczu czy śniegu
  • rozszczelnienie instalacji grzewczej)
  • brak odpowiedniego systemu wentylacji w kotłowni (wilgoć nie posiada ujścia)
  • zły dobór urządzenia grzewczego (jeżeli wybierzemy piec o zbyt dużej mocy, urządzenie będzie pracowało naprawdę rzadko, a nasz komin będzie miał niską temperaturę)

Zobacz: Jakie drewno do kominka? Wybieramy najlepsze drewno

Mokry komin – co robić?

W najgorszym przypadku wymienić będziemy musieli cały system grzewczy, w nieco lepszym – tylko jego część. Wszystko zależy od tego, dlaczego nasz komin jest mokry i w gruncie rzeczy motywuje to, co dalej możemy z nim zrobić. Gdy jednak taka sytuacja pojawia się sporadycznie lub pojawiła się pierwszy raz, możemy mieć nadzieję, że prawdopodobnie będzie to jedynie niedopatrzenie z naszej strony, co poza wysuszeniem i wyczyszczeniem mokrego komina nie grozi żadnymi innymi konsekwencjami.

Mokry komin – jak wysuszyć?

Suszenie mokrego komina to długotrwały proces, który w sposób naturalny (bez naszej zbytniej ingerencji) może odbyć się tylko latem. Zazwyczaj jednak do sytuacji, gdy w naszym kominie pojawi się wilgoć, dochodzi jesienią lub zimą. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest zastosować nawiew ciepłym powietrzem, który należy podłączyć w dolnej części przewodu kominowego. W zależności od sposobu potrwać może to nawet kilka dni.

Podsumowując:

Przyczyny, dlaczego komin może być mokry:

  • po opadach deszczu lub śniegu,
  • źle dobrana moc urządzenia grzewczego,
  • wilgotny surowiec opałowy
  • nieszczelność systemu grzewczego
  • niewydolność lub brak systemu wentylacji

Co robić i jak wysuszyć komin?

Zastosować nawiew ciepłego powietrza i pozostawić na kilka dni.

Zobacz: Ile styropianu na podłogę – jak to obliczyć?

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze