Strona głównaPoradyNa jakiej wysokości TV?

Na jakiej wysokości TV?

Nie wystarczy kupić regał pod RTV czy na dowolnej wysokości telewizor po prostu powiesić. Aby nasze ulubione źródło rozrywki było zamontowane poprawnie, konieczna jest wiedza, na jakiej wysokości powiesić telewizor. Jeśli zadanie powierzymy fachowcowi, ten będzie wiedział, jak powiesić telewizor. To jednak od nas ostatecznie zależy, na jakiej wysokości telewizor powinien się znaleźć.

Kwestia, jak wysoko powiesić telewizor, zależy od kilku indywidualnych czynników. Z tego względu nie ma jednej dobrej odpowiedzi, na jakiej wysokości wieszać TV. Warto jeszcze przed montażem dowiedzieć się o tym, na jakiej wysokości telewizor w sypialni powinien być powieszony, a na jakiej wysokości telewizor 42 cale w salonie. A zatem, jak wysoko powiesić TV?

Optymalna wysokość telewizora

To, na jakiej wysokości TV będzie umieszczony optymalnie, zależy głównie od użytkowników odbiornika. A więc na jakiej wysokości wieszać telewizor, aby oglądanie go było nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne? Wiele zależy od wzrostu oglądających oraz od pozycji, w jakiej telewizja jest oglądana. Stąd kolejny wniosek, na jakiej wysokości powinien wisieć telewizor – wysokość od podłogi będzie zależeć również od miejsca, w jakim telewizor się znajduje.

Fachowcy mówią, na jakiej wysokości telewizor w sypialni

Nie zawsze TV umieszczony jest tylko w salonie czy kuchni. Na jakiej wysokości telewizor w sypialni umieścić telewizor, aby oglądanie filmów na leżąco było przyjemnością? Ze względu na usytuowanie osoby oglądającej, wygodna wysokość telewizora będzie inna w przypadku sypialni. Na jakiej wysokości powiesić telewizor w sypialni? Fachowcy mówią, że najlepszym sposobem montowania TV w sypialni jest uchwyt z możliwością regulacji pochylenia ekranu w stronę oglądającego. Jak wysoko powiesić telewizor? Przyjmuje się, że dla osoby leżącej na materacu o standardowej grubości zalecana wysokość to 180 cm, liczona od podłogi.

Adekwatnie wygląda kwestia tego, na jakiej wysokości TV powinien być zainstalowany w kuchni. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakiej wysokości telewizor nie będzie przeszkadzał i będzie pozwalał na oglądanie ulubionych programów? W tym wypadku złota zasada mówi, że środek ekranu powinien znajdować się na wysokości oczu patrzącego. Z tego względu to, na jakiej wysokości wieszać telewizor w kuchni, zależy od wzrostu osób tam przebywających. Co więcej, sprawa, na jakiej wysokości powinien wisieć telewizor, jest uzależniony również od reszty wyposażenia kuchni, m.in. od wysokości stołków czy krzeseł barowych i wysokości stołu oraz innych blatów. Ostatecznie więc, jak wysoko powiesić TV w kuchni? Fachowcy zalecają wysokość od 160 cm do 180 cm.

Na jakiej wysokości wieszać TV w salonie?

Najczęściej relaksujemy się przy telewizji właśnie w salonie, siedząc wygodnie na fotelu lub na sofie. Powieszony na jakiej wysokości telewizor nie będzie powodował dyskomfortu nawet podczas oglądania naprawdę długiego filmu? To, na jakiej wysokości telewizor, zależy również w tym wypadku od wzrostu domowników, ale i od wielkości telewizora czy zachowanego odstępu między oczami a ekranem. Jak powiesić telewizor, aby nie męczył wzroku? Na jakiej wysokości powiesić telewizor, aby oglądający nie musieli pochylać sylwetki do przodu? I na jakiej wysokości powinien wisieć telewizor, aby nie wymuszał patrzenia w górę? Ostatecznie dość prosto można ocenić, jak wysoko powiesić telewizor – środek ekranu powinien znajdować się dokładnie na wysokości oczu obserwatora. Czy w takim razie wielkość przekątnej TV ma znaczenie? Jeśli tak, to na jakiej wysokości telewizor 55 cale powinien zostać prawidłowo umieszczony?

Duże przekątne – na jakiej wysokości telewizor 42 cale?

Coraz częściej w salonach decydujemy się na coś w rodzaju prywatnej sali kinowej – na jakiej wysokości TV w takim razie powinien się znaleźć, jeśli lubujemy się w szerokokątnych telewizorach? Na jakiej wysokości telewizor 42 cale będzie bezpieczny dla widza? Wiemy już, jak wysoko powiesić TV zgodnie ze średnimi przyjmowanymi wysokościami – to zwykle od 100 cm do 110 cm od podłogi. Im większy salon i im większy odbiornik, tym bardziej konieczna jest zmiana wysokości, na jakiej wysokości telewizor 55 cale powinien się znaleźć. Maksymalnie na jakiej wysokości telewizor 55 cale powinien zostać powieszony? Przyjmuje się, że aby widoczność dużego odbiornika w przestronnym pomieszczeniu była odpowiednia, dolna krawędź telewizora powinna znajdować się na wysokości od 100 cm do 110 cm. Ostatecznie to, na jakiej wysokości wieszać TV, powinno być i tak dopasowane do średniego wzrostu osób najczęściej oglądających w tym miejscu ulubione programy.

Jak powiesić telewizor?

Do omówienia pozostaje jeszcze jedna kwestia, a mianowicie – jak powiesić telewizor? Przed rozpoczęciem wiercenia w ścianie trzeba się upewnić, że wybrany przez nas model z tyłu obudowy posiada specjalne uchwyty do montowania na ścianie. Jeśli wyposażono go jedynie w nóżki, stabilne powieszenie go na ścianie nie będzie możliwe. Jak powiesić telewizor, aby uchwyty wytrzymały? W sklepach trzeba wybrać uchwyty dobrane do przekątnej oraz do ciężaru odbiornika.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze