HomePoradyWyginanie drewna

Wyginanie drewna

Drewno to nie tylko ,materiał opałowy, ale znalazło swoje zastosowanie w dziedzinie budownictwa wiele tysięcy lat temu. A co za tym idzie, możliwości wykorzystania drewna do różnych czynności jest ogromne. Aby odpowiednio dopasować kawałek drewna do elementu lub konstrukcji, przeprowadza się różnego rodzaju zabiegi i czynności. Jednym z nich jest właśnie wyginanie drewa. Brzmi niemożliwie, jednak jest szansa, że uda nam sie wygiac drewno. W tym celu potrzebujemy, specjalnego narzędzia, które ułatwi nam pracę. Dodatkowo wyginanie drewna jest o tyle specyficzna obróbka, że drewno nadal posiada swoją objętość. Inaczej przedstawia się to w innych rodzajach obróbki.Drewno to materiał, z którego człowiek korzysta się od wielu tysięcy lat. Pierwotnie używane było jako opał, z biegiem lat jego zastosowanie się poszerzało. Dzięki swoim właściwościom, można wykorzystać je do wykonania praktycznie każdej rzeczy, a dzięki jednej z cech drewna czyli giętkości jego zastosowanie się poszerza. Gięcie drewna jest o tyle specyficzną obróbką drewna, że element po obróbce zachowuje tą samą objętość, a nie jak w przypadku innych metod obróbki.

Jak wygiąć drewno?

Skoro drewno można wyginać, to w jaki sposób to zrobić? Wyginanie drewna można przeprowadzić na dwa sposoby: drewno mozna zarowno giąć na gorąco, a drugi sposob na zimno. Czym różnią się te dwa sposoby wyginania drewna? W przypadku wyginania na gorąco pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest zmiękczenie drewna, aby mogło ono ulegać wyginaniu. W tym celu przeprowadza się obróbkę termiczną, dzięki której drewno ulega rozgrzaniu, dzięki czemu łatwiejsze będzie nadawanie mu kształtu. Jednak nie wszystkie gatunki drzew nadają się do gięcia na gorąco. Najczęściej wybiera się buk lub jesion. Drugi sposób, to gięcie na zimno. Jak wygląda gięcie na zimno? Aby móc poddać element gięciu, wcześniejszym etapem jest zamrożenie kawałka drewna. W zależności od tego, jakiego wygięcie oczekujemy, również różni się promień krzywizny, jaką chcemy uzyskać. Tutaj też znaczenie ma gatunek drzewa. Drewno poddawane wyginaniu powinno być nieskazitelne, to znaczy nie posiadać żadnych uszkodzeń, tym bardziej skręconych włókien, czy sęków. Najbardziej podatne na wyginanie jest drewno z klonu, buka, jesionu, orzecha. 

Gięcie drewna

Nie musimy się martwić, gdy nie posiadamy odpowiednich umiejętności do tego, aby móc wyginać drewno i boimy się, że coś zepsujemy lub nie osiągniemy zamierzonego celu. Sposób gięcia drewna na ciepło jest o tyle łatwiejsze i nie stwarza problemów, że wykonywać go mogą nawet amatorzy, którzy pojęcia o pracy w drewnie nie mają. Wystarczy jedynie, w gięciu drewna na gorąco, poddać kawałek drewna parze wodnej, która spowoduje, że drewno będzie bardziej podatne na gięcie. Aby nadać kształt przygotowanemu kawałkowi, czyli wygiąć go w odpowiedni kształt, w tym celu umieszcza się go w metalowej formie. Po uzyskaniu pożądanego kształtu można kawałek drewna osuszyć. W zależności od posiadanego sprzętu mogą to być mikrofale. Tak przygotowany kawałek wysycha i pozostaje w wygiętym kształcie. Jak wygiąć drewno na zimno? Wyginanie drewna na zimno znacznie się różni, niż wykonywanie tego na ciepło. Aby móc rozpocząć wyginanie na zimno, trzeba najpierw naciąć kawałek drewna i ręcznie go wygiąć. Drugim krokiem wyginania jest wyginanie cienkich listewek lub okleiny na specjalnie przystosowanych do tego matrycach. Utrwalenie uzyskanego kształtu dokonuje się poprzez klejenie. Jaka jest różnica między gięciem drewna na gorąco, a gięciem drewna na zimno? Biorąc pod uwagę wielkości krzywizn, jakie możemy uzyskać za pomocą tych dwóch sposobów, to w przypadku obróbki na ciepło uzyskujemy mniejsze kształty krzywizny, niż przy zimnym. Pod względem niezbędnych do pracy rzeczy te dwa sposoby się różnią. Wyginanie na gorąco potrzebuje źródła ciepła w postaci wody lub pary wodnej, które spowodują zmiękczenie drewna do dalszej pracy. 

Gięcie drewna domowymi sposobami 

W jaki sposób możemy  podjąć się wyginania drewna, jeżeli do dyspozycji mamy jedynie domowe sposoby na gięcie drewna? Do domowych sposobów gięcia drewna należy przygotować odpowiednią formę do gięcia lub, jeżeli posiadamy taką możliwość i narzędzia, można przeprowadzić gięcie przy użyciu słupa stalowego lub kopyta z drewna. Ponadto gięcie drewna domowymi sposobami można wykonać za pomocą podnośnika samochodowego. W tym celu wystarczy stabilnie zamocować krawędzie namoczonego elementu, a następnie siła podnośnika wymusi wyginanie drewna. 

Giętarka do drewna

Domowe sposoby gięcie drewna mogą okazać się czasochłonne lub mało wydajne, jeżeli do czynienia mamy z dużą ilością materiału do wygięcia. Ponadto, sposoby te bardziej służą amatorom, którzy podejmują się wyginania drewna sporadycznie. Dlatego też, dla zaawansowanych i profesjonalistów zalecane jest stosowanie giętarki do drewna. Co to za urządzenie, na czym polega jego działanie? Giętarka do drewna to jedna z droższych, profesjonalnych maszyn. Jedna sztuka kosztować może nawet kilku tysięcy złotych. Dobrze, aby przed zakupem zastanowić się, czy to narzędzie jest nam przydatne, jeżeli nie wyginamy drewna hurtowo. Na rynku można znaleźć giętarki z formą obrotową, czy modelarskie. Wybór zależy od naszego zapotrzebowania. Na przykład giętarki do gięcia swobodnego używa się przy wyginaniu drewna, aby uzyskać duży promień krzywizny. Giętarki do gięcia z użyciem taśmy służą do tego, aby wydłużyć nasz element drewniany. Jak widać, jeżeli chodzi o dostępność sprzętu do wyginania, to nie trudno o ten odpowiedni.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze