Strona głównaPoradyIle cegieł na metr komina - jak to obliczyć?

Ile cegieł na metr komina – jak to obliczyć?

Komin jest bardzo ważnym elementem w każdym domu. Jednak, aby spełniał swoją rolę musi zostać zaprojektowany i zbudowany zgodnie ze sztuką budowlaną. Źle zbudowany komin to między innymi problemy z przeciekaniem czy też większe ryzyko pożaru. Dlatego budowa komina jest bardzo ważnym elementem i należy tego przypilnować na etapie budowy. Planujesz budowę i zastanawiasz się, ile cegieł na komin jest potrzebnych? Ten artykuł odpowie na to pytanie.

Zobacz: Mokry komin – przyczyny, co robić, jak wysuszyć

Jak obliczyć ile cegieł na komin?

Najprościej będzie użyć specjalnego kalkulatora budowlanego, który pokaże na,m ile potrzebujemy cegieł lub pustaków na budowę konkretnej wielkości komina lub ściany. Kalkulator bierze pod uwagę wyliczając cegły na ścianę np. wielkość otworów okiennych. Planując budowę komina, również warto skorzystać z kalkulatora. Wylicza on również ilość odpadków, dzięki czemu dokładnie wiemy, ile cegieł na komin należy zamówić.

Ile cegieł na komin?

Zastanawiasz się, czy można łatwo policzyć i określić ile cegieł na komin jest potrzebne do budowy? Może chcesz rozbudować dom i chcesz policzyć, ile cegieł na komin nad dachem jest potrzebne? Można to policzyć w dość prosty sposób. To ile cegieł na komin nad dachem będzie potrzebne, zależy od ilości kanałów w kominie.

Typowy kanał w kominie mający przekrój 14 na 14 centymetrów i wymiarze zewnętrznym 38 na 38 centymetrów potrzebne są 54 cegły na metr bieżący budowy komina. W przypadku, jeżeli są dwa kanały, zazwyczaj dymny i wentylacyjny wówczas wymiar komina zmienia się na 38 na 64 cm. Tutaj odpowiedź na pytanie ile potrzeba cegły na metr komina jest 94 sztuki.

Źródło: budogram.pl

Budujesz z klinkieru i zastanawiasz się ile cegły klinkierowej na m2 komina? Tyle samo. Cegła klinkierowa i cegła tradycyjna mają ten sam rozmiar.

Zobacz: Kominy ze stali nierdzewnej

Ile cegły klinkierowej na m2 komina?

O ile ukryta część komina budowana często jest z tradycyjnej cegły, o tyle część na dachem zazwyczaj jest zbudowana z klinkieru. Najpierw należy policzyć ile cegieł na komin nad dachem, a ile wewnątrz. Znają te wartości łatwo policzymy ile cegły klinkierowej na m2 komina. Cegła klinkierowa ma wymiary takie same jak cegła pełna. Do wyliczenia ile potrzeba cegły na metr komina możesz użyć wzoru opisanego powyżej.

Jaką cegłę na komin wybrać?

Każdy element zewnętrzny domu z jednej strony musi być ozdobą naszego domu, ale z drugiej strony być w pełni funkcjonalny i odporny na zanieczyszczenie środowiska jak i działanie warunków atmosferycznych. Budując komin wystający nad dach naszym jedynym zmartwieniem nie jest ile potrzeba cegły na metr komina. Należy zadbać o to, aby komin nie przeciekał.

Równie ważne jest zapewnienie dostępu do bieżących napraw i eksploatacji. To jeden z powodów dlaczego zrezygnowano z tynkowania kominów na rzecz specjalnych okładzin. Dzięki temu odpada nam konieczność malowania, a komin się nie łuszczy.

Cegły klinkierowe są bardzo dobrym materiałem na budowę komina. Po pierwsze cechuje się niską nasiąkliwością, co za tym idzie nie jest również podatna na osiadanie różnego rodzaju zanieczyszczeń spotykanych na dachu. Zabrudzony komin z cegły klinkierowej wystarczy umyć, aby odzyskał swój pierwotny blask. Na komin najlepiej wybierać cegłę pełną i wykonywać pełne spoinowanie pomiędzy cegłami.

Źródło: klinkierbud.pl

Teraz już wiesz, ile cegieł na komin jest potrzebnych i jak to obliczyć. Można spełniać marzenie i zaczynać budowę swojego domu.

Zobacz: Jakie drewno do kominka? Wybieramy najlepsze drewno

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze