Strona głównaWnętrzaFolia grzewcza pod panele - koszty, opinie, wady

Folia grzewcza pod panele – koszty, opinie, wady

Jest jednym z najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w dziedzinie ogrzewania. W tym przypadku emisja ciepła polega na promieniowaniu podczerwonym, co wpływa na wydajność ogrzewania. Czym właściwie jest folia grzewcza? Jest to tak naprawdę elastyczny grzejnik, zazwyczaj wykonany z wysokiej jakości węgla o danych właściwościach. Działa, jak wcześniej wspomniano, na podczerwień. Montaż folii grzewczej polega na układaniu warstw na siebie. W głównej mierze to te warstwy odpowiadają za emisję ciepła. Bazą przy produkcji folii grzewczej jest folia PET, która ma dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, a także posiada wysokie wartości izolacyjne i ognioodporne. Odpowiadają one za bezpieczeństwo takiego systemu. Aby możliwa była emisja ciepła, ważne jest jej źródło energii. W tym wypadku  jest to miedziana taśma,podłączona do sieci elektrycznej. Dzięki temu sterować nią można za pomocą panelu, który został wbudowany w ścianę. Podstawową różnicą, która charakteryzuje folię grzewczą, jako rodzaj ogrzewania podłogowego, jest jej działanie na podczerwień. Nie ogrzewa ona powietrza, a jedynie konkretne przedmioty, na które jest skierowana, czyli w tym przypadku emisja ciepła skierowana jest na podłogę.

Folia grzewcza pod panele

Jeżeli umieszczamy folię grzewczą pod panele, to nagrzaniu ulegną elementy wykańczającego podłogi. Warto także umieścić folię grzewczą na suficie pod płytami gipsowymi. Działanie na podczerwień ma to do siebie, że najpierw ciepło zostanie wyemitowane do pomieszczenia, a nie będzie unosiło się do góry. Folię grzewczą można zamontować bezpośrednio pod panelami podłogowymi, ale także pod deskami. Jest ona na tyle cienka, że nie będzie wpływać na ułożoną powierzchnię. Koszty folii grzewczej pod panelami związane są ilością m2 zakupionej i ceny za jej m2, a także, czy zostanie ona ułożona na całej powierzchni pomieszczenia. Folia grzewcza pod panelami ma wiele zalet.

Folia grzewcza pod panele

Możemy uzyskać szybki efekt grzewczy, przy niskich stratach energii, dzięki możliwości regulowania wysokości temperatury. Równomierne rozchodzenie się temperatury w pomieszczeniu zapewnia stałą wartość w każdej jego części. Do montowania folii grzewczej nie jest konieczne kupowanie nowych paneli, ponieważ można ją zamontować pod istniejącymi już, co wpływa na zmniejszenie kosztów instalacji w porównaniu z innymi sposobami ogrzewania. Aby obliczyć koszty wyłożenia folii grzewczej pod panelami należy wziąć pod uwagę schemat jej ułożenia, a więc podłogę, w zależności czy to będzie wylewka, czy konstrukcja drewniana, folia paroizolacyjna, mata izolacyjna, folia grzewcza, folia paroizolacyjna i wykończenie podłogi. W głównej mierze koszty związane są z materiałami potrzebnymi do tego celu.

Folia grzewcza koszty eksploatacji

Koszty eksploatacji folii grzewczej zastosowanej pod panelami różnią się w zależności od stopnia izolacji budynku, ale także rodzajów użytych materiałów do wykonania konstrukcji, czy szczelności zamontowanych okien. W sezonie grzewczym koszty eksploatacji folią grzewczą będą wyższe, niż poza sezonem i wynoszą one średnio 3-8 złotych za m2 powierzchni miesięcznie. Ważna tutaj jest szczelność budynku, ponieważ im ona mniejsza, tym koszty będą wyższe w związku z zapotrzebowaniem na większą ilość produkcji ciepła. Zalecane jest zastosowanie folii grzewczej na całej powierzchni w pomieszczeniu, co zmniejszy koszty eksploatacji, dzięki zachowaniu równomiernego rozkładu ciepła.

Folia grzewcza - opinie

Dodatkowo znaczenie ma sterowanie całym ogrzewaniem. Wykorzystywane do tego celu są termostaty,  a także odpowiednie ustawienie temperatury grzania w dzień i w nocy. Ogrzewanie folią grzewczą przybiera na znaczeniu zaczyna cieszyć się dobrymi opiniami. Przede wszystkim związane jest to z zużyciem prądu przez panele grzewcze, co przekłada się na cenę ogrzewania. Cena folii grzewczej w zależności od producenta, zaczyna się od 100 złotych. W porównaniu do mat grzewczych, folia grzewcza generuje znacznie mniejsze koszty, jednak, aby cena za ogrzewanie folią grzewczą była satysfakcjonująca i przystępna, musi ona znaleźć się na co najmniej 80% powierzchni.

Folia grzewcza – opinie

Ogrzewanie folią grzewczą zaczyna cieszyć się dobrymi opiniami z wielu względów. Przede wszystkim ma ona więcej zalet niż wad. Dodatkowo brane pod uwagę są cena ogrzewania folią grzewczą, a co za tym idzie niskie zużycie prądu i koszty eksploatacji.

folia grzewcza opinie

Minusem na pewno jest fakt, że aby cena ogrzewania folią była satysfakcjonująca i faktycznie generowała pożądaną ilość ciepła przy niskich kosztach, jest jej montaż na praktycznie całej powierzchni podłogi, a bardzo często również na suficie, czy ścianach. Wadą folii grzewczej jest także fakt, że wymaga ona stałego podłączenia do prądu, aby było emitowane ciepło. Czasami powoduje to wysokie koszty za energię elektryczną, jednak nie są one wyższe, niż w przypadku stosowania tradycyjnego ogrzewania.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze