Strona głównaPoradyJak dobrać dywan do kanapy?

Jak dobrać dywan do kanapy?

Wygodna kanapa i puszysty dywan – to duło, jest sercem każdego przytulnego salonu. Jeśli jesteście zainteresowani, jak odpowiednio dobrać styl dywanu do rodzaju kanapy trafiliście w dobre ręce. 

W tym artykule opowiem wam, na co zwrócić uwagę dobierając dywan do kanapy. Kolory, wzory, rozmiar i rozmieszczenie – opowiem wam o wszystkich smaczkach dekorowania wnętrz. Zaparzcie sobie herbatę, usiądźcie wygodnie i dowiedzcie się jak dobrać dywan do kanapy. Miłej lektury. 

Zobacz: Co zrobić żeby dywan się nie ślizgał? – TOP 5 metod

Na co zwrócić uwagę dobierając dywan do kanapy?

Urządzając każde wnętrze, niezależnie czy dobieracie kanapę do dywanu, czy dywan do kanapy, warto mieć przygotowany jasny projekt tego, jak chcielibyście, by końcowy wynik się prezentował. 

Tworząc projekt przestrzeni, którą chcecie umeblować, warto zadać sobie kilka pomocnych pytań: 

  • Jakie kolory i materiały istnieją już w przestrzeni, którą aranżujemy?
  • Jaka atmosfera ma panować w pokoju, który mebluję? 
  • Czy chcę powiększyć lub rozjaśnić pokój? 
  • Jakie style w aranżacji wnętrz mi się podobają?

Kiedy odpowiecie już sobie na te pytania, możecie przystąpić do tworzenia projektu waszego wnętrza i waszego głównego celu: jak dobrać dywan do kanapy? Mam dla was kilka pomocnych wskazówek, czytajcie więc dalej!

Jak dobrać dywan do koloru kanapy?

W doborze kolorów, które stworzą komplementujące się zestawienie, pomoże wam teoria harmonii kolorów. Mówi ona o 3 sposobach dobierania zestawów kolorystycznych: 

  • analogiczne – czyli kolory będące blisko siebie na tzw. kole kolorów. Analogicznym zestawieniem kolorystycznym będzie: niebieski, fioletowy i magenta
  • komplementarne – czyli kolory znajdujące się po przeciwnych stronach koła kolorów, a przykładem takiego zestawienia jest połączenie fioletowego i żółtego
  • monochromatyczne – czyli zestawienie jednego koloru z wariacją różnych odcieni, np. granatowy, niebieski i błękitny

Koło kolorów, na którym możecie przetestować swoje palety, dostępne są w internecie do darmowego użycia. 

Jeśli szukacie czegoś neutralnego i spokojnego, możecie zawsze połączyć kolor z odcieniem bieli lub beżu. Jasne kolory zawsze są dobrym uzupełnieniem wystroju wnętrza. 

Zobacz: Co zrobić, żeby dywan był puszysty?

Jak dobrać dywan do rozmiaru kanapy?

Jak dobrać rozmiar dywanu do kanapy? Odpowiedni rozmiar dywanu może w znaczący sposób wpłynąć na to, jak ostatecznie będzie prezentował się nasz pokój. Zbyt mały dywan będzie “gubił” się w przestrzeni salonu, a zbyt duży będzie bardzo przytłaczający. 

Kiedy wybieramy dywan do rozmiaru kanapy, warto kierować się tymi zasadami:

  • dywan musi być albo tak duży by kanapa mogła na nim stanąć w całości, albo mieścić się w przestrzeni mniejszej o około 10 cm od każdego boku kanapy
  • jeśli decydujemy się na duży dywan, to nie powinien on wystawać poza obrys kanapy więcej niż 20 – 30 cm

Wybór odpowiednich dywanów do salonu to sprawa złożona, dlatego przejdźmy do kolejnej kwestii: jak dobrać wzór dywanu do kanapy?

Jaki wzór dywanu dobrać do kanapy?

W zależności od tego, na jaki wzór dywanu do kanapy się zdecydujecie, możecie dużo zmienić w aranżacji pomieszczenia. Neutralne i delikatne wzory nadadzą bardziej harmonijny wyraz pomieszczeniu, ale odważne i mocne szablony mogą sprawić, że wasz salon stanie się nowoczesny i ciekawszy. 

Jeśli chcesz, aby to sofa przyciągała najwięcej uwagi, dobierz neutralny wzór dywanu – najlepiej w jasnych, beżowych kolorach. A jeśli, to twoja kanapa naturalnie wpisuje się w wystrój otoczenia, warto zdecydować się na niespotykany albo krzykliwy wzór dywanu, który ożywi wasze wnętrze. 

Jak dobrać materiał dywanu względem kanapy?

Jak dobrać materiał dywanu do kanapy? Jeśli nie jesteście fanami odważnych zestawień kolorystycznych, może skusicie się na szaleństwo w zakresie faktury i materiałów w waszym pomieszczeniu?

Materiał dywanu może być krótki i szorstki albo miękki i długi – możliwości są nieograniczone. W zależności od materiału, z jakiego zrobiona jest wasza kanapa, warto bawić się fakturami. Mogą się kontrastować albo komplementować, ale ostatecznie powinniście zdecydować się na dywan, który będzie miły dla waszych stóp. 

Nie ma nic lepszego niż przyjemny dywan, kiedy po całym dniu chodzenia w butach możecie nareszcie odprężyć się w swoim salonie. 

Zobacz: Jaki dywan do granatowej kanapy – co wybrać?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze