Strona głównaWnętrzaAdaptacja poddasza - co warto o niej wiedzieć?

Adaptacja poddasza – co warto o niej wiedzieć?

Zdarza się, że ze względu na okoliczności nasz dotychczasowy metraż domu staje się niewystarczający. W takich chwilach najlepszą inwestycją może okazać się zagospodarowanie poddasza na cele użytkowe. Adaptacja strychu w domu jednorodzinnym wymaga spełnienia określonych formalności, jednak efektem będzie możliwość skorzystania z pokoju na strychu. Czy tak uzyskane dodatkowe miejsce w domu jest bardzo kosztowną inwestycją?

Najlepiej zabrać się za adaptację strychu krok po kroku, czyli zacząć od sprawdzenia możliwości, przygotowania projektu i załatwienia urzędowych formalności oraz pozwoleń na zagospodarowanie poddasza. W takim razie jak zaadaptować poddasze?

Adaptacja strychu krok po kroku

Planowana adaptacja poddasza w starym domu to doskonałą metoda na uzyskanie dodatkowej przestrzeni dla domowników bez wykonywania kosztownych dobudówek czy stawiania zupełnie nowego budynku. Aby móc rozpocząć remont poddasza krok po kroku, należy w pierwszej kolejności zadbać o przygotowanie projektu, wykonanego przez architekta. Każda adaptacja starego poddasza traktowana jest jak normalna inwestycja budowlana. W każdym przypadku rodzaj niezbędnych do spełnienia formalności należy dostosować do konkretnej sytuacji.

Poddasze do adaptacji – urzędowe formalności

Ilość i rodzaj formalności będzie zależał od stopnia przekształceń nieruchomości, jakich masz zamiar dokonać, wykonując adaptację poddasza. Zawsze jednak plan przebudowy domu należy zgłaszać do właściwego urzędu – miasta lub do starostwa powiatowego. Przed podjęciem się adaptacji strychu w domu jednorodzinnym należy sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli w jego treści nie ma zapisów zabraniających takich przedsięwzięć, można posunąć się o kolejny krok, czyli pozwolenia budowlane. Jeśli nie planujesz ingerować w strukturę domu, wystarczy zgłoszenie adaptacji poddasza w starym domu.

Jeśli konieczne są zmiany konstrukcyjne przy adaptacji poddasza, projekt budowlany będzie wymagany tak jak i uzyskanie pozwolenia na budowę. Adaptacja poddasza projektu wymaga w chwili kiedy budynek wpisany jest na listę zabytków lub znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, ale też wtedy, gdy adaptacja starego poddasza wymaga ingerencji w elementy konstrukcyjne. Do adaptacji poddasza projekt będzie potrzebny także wtedy, kiedy w związku z inwestycją planujesz nadbudowę lub rozbudowę obecnej nieruchomości, np. podniesienie dachu do odpowiedniego poziomu.

Jak zagospodarować poddasze zgodnie z prawem?

Jeśli po prostu masz możliwość wykonania adaptacji strychu krok po kroku, efektem czego ma być dodatkowy, przytulny pokój na strychu, urzędowi wystarczy odpowiednie zgłoszenie. Także planowany remont poddasza krok po kroku, obejmujący na przykład wymianę instalacji czy wymiana na nowe istniejących już elementów nie wymaga uzyskania zgody na budowę. W takim wypadku zgłaszamy jedynie zmianę sposobu użytkowania poddasza. Zwykle jeśli urząd w ciągu dwudziestu jeden dni od zgłoszenia nie wyrazi sprzeciwu, możemy zacząć wykonywać nasz remont poddasza krok po kroku.

Jak zrobić poddasze ze strychu?

Z pewnością każdy ma własny plan, jak zaadaptować poddasze, jednak niektóre prace należy wykonać w określonej kolejności. Adaptacja strychu w domu jednorodzinnym wymaga najpierw doprowadzenia wszystkich instalacji. Kolejnym krokiem w adaptacji poddasza jest wykonanie wymaganej prawem budowlanym wentylacji pomieszczeń. Strych nie zawsze posiada odpowiedniej wielkości okna, dlatego prace związane z tym, jak zrobić poddasze ze strychu, muszą uwzględnić wstawienie powiększenie otworów i wstawienie nowych okien.

Zwykle też strop wymaga wyrównania. jak zrobić poddasze ze strychu, aby było funkcjonalne i ekonomiczne? Nie można zapomnieć o ociepleniu, szczególnie między krokwiami. Dalej w planie na to, jak zagospodarować poddasze, muszą znaleźć się konstrukcje ścianek działowych. Najczęściej też pojawiają się podwieszane sufity oraz tak zwane przedścianki. Poddasze do adaptacji na dalszych etapach jest analogiczne do każdego innego, wykończonego mieszkania czy domu. Jeśli chodzi o adaptację poddasza, dach czterospadowy traktowany jest analogicznie.

Adaptacja poddasza – dach czterospadowy

Według niektórych prawdziwym wyzwaniem jest funkcjonalna adaptacja poddasza. Dach czterospadowy jest pod tym względem dość wymagający. W adaptacji poddasza bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej wysokości – sufit nie może znajdować się niżej, niż na wysokości 220 cm od podłogi. Jak zaadaptować poddasze, aby spełnić te warunki? Jeszcze przed podjęciem się prac związanych z adaptacją poddasza w starym domu należy wykonać niezbędne obliczenia. W niektórych przypadkach adaptacja starego poddasza będzie wymagała dość kosztownego podniesienia dachu, właśnie po to, by uzyskać wymagane wysokości. Każdy pokój na strychu nie powinien mieć średniej wysokości mniejszej, niż 190 cm, inaczej tak zagospodarowane poddasze będzie niekomfortowe. Ostatecznie jak zagospodarować poddasze, czy zdecydować się na pozostawienie na wierzchu elementów konstrukcyjnych, czy też je zamaskować? To już kwestia indywidualna – poddasze do adaptacji daje wiele możliwości.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze