Strona głównaWnętrzaPodstawowe zasady projektowania kuchni - jak zaprojektować kuchnię?

Podstawowe zasady projektowania kuchni – jak zaprojektować kuchnię?

Jak projektować kuchnię, aby przebywanie w niej stało się prawdziwą przyjemnością? Pytanie, które zadajesz sobie stając na progu pomieszczenia kompletnie pustego. W głowie już masz jakąś wizję, ale nie do końca jesteś pewny, czy będzie ona dobra. Kuchnia musi stać się miejscem ergonomicznym, funkcjonalnym, a także estetycznym. Tylko wtedy gotowanie stanie się czynnością sprawiającą ogrom przyjemności.Kopiuj HTML Kopiuj tekst

Uporządkowane strefy w kuchni

Jaka powinna być wysokość blatu w kuchni? Gdzie należy umieścić oświetlenie? Z czego powinny zostać wykonane blaty robocze? Czy w kuchni powinna znaleźć się półeczka na ulubione wina? Przeglądając inspiracje z gazet wnętrzarskich, można oszaleć od tego, czego można dokonać – i to nawet w małej kuchni.

Jak samodzielnie zaprojektować kuchnię? Podchodząc do wszystkiego z chłodną głową. Pierwszy krok – podzielenie całej przestrzeni na poszczególne strefy. Poczynając od początku w kuchni musi znaleźć się strefa:

  • zapasów – lodówka, zamrażarka i szafka na suche produkty spożywcze,
  • przechowywania – szafki na garnki, naczynia i sztućce oraz małe AGD,
  • zmywania – zmywarka, zlewozmywak, kosz na śmieci,
  • przygotowania posiłków – blaty robocze i/lub wyspa,
  • gotowania – kuchenka, mikrofalówka, piekarnik.

Zasada trójkąta roboczego

Dobrze, że sam decydujesz się na zaprojektowanie. Wyzwanie, które podjąłeś pokaże Ci, że stać się naprawdę na wiele. Nie zapominaj o tym, że w tym pomieszczeniu wszystko należy ustalić zgodnie z…zasadą trójkąta roboczego. Jedna z najważniejszych kwestii o której nie można zapomnieć. O czym ona mówi?

Zasada, która została opracowana prze amerykańskich naukowców, informuje o tym, jakie odległości powinny znajdować się pomiędzy poszczególnymi sprzętami dla zapewnienia lepszej ergonomii, wygody, komfortu. To właśnie na „czubkach” trójkąta znajdują się poszczególne sprzęty: lodówka, kuchenka i zlew. I tak pomiędzy:

  • lodówką i zlewozmywakiem odległość powinna utrzymać się pomiędzy 120 a 210 cm,
  • lodówką i kuchenką – 120 a 270 cm,
  • kuchenką i zlewozmywakiem – 120 a 210 cm (min. 90 cm w małych kuchniach).

Wyjątkiem są kuchnie, które są małe, wąskie i mają zabudowę na jednej ścianie. W tej sytuacji należy jednak zadbać o uporządkowanie wszystkich – wyżej wspomnianych – stref po kolei.

Odpowiednia wysokość blatów

Jak urządzić kuchnię? Pamiętając o tym, że wszystkie blaty powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości. Jakiej? To wszystko zależne jest od tego, jakiej wysokości będą osoby, które na co dzień gotują w kuchni. Aczkolwiek, często bywa tak, że ma się do czynienia z osobami o różnym wzroście. Czy można wybrnąć jakoś z tej sytuacji?

Tak. Szacuje się, że taka idealna wysokość to ok. 85 cm dla osób o średnim wzroście (ok. 170 cm). Im wyższe są osoby w domu, tym blaty powinny iść wyżej. Aby ustalić to jednak z całą pewnością, warto pamiętać o jednej regule – blat powinien znajdować się ok. 10-15 cm poniżej łokcia stojącej osoby. Może więc warto żebyś dokonał takiego pomiaru jeszcze przed zakupem nowych mebli z blatami roboczymi?

Gdzie szukać więcej wartościowych porad wnętrzarskich?

Samodzielne projektowanie kuchni może kosztować Cię trochę nerwów. Ze spokojem – wejdź na wnetrza-ze-smakiem.pl gdzie znaleźć można wiele cennych porad, które na pewno będziesz mógł wykorzystać podczas projektowania swojej kuchni. I nie tylko. Korzystaj z porad i wskazówek osób, znających się na wnętrzach. Zarówno tych małych, jak również dużych. Samodzielnie wykonana kuchnia stanie się Twoją dumą, godną pozazdroszczenia. Czas zabierać się więc do działania.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze