Od szczelności niepozornego przewodu kominowego zależy zdrowie i życie domowników. Nieszczelność tego układu może doprowadzić do tragicznego w skutkach zatrucia tlenkiem węgla. Jednocześnie jest to element najczęściej zaniedbywany, również w nowoczesnym budownictwie. Jak uszczelnić komin, aby dom był bezpieczny dla jego mieszkańców? Jaka metoda uszczelniania komina jest najskuteczniejsza?
W większości przypadków do uszczelnienia komina od zewnątrz będziemy potrzebowali pomocy fachowca. To on zaproponuje najlepszy sposób, jak uszczelnić komin w tym konkretnym przypadku oraz z jakich materiałów skorzystać. O pomoc fachowca powinniśmy zadbać również w chwili, kiedy spostrzeżemy przeciekanie dachu przy kominie. W tej kwestii nie można oszczędzać, ponieważ nasze zdrowie zależy od uszczelnienia komina. Cena nie gra roli, jednak jakich stawek możemy się spodziewać za taką usługę?
Czym uszczelnić komin?
Kiedy zauważymy przeciekanie dachu przy kominie, pierwszą myślą, jaka nas nachodzi, jest pytanie: czym uszczelnić komin oraz jego najbliższe otoczenie? Fachowcy znają kilka sposobów zarówno na uszczelnianie komina od zewnątrz, jak i na uszczelnianie komina od wewnątrz. Wśród wszystkich znanych metod wymienia się między innymi: uszczelnianie komina rękawem, uszczelnianie komina masą SKD – opinie ta ostatnia ma bardzo obiecujące. Powszechnie stosowana jest również pianka do uszczelnienia komina. Jeśli istnieje tyle sposobów, jaki jest najlepszy i kiedy warto z niego skorzystać?
Uszczelnianie komina od zewnątrz
Jeśli zawiodło zewnętrzne połączenie komina z dachem, przez co doszło do przeciekania dachu przy kominie, konieczna jest zewnętrzna obróbka. Najczęściej wykonywana jest przez dekarza za pomocą blachy miedzianej lub blachy tytanowo-cynowej. Łączenia między kominek a dachem są ruchome, co jest naturalne i zgodne ze sztuką budowlaną. Jeśli ruchy są zbyt duże, konieczne jest wykonanie zewnętrznego, dodatkowego uszczelnienia komina. Wykorzystywane do tego celu są również dekarskie taśmy oraz specjalne uszczelniacze.
Jak uszczelnić ścianę komina?
Uszczelnianie komina od wewnątrz to tak naprawdę szukanie najskuteczniejszej metody na to, jak uszczelnić ścianę komina. Najczęściej stosowaną metodą uszczelniania komina od wewnątrz jest wykonywanie tak zwanego szlamowania. To nic innego, jak uszczelnianie ściany komina za pomocą specjalistycznych, gotowych mas oraz zapraw. Jedną z najpopularniejszych zapraw wykorzystywanych do szlamowania masa SKD. Uszczelnianie komina masą SKD opinie wśród fachowców zbiera bardzo pozytywne, dlatego właśnie to rozwiązanie ostatnimi czasy jest powszechnie polecane klientom.
Osobom wahającym się co do uszczelnienie komina masą SKD, opinie powinny pomóc w podjęciu decyzji. Wiele osób wskazuje na jej doskonałe parametry, w tym odporność na mechaniczne ścieranie oraz na działanie bardzo wysokich temperatur. Jeśli chodzi o uszczelnianie komina masą SKD, cena za taką masę nie jest wysoka. Wybierając uszczelnianie komina masą SKD, cenowy przedział preparatów do zastosowania będzie wahał się w granicach 70 – 100 złotych za opakowanie 20 kg lub 25 kg. Za całościowe uszczelnienie komina masą SKD cena wyniesie około 200 złotych za metr bieżący, jeśli chodzi o robociznę. Należy do tego doliczyć również koszt materiałów, wybranych zgodnie z własna oceną.
Inne metody, jak uszczelnić komin
Fachowcy wykonują również uszczelnianie komina rękawem. Taka metoda uszczelniania komina cenowo jest dość korzystna, ponieważ poza robocizną inwestor musi zakupić jedynie elastyczny wkład kominowy, czyli właśnie tak zwany „rękaw”. Uszczelnianie komina rękawem jest skuteczne właśnie dzięki elastyczności wkładu, który ma możliwość idealnego dopasowania się do wewnętrznego kształtu komina. To ważne szczególnie przy starszych kominach, mających krzywizny i nierówności trudne do zniwelowania czy pokrycia za pomocą innych środków i metod. Jak jeszcze i czym uszczelnić komin od środka? Dość powszechnie stosowana jest jeszcze jedna metoda uszczelniania komina, a mianowicie pianka do uszczelniania komina. Spore grono fachowców rekomenduje piankę do uszczelniania komina PUR ze względu nie tylko na jej właściwości uszczelniające. Pianka PUR świetnie działa jako izolator termiczny, niwelując powstawanie tak zwanych mostków termicznych. Tym samym zapobiega „uciekaniu” ciepła z domu.
Jak uszczelnić komin, aby niedużo zapłacić?
Tak naprawdę, jeśli chodzi o uszczelnianie komina, cena powinna grać dla nas drugorzędną rolę. Znacznie ważniejsze jest dobranie odpowiedniej metody postępowania oraz narzędzi. Przewód kominowy musi być nie tylko drożny, ale i szczelny, aby spełniał swoje zadania i chronił domowników przed zatruciem. Z tego względu najlepiej zawierzyć się fachowcom i to im pozostawić kwestię wyboru odpowiedniej metody oraz materiałów. W kwestii uszczelniania komina cena za robociznę będzie podobna. Pozostaje jedynie kwestia wybrania odpowiedniego materiału. Warto też pamiętać, że nie wszędzie jednakowo dobrze sprawdzą się te same rozwiązania i materiały.