Strona głównaOgródWerbena - jak powinna wyglądać jej uprawa i pielęgnacja?

Werbena – jak powinna wyglądać jej uprawa i pielęgnacja?

Werbena ogrodowa, to jednoroczna bylina, która należy do rodziny werbenowatych. Jedyny naturalnie występujący na terenie Polski gatunek tej rośliny, to werbena pospolita. Jest jednak wiele gatunków, które uprawia się w ogrodach, czy najczęściej na balkonach i tarasach. Werbena jest rośliną, którą niezwykle często można spotkać w Polskich ogrodach, jest bardzo popularna zarówno wśród profesjonalnych ogrodników, jak i wśród amatorów i początkujących.

Uprawa werbeny patagońskiej

Werbena patagońska to pochodząca z Ameryki Południowej, łatwa w uprawie roślina. Okres kwitnienia trwa od początku lata, aż do bardzo późnej jesieni. W uprawie werbeny patagońskiej ważne jest, by miała ona zapewnione dobrze naświetlone stanowisko, ponieważ to właśnie w takiej sytuacji, kwitnie najlepiej. Woli piaszczyste, lub piaszczysto – gliniane gleby, najlepiej jeśli mają odczyn obojętny czy też zasadowy. Werbenę patagońską można uprawiać zarówno w ziemi w ogrodzie, jak i w donicach czy pojemnikach. W okresie wysokich temperatur i suszy, roślinę powinno się podlewać, w tym celu warto zastosować nawadnianie kropelkowe.

Wysiew werbeny patagońskiej

Werbenę patagońską traktuje się w Polsce jako roślinę jednoroczną, którą najlepiej wysiewać w okresie zimowym, lub też wczesną wiosną. Łatwiej jest zdobyć jej nasiona niż sadzonki, ponieważ roślina nie gości na polskim rynku zbyt długo. Powinno się wysiewać je do niewielkich pojemników, pamiętając o tym, że podłoże powinno być wilgotne przez cały czas. Gdy zaczną wschodzić liście, roślinę należy rozdzielić od reszty sadzonek, po czym przenieść je do osobnych pojemników. W kwietniu lub w maju, w zależności od tego jak planujemy hodować roślinę, przenosimy ją do większych donic, lub sadzimy w gruncie.

Właściwości werbeny

Różne rodzaje werbeny, mają wiele ciekawych właściwości oraz zastosowań, które wykorzystywane są zarówno w leczeniu, jak i w gotowaniu, lub też po prostu są wykorzystywane w dekorowaniu ogrodów, balkonów czy tarasów. Niektóre rodzaje werbeny, takie jak werbena pospolita, mają właściwości lecznicze. Roślina może rozgrzewać, oraz może być traktowana jako środek napotny, przeciwzapalny, a nawet przeciwgorączkowy. Może też wykazywać właściwości wykrztuśne i antybakteryjne. Wykazuje też działanie podobne do melisy, a napar z niej może uspokajać, wyciszać i zrelaksować. Werbena cytrynowa z kolei, ma niepowtarzalny smak, dlatego też wykorzystuje się ją jako przyprawę kuchenną.

Zimowanie werbeny

Zimowanie werbeny nie jest zbyt popularną czynnością, ponieważ jej wysiew rozpoczyna się w zimę, poza tym jest to roślina jednoroczna. Werbena nie jest rośliną zimoodporną, jej zimowanie jest więc mało opłacalne. Werbeny, które decydujemy się zimować, tracą swój wygląd i nie prezentują się zbyt dobrze, dlatego zimowanie tej rośliny ma niewiele sensu. Jednak jeśli zdecydujemy się na taki zabieg, sadzonki werbeny ścina się późnym latem, po czym przechowuje się w jasnym, nie za ciepłym pomieszczeniu. Przechowuje się je w ten sposób do maja, aż są gotowe do przesadzenia do odpowiednich pojemników.

Werbena na balkonie

Werbena jest rośliną, którą bardzo chętnie sadzi się na balkonie, ponieważ prezentuje się ona niezwykle, a jej właściwości dekoracyjne są bardzo cenione. Może ona kwitnąć wśród innych kwiatów, również tych, które są bardzo popularnymi roślinami wybieranymi jako ozdoby na balkony. Są różne odmiany werbeny, dlatego mamy bardzo duże pole do popisu, jeśli chodzi o sadzenie werbeny na balkonie, a także tworzenie różnych aranżacji kwiatowych. Werbena jest rośliną, która popularna jest również jako ozdoba na tarasy czy ganki, a także jako roślina nadająca się do sadzenia w ogrodzie, najczęściej jednak preferuje się trzymanie jej w donicach na balkonach czy parapetach.

Kompozycje werbeny

Wielu ogrodników, zarówno profesjonalnych jak i amatorów, uwielbia tworzyć kwiatowe kompozycje z werbeną. Jest to roślina, która wpasowuje się w wiele kompozycji, można ją łączyć z ogromną ilością innych kwiatów. Werbena potrafi podkreślać walory innych roślin, jednocześnie nie dając się im przytłoczyć, dlatego zakres roślin, z którymi może być mieszana, jest bardzo szeroki. Popularne kompozycje kwiatowe z werbeną, zawierają w sobie też lobelie, pelargonie i koleusy, które bardzo dobrze do siebie pasują.

Sadzonki i nasiona werbeny patagońskiej

Najpopularniejszym sposobem wysiewu werbeny, jest robienie tego poprzez nasiona. Są one popularne i łatwo dostępne, a dodatkowo bardzo łatwo jest je zasiać. Coraz częściej jednak wiele osób decyduje się na wybranie sadzonek, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Werbena patagońska jest rośliną, którą lubi się głównie ze względu na niezwykły wygląd, oraz walory estetyczne. Sadzonki werbeny patagońskiej rosną bardzo szybko, oraz wysoko, dlatego podczas gdy sadzimy je w połowie maja, kwiatów możemy spodziewać się już w lipcu. Nasiona werbeny patagońskiej możemy zarówno kupić, jak i pozyskać uschniętych kwiatostanów. Robi się to dopiero wtedy, kiedy mamy pewność, że kwiatostany są w pełni wyschnięte, ponieważ dopiero wtedy nasiona są odpowiednio dojrzałe, dzięki czemu mamy pewność, że wzejdą we właściwym terminie. Wysiew powinien następować późną zimą, czy też bardzo wczesną wiosną, ponieważ nasiona potrzebują dużej ilości światła, by móc prawidłowo rosnąć.

Sadzonki werbeny cytrynowej

Sadzonki werbeny cytrynowej możemy dostać w sklepach stacjonarnych, oraz internetowych. Zazwyczaj nie kosztują więcej niż 30 zł za sztukę, są więc bardzo popularne. Werbena cytrynowa oprócz właściwości dekoracyjnych, potrafi odstraszać szkodniki i insekty, dlatego jej sadzonki często umieszcza się blisko innych roślin, a także w miejscach, gdzie często przebywamy, takich jak tarasy czy altanki.

Werbena zwisająca – jakie informacje znajdziemy na forum?

Werbena zwisająca, czy też wisząca, to coraz popularniejszy gatunek tej rośliny, często spotykany na tarasach czy balkonach, a także w altankach. Wiele osób na forum, chętnie dzieli się swoim doświadczeniem w uprawianiu tej rośliny, oraz udziela porad i wskazówek, by rosła ona zdrowo, a także kwitła długo i obficie. Na forum można znaleźć wiele rad, które pomogą nam stworzyć piękne kompozycje z tą rośliną, oraz pomogą dobrać kwiaty, które będą się dobrze prezentowały, rosnąc obok niej. Na forum znajdziemy też wiele informacji co do tego jak werbena zwisająca kwitnie, jak rośnie, oraz jakie są jej wymagania. Wielu profesjonalnych ogrodników, chętnie dzieli się swoimi sposobami na pielęgnację tej rośliny, a także dają oni wskazówki dotyczące zwalczania chorób czy też w pasożytów, które mogą atakować werbenę zwisającą. Forum jest też przepełnione ogromem zdjęć, które prezentują kompozycje stworzone z werbeną zwisającą, dzięki czemu możemy czerpać z nich inspiracje i tworzyć własne, piękne aranżacje. Na forum można też poprosić o pomoc i poradę w sprawie uprawy tej rośliny, co może okazać się niezwykle pomocne, zwłaszcza dla amatorów ogrodnictwa.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze