HomeOgródRozsady warzyw

Rozsady warzyw

Proces przygotowywania rozsady warzyw polega na siewie nasion i uprawy siewek w odpowiedniej temperaturze, wilgotności i świetle, aż do wysadzenia na miejsce stałe. Własnoręczne „produkowanie” rozsady wcale nie jest takie trudne, jak może Ci się wydawać. Możesz użyć do tego nawet parapetu. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje nasiona wykiełkują, należy kierować się instrukcją zawartą na opakowaniu. Bezwzględnie należy przestrzegać terminu wysiewu. Produkcja rozsady warzyw w domu lub szklarni powinna odbywać się od lutego, lub początku marca. Kiedy wysiew nastąpi później, nie można przykrywać nasion folią, ponieważ temperatura otoczenia jest już zbyt wysoka i siewki mogłyby się zaparzyć. Późniejszy wysiew opóźnia wzrost siewek.

Szklarnia do uprawiania rozsady warzyw

Do uprawiania rozsady warzyw jest kilka sprawdzonych wersji szklarni. Zakup szklarni jest zazwyczaj efektywniejszy niż samodzielna budowa, oczywiście nie wykluczamy też takie sposobu. Jednak budowa pochłania dużo czasu i wcale nie jest dużo tańsza niż zakup gotowej. Szklarnia zbudowana własnoręcznie niekoniecznie będzie zapewniać odpowiednie warunki do uprawiania rozsady warzyw. Producent gotowego modelu szklarni zawsze daje gwarancję, że wewnątrz będzie pożądana temperatura i wilgotność. Najpopularniejsza szklarnia do uprawy rozsady warzyw to szklarnia rosyjska z poliwęglanu. Służy ona przez długie lata dzięki wysokiej jakości elementów, z jakich została zbudowana. Cena nie jest niska, jednak instalacja tej szklarni daje pewność, że konstrukcja jest bardzo stabilna i nie zniszczą jej ciężkie warunki atmosferyczne.

Produkcja rozsady warzyw

Produkcja rozsady warzyw jest dosyć popularna, ponieważ jest po prostu tańsza niż zakup gotowych sadzonek. Wymaga ona dosyć dużego nakładu pracy, ponieważ miejsce produkcji rozsady należy regularnie odchwaszczać i podlewać. Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę czasu, to lepszym rozwiązaniem będzie kupienie gotowych sadzonek wybranych warzyw.

Najczęściej kupowane nasiona do produkcji rozsady warzyw są te, które posiadają długi okres wegetacji, a także lubią wysokie temperatury. Jest to m.in. papryka, pomidor, bakłażan, kawon, melon, seler. W produkcji rozsady warzyw ważne jest to, że wsadzenie do gruntu, może odbyć się dopiero wtedy, kiedy będzie pewność, że nie będzie przymrozków – mniej więcej w połowie maja.

Produkcja rozsady warzyw obejmuje także uprawę sałaty, cukinii, jarmuż, patisona, kabaczków i ogórków. Dzięki rozsadzie można dużo wcześniej cieszyć się plonami, ich obfitością i wysoką jakością.

Na rozsadę nadają się także warzywa kapustne, ponieważ ich pielęgnacja jest łatwiejsza w rozsadniku niż w gruncie.

Terminy siewu warzyw na rozsady

Terminy siewu warzyw na rozsady różni się w zależności od tego, jaki gatunek nasion wybraliśmy. Niektóre warzywa nie nadają się do siewu na rozsady, dlatego też warto jest zawsze zapytać sprzedawcy, czy wybrane nasiona warzyw są odpowiednie. Jednych z warzyw, których raczej nie powinno uprawiać się z rozsady to marchew, pietruszka, burak, rzodkiewka, szpinak. Terminy siewu warzyw z rozsady są naprawdę różne, dlatego najlepiej kierować się wskazówkami od producenta zawartymi na opakowaniu.

Rozsady warzyw – cena

Cena rozsad warzyw jest naprawdę mocno zróżnicowana. Cena zależy przede wszystkim od gatunku warzywa, ilości sztuk i wielkości sadzonek. Przykładowo cena za rozsadę 25 szt. Selera to ok. 17 zł na jednym z popularnych serwisów aukcyjnych. Cena za rozsadę ogórka śremskiego 6 sztuk to 28 zł. Zakup gotowej rozsady świetnie sprawdzi się dla osób, które nie mają czasu lub możliwości na własną produkcję rozsady warzyw. Kiedyś dostęp do gotowych rozsad był dostępny tylko dla rolników i hurtowników, dzisiaj każdy indywidualny klient może nabyć pożądaną ilość rozsad, dlatego też coraz częściej ludzie zakładają swoje ogródki, czy małe warzywniki na balkonie. Jest to dobra opcja dla osób, które cenią sobie spożywanie warzyw ze sprawdzonego źródła. Poza tym własna uprawa po prostu cieszy efektami włożonej pracy.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze