Strona głównaOgródJak uprawiać szałwię omszoną w swoim ogrodzie?

Jak uprawiać szałwię omszoną w swoim ogrodzie?

Szałwia omszona to występująca na terenach Europy południowej, wschodniej i centralnej roślina z rodziny jasnotowatych. Choć roślinę najczęściej spotykamy w Europie, jej okazy można znaleźć również w Azji zachodniej. Szałwia omszona, to bylina, która rośnie w rozłożystych kępach sięgających do 60 cm wysokości, w odpowiedniej rozstawie znajdziemy też wyższe okazy. Liście rośliny zazwyczaj mają eliptyczny kształt, oraz rosną na długich lub krótkich ogonkach, w zależności od części rośliny. Od spodu, liście szałwii mają krótkie włoski, a ich brzegi są lekko karbowane. Kwiaty rośliny zazwyczaj są ciemno niebieskie lub granatowe, można spotkać też okazy o białych, różowych lub fioletowych kwiatach. Okres kwitnienia trwa od późnej wiosny do późnego lata. Szałwię często sadzi się w otoczeniu innych kwiatów, takich jak goździki czy róże, ponieważ tworzy z nimi pięknie wyglądające kompozycje. Bywa również sadzona przy gatunkach iglastych, dodając im uroku.

Szałwia omszona – jak wygląda uprawa?

Szałwia omszona nie jest rośliną zbyt wymagającą. Preferuje nasłonecznione i ciepłe stanowiska, ale zbyt mocne słońce może uszkodzić jej kwiaty i liście. Gleba odpowiednia do uprawy szałwii omszonej powinna być dosyć sucha, ale żyzna, ponieważ roślina potrzebuje już jej ilości składników pokarmowych. Można ją uprawiać zarówno jako roślinę ogrodową tak jak i ozdobę na balkony i tarasy. Roślina dobrze znosi susze i upały, ale bardzo nie lubi zbyt mokrego podłoża.

Istotne informacje o rozmnażaniu

Rozmnażanie szałwii omszonej jest możliwe na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest podział wyrośniętych roślin, który jest w pewnym sensie skutkiem odmładzania szałwii. W momencie, gdy dzielimy roślinę na mniejsze części, powstałe po rozdzielaniu rośliny sadzonki możemy posadzić w innym, wybranym przez nas miejscu. Powinno to następować albo w marcu, wczesną wiosną, albo pod sam koniec lata. Kolejnym sposobem jest wysiew nasion, który powinien zostać przeprowadzony wczesną wiosną. Nasiona siejemy w glebie, po czym czekamy, aż wykiełkują. Następnie przesadzamy je do osobnych pojemników i czekamy, aż wyrosną. Przygotowane w ten sposób sadzonki, sadzimy w połowie maja, regularnie je podlewając.

Szałwia omszona – pielęgnacja, co warto wiedzieć?

Pielęgnacja szałwii omszonej nie jest wyczerpującym procesem. Roślinę, głównie w pierwszych tygodniach po posadzeniu, należy regularnie podlewać. Gdy szałwia zadomowi się na swoim miejscu, nie musi być ciągle podlewana, o ile oczywiście warunki atmosferyczne temu sprzyjają. Jeśli podłoże, w którym zasadziliśmy naszą szałwię, jest pełne minerałów i składników pokarmowych, pielęgnacja rośliny ogranicza się do podlewania oraz przycinania jej. Jeśli jednak podłoże nie jest zbyt obfite w składniki odżywcze, konieczne może okazać się nawożenie rośliny.

Jak wykonać przycinanie?

Przycinanie pobudza roślinę do szybkiego wypuszczania nowych, zdrowszych pędów, oraz przedłuża jej kwitnienie. By dłużej cieszyć się jej kwiatami, należy usuwać martwe i wysuszone okazy, a kiedy szałwia przekwitnie, powinno się całkowicie pozbawić ją kwiatostanów.

Cięcie jesienią

Cięcie szałwii omszonej jesienią, jest dobrym krokiem do upewnienia się, że roślina będzie rosła zdrowa i piękna. Cięcie jesienią to zazwyczaj cięcie po pierwszym, dużym kwitnieniu rośliny, pozwalające na to, by wypuściła młode, zdrowe pędy. Roślinę powinno się przyciąć prawie do ziemi – zostawiamy około 10 cm łodyg. Pomaga to w utrzymaniu ładnego kształtu rośliny, oraz wzmacnia ją.

Szałwia omszona – rozstawa, jakie wymiary?

Jeśli uprawiamy szałwię omszoną w donicach lub skrzynkach, preferuje ona kwadratowe pojemniki, dosyć głębokie. Rozstawa szałwii w ogrodzie zazwyczaj ma rozmiary 30 × 30 cm, jest to dosyć optymalny kształt. Całą rozstawę powinno się podlewać i nawozić po równo, tak, by całość kępy była tak samo odżywiona.

Szałwia omszona – najpopularniejsze odmiany

Szałwia omszona ma wiele odmian, które różnią się od siebie pewnymi właściwościami. Różnice mogą dotyczyć koloru rośliny, czy też jej wysokości i sposobów uprawy.

Adrian

Jedna z odmian szałwii omszonej, Adrian, może poszczycić się szczególnie pięknymi, białymi kwiatami. Roślina ta osiąga do 40 cm wysokości, tworząc kępy o kształcie półkuli. Odmiana Adrian ma brudnozielone, liczne pędy oraz pomarszczone, niewielkie liście. Jest to odmiana nieco bardziej wrażliwa na mróz niż pozostałe.

Ostfriesland

Odmiana szałwii omszonej Ostfriesland, to roślina o niebiesko purpurowych kwiatach, dorastająca do 50cm wysokości. Ostfriesland charakteryzuje się podłużnymi, pomarszczonymi liśćmi o brudno zielonej barwie. Kwiaty tej odmiany szałwii przyciągają owady takie jak pszczoły czy motyle.

Innymi ciekawymi odmianami, są między innymi Blaukönigin o fioletowo niebieskich kwiatach, oraz Amethyst, na którym rosną kwiaty o ciekawym, ciepłym, różowo fioletowym odcieniu. Odmiany takie jak Bright Rose czy New Dimension Rose mogą pochwalić się przyciągającymi oko, różowymi kwiatami.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze