Strona głównaPoradyCo to jest kubatura?

Co to jest kubatura?

Projektowanie i planowanie budynku nie jest prostym zadaniem. Często sama myśl o tym spędza nam sen z powiek. Często zastanawiamy się, jak powinniśmy się do tego zabrać. Przed powstaniem obiektu musimy przygotować się na powiązane z nim wydatki, nie tylko w okresie budowy, ale też w późniejszym czasie eksploatacji. Bez ze względu na to, czy budujemy dom jednorodzinny, biurowiec, budynek przemysłowy, czy też budynek mieszkalny, w większości przypadków obowiązują nas te same wytyczne. Wszystkie wskazówki dotyczące budowy, oraz wymagania, które powinny zostać spełnione, by taką budowę rozpocząć, możemy znaleźć w ustawie o Prawie Budowlanym. Jedną z najważniejszych rzeczy dotyczących budowy obiektu, jest znajomość jego parametrów technicznych. By wszystko było na swoim miejscu, do pomocy warto zatrudnić prawdziwego specjalistę. Doświadczony i znający się na rzeczy fachowiec, ma za zadanie upewnić się, że budynek jest dokładnie taki, jak tego oczekujemy. Do zadań takiego specjalisty należy też obliczenie przestrzeni użytkowej wewnątrz budynku, a także jego powierzchni całkowitej. Niezbędne przy budowie jakiegokolwiek budynku, jest zebranie informacji na temat tego, jaką powierzchnię powinien on zajmować. Stąd też, przy projektowaniu, jednym z najważniejszych parametrów technicznych, jest kubatura budynku. Pozwala ona na poznanie całkowitej wielkości projektowanego budynku, co pozwala na obliczenie wydatków, które będziemy musieli ponieść, budując obiekt i eksploatując go w późniejszych latach. Znajomość kubatury budynku jest dużą pomocą w projektowaniu instalacji grzewczej, lub klimatyzacji czy wentylacji w obiekcie. Pomaga nam też w obliczeniu, jaki podatek będziemy płacić za powstającą nieruchomość. Ważną rzeczą do zapamiętania, jest to, że jeśli mamy w planach powiększenie budynku już po jego budowie; jeśli chcemy dodać piętro czy zwiększyć szerokość lub wysokość budynku, kubatura powinna być obliczona ponownie.

Co to jest kubatura budynku?

Kubatura budynku, jest to najprościej rzecz ujmując jego objętość. Obliczamy ją, by dowiedzieć się, jak dużo ciepła będzie zużywał budynek, dzięki temu także szacujemy koszty jego wybudowania i późniejszej eksploatacji. Odpowiadając na pytanie: „Co to jest kubatura budynku?” musimy podzielić ją na dwa rodzaje – kubaturę netto i brutto. Kubatura netto to pojemność budynku wewnątrz, dotyczy ona tylko przestrzeni w środku budynku. Kubatura brutto natomiast, dotyczy przestrzeni, jaką budynek zajmuje na zewnątrz. Do kubatury netto zaliczamy całą wewnętrzną powierzchnię, licząc też kondygnacje podziemne. Nie wliczają się w to nieużytkowe poddasza, klatki schodowe oraz szyby wind. Do kubatury brutto wlicza się kubatura całego budynku razem ze ścianami, piwnicą, poddaszem, werandą lub balkonem czy tarasem. W kubaturę brutto nie wliczamy jednak konstrukcji takich, jak schodki czy daszki i gzymsy.

Jak liczyć kubaturę budynku?

To, jak liczyć kubaturę budynku wydaje się być najtrudniejszą częścią projektowania go. Jest to proces, który może wydawać się ekstremalnie skomplikowany, ale z odpowiednim przygotowaniem jest to w 100% możliwe. Dla ułatwienia poleca się skorzystanie z kalkulatora. Obliczanie kubatury budynku polega na dodawaniu do siebie objętości każdego pomieszczenia w budynku, pamiętając o wszystkich pomieszczeniach gospodarczych, a także przestrzeni znajdującej się na zewnątrz – o balkonach, tarasach i werandach. Pierwszym krokiem w obliczaniu ogólnej kubatury budynku, jest obliczenie kubatury każdego pomieszczenia indywidualnie. Pomieszczenia należy dokładnie wymierzyć, po czym obliczyć ich objętość wzorem na objętość prostopadłościanu. Jako że kubatura jest objętością, wynik działania podaje się w metrach sześciennych. Należy pamiętać, że kubaturę netto i brutto liczy się nieco inaczej. Kubatura netto dotyczy wewnętrznej części obiektu, takiej jak salony, kuchnie, sypialnie, łazienki, korytarze czy inne pomieszczenia gospodarcze. Do kubatury brutto natomiast wliczamy zewnętrzną objętość budynku – obliczamy ją, poprzez mierzenie ścian zewnętrznych, werand, balkonów, tarasów, ganków, ale także piwnic czy włączonego do użytku poddasza. Na kubaturę brutto składają się także bramy wjazdowe czy inne przejazdy, a także różnego rodzaju przejścia.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze