Strona głównaCennik budowlanyBiały montaż - kosztorys, cennik, montaż, definicja

Biały montaż – kosztorys, cennik, montaż, definicja

Ostatnim etapem w naszym remoncie, czy to łazienki, czy kuchni, jest podłączenie całej armatury i urządzeń elektrycznych. Fachową nazwą jest biały montaż. Co wchodzi w skład białego montażu? Jaka jest definicja białego montażu? Co to jest biały montaż? 

Definicja białego montażu

Według definicji słowa „biały montaż”, oznacza ono podłączenie całej łazienkowej armatury. W jej skład wchodzą między innymi umywalki, wanny, brodziki oraz sedesu. Biały montaż obejmuje także ułożenie elementów ceramicznych oraz podłączenie instalacji, która umożliwi dopływ ciepłej i zimnej wody. W biały montaż elektryczny wchodzi podłączenie urządzeń elektrycznych, a także wcześniejsze przygotowanie gniazdek. Jeżeli jest to konieczne, pod biały montaż można podłączyć również prace, które mają na celu przeniesienie instalacji w inne miejsce. W skład białego montażu wchodzi także podłączenie na przykład zlewozmywaka w kuchni. 

Montaż armatury łazienkowej może być żmudną pracą. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania elementów łazienkowych, jak wanna czy prysznic. Czasami może się zdarzyć, że podłączenie niektórych urządzeń czy sanitariatów wymagało będzie przeniesienia instalacji. Dlatego też warto wynająć ekipę, która zajmie się wszystkimi pracami. Wiązać się to będzie na pewno z wyższą ceną, ponieważ dodatkowo wliczana jest cena robocizny, jednak my nie pobrudzimy sobie rąk przy wykonywaniu nawet najmniejszej rzeczy. Podłączenie poszczególnych rzeczy ma swoją cenę, która zazwyczaj podawana jest w cenniku ekipy wykonującej remont. Jak przedstawia się cennik białego montażu? 

Do przeprowadzenia białego montażu najlepiej wynająć ekipę instalacyjno-hydrauliczną. Jednak nie jest to konieczne, ponieważ montaż armatury łazienkowej możemy wykonać sami. Najważniejsze, to pamiętać o prawidłowej kolejności wykonywania prac. Jeżeli chcemy kogoś wynająć, to musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami wynajęcia ekipy, która zajmie się układaniem płytek ceramicznych, podłączeniem wanny, prysznica i toalety, a także baterii prysznicowej, czy jak w przypadku białego montażu elektrycznego, założeniem gniazdek i podłączeniem sprzętu elektrycznego. Nie są to wysokie ceny za usługi, jednak przy sprawdzonej ekipie budowlanej czy remontowej możemy być pewni, że zostały one wykonane prawidłowo. Ekipa, którą wynajmujemy do wykonania białego montażu, działając zgodnie z  projektem, dodatkowo sporządzić może kosztorys poszczególnych montaży, uwzględniając nawet dokonywanie potrzebnych poprawek. Co więcej, w skład białego montażu wchodzi także zakładanie luster, także nie musimy się martwić nawet o tę część.

Biały montaż elektryczny 

Jak wcześniej wspomniano, biały montaż obejmuje również podłączanie urządzeń. Jest to tak zwany biały montaż elektryczny. Co wchodzi w skład białego montażu elektrycznego? Jest to ostatni etap montażu, kiedy pozostałe rzeczy, jak wanna czy prysznic zostały zainstalowane. W sytuacji, gdy konieczne jest przeniesienie instalacji elektrycznej, warto wykonać podejście do tej części białego montażu wcześniej, przed położeniem płytek, ponieważ konieczne może być ich skuwanie. 

Cennik białego montażu

Niejeden właściciel nowego domu czy mieszkania zadaje sobie pytanie, ile wyniesie go całe przedsięwzięcie. Biały montaż, czyli z definicji montaż armatury łazienkowej, nie należy do najdroższych rzeczy. Z wyjątkiem układania płytek. Jak przedstawia się cennik białego montażu? Jakie kwoty znajdziemy w cenniku usług hydraulicznych białego montażu? Aby zaplanować sobie na przykład koszt remontu łazienki, warto przygotować sobie kosztorys, w którym zestawimy ceny poszczególnych montaży. W tym przypadku należy skorzystać z cennika białego montażu. Czy należy się bać cen białego montażu? Ceny usług nie są zbyt duże. Najdroższy okazuje się montaż armatury łazienkowej w starych budynkach, jak kamienice, w których konieczne może okazać się przeniesienie instalacji. Podstawowy cennik białego montażu przedstawia się następująco: podłączenie zwykłej umywalki, bidetu lub sedesu to koszt około 100 złotych za jeden punkt. Tak więc cena montażu tych 3 rzeczy wynosić może około 300 złotych. Montaż sedesu na instalacji podtynkowej to koszt około 200 złotych. W zależności od tego, co wybierzemy, cena zainstalowania kabiny lub wanny wynosi 250-300 złotych. Sprawa się komplikuje przy bardziej skomplikowanych modelach. Montaż baterii to kwota 60-80 złotych. Są to ceny orientacyjne, ponieważ różnić się mogą w zależności od regionu, a także od firmy, która go będzie wykonywać. Oprócz podstawowego cennika, do kosztorysu białego montażu należy doliczyć koszty dodatkowe. Na przykład koszty dodatkowe mogą się różnić o cennik usług hydraulicznych. Jeżeli konieczne będą poprawki lub przeniesienie punktu hydraulicznego lub elektrycznego należy uwzględnić dodatkową opłatę, która średnio wynosi 60 – 80 złotych za punkt elektryczny i około 100 złotych za punkt hydrauliczny. Montaż gniazdek to koszty około 7-10 złotych, gniazda internetowe około 10 złotych za sztukę, antenowe to około 10 złotych za sztukę, zamontowanie wyłącznika oświetlenia to koszty 6-7 złotych za sztukę. Natomiast powiedzenie lampy czy to wewnątrz czy na zewnątrz budynku to 20-30 złotych za sztukę. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze