Strona głównaPoradyTetra Pak gdzie wyrzucać – do jakiego pojemnika?

Tetra Pak gdzie wyrzucać – do jakiego pojemnika?

Tetra Pak, albo jak wolisz tetrapak (nazwa wzięła się od międzynarodowego koncernu Tetra Pak i jest jednocześnie zastrzeżoną nazwą handlową), to nic innego jak popularne opakowanie wielomateriałowe złożone głównie z kartonu, folii aluminiowej i plastiku. Przeznaczone głównie do żywności płynnej lub półpłynnej. Na sklepowych półkach widzisz je nie raz. Mleko lub ulubiony sok w kartonie, koncentrat i wiele innych produktów, które lądują w twoim koszyku. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, gdzie wyrzucać tetra pak? Dziś rozwiejemy twoje wątpliwości. Sprawdź, co zrobić z kartonem po mleku.

Zobacz: Gdzie wyrzucić dywan i starą wykładzinę?

Dlaczego warto wiedzieć gdzie wyrzucać Tetra Pak? 

Trwa dziwne przeświadczenie o tym, że nie warto zaprzątać sobie głowy segregacją odpadów, bo po co to komu? Mylne jest to założenie. Prawidłowe sortowanie śmieci u źródła, czyli w twoim domu, ma duży wpływ na to, co stanie się na późniejszym etapie z wyprodukowanymi przez ciebie odpadami. Czy wszystkie trafią do jednego miejsca, zmieszane, czy zostaną przetworzone i ponownie wprowadzone do obiegu pod postacią nowego produktu? 

Jeśli jesteś świadomym konsumentem i chcesz mieć racjonalny wpływ na środowisko, to właśnie dlatego warto wiedzieć, gdzie wyrzucać opakowania tetra pak. Ale jeśli tu jesteś i czytasz ten artykuł, zakładamy, że nie jest ci obojętne twoje najbliższe otoczenie. 

Gdzie wyrzucać Tetra Pak? 

Gdzie wyrzucać tetrapaki? Nie dziwi nas to pytanie! Opakowania wielomateriałowe mogą stanowić problem. Z jednej strony mamy plastik, z drugiej folię aluminiową. Do tego wszystkiego jeszcze główny składnik, czyli karton. 

Okazuje się, że nie wszyscy prawidłowo klasyfikują wielomateriałowe kartony. Jeśli nie trafią do pojemnika na odpady zmieszane, lądują albo w pojemniku niebieskim na papier, albo w pojemniku żółtym na metale i tworzywa sztuczne. 

Pojemniki na odpady

Niebieski pojemnik na papier jest przeznaczony m. in. na kartony. Owszem. Z tym że muszą to być opakowania wykonane wyłącznie z tektury. Nasze przykładowe opakowanie po mleku nie pasuje składem do tej kategorii (frakcji). Gdzie zatem wyrzucać opakowania tetra pak? 

Pojemnik żółty – metale i tworzywa sztuczne. Co wrzucamy? 

  • Torebki foliowe i plastikowe,
  • różnego rodzaju opakowania plastikowe np. plastikowa butelka,
  • nakrętki (Pamiętaj: wrzucaj oddzielnie!),
  • folia aluminiowa, 
  • opakowania wielomateriałowe m.in. kartony po mleku, soku,
  • puszki, kapsle,
  • metalowe pokrywki, 
  • metale kolorowe.

Opakowanie tetra pak – gdzie wyrzucić? Już nie musisz zadawać sobie tego pytania. Z powyższych przykładów tego, co możesz wrzucić do żółtego kosza widać, że wielomateriałowy karton po mleku zalicza się właśnie do tej frakcji odpadów. Jedyne o czym warto byś pamiętał, przed sortowaniem śmieci – wyrzucaj opróżnione pojemniki. Co prawda, nie musisz ich dokładnie czyścić, ale lepiej, jak nie wyrzucisz opakowania z połową zawartości. ????

W tym artykule staraliśmy się przybliżyć ci, jak ważna jest segregacja odpadów i to, że warto mieć na uwadze tematy ekologiczne oraz cały ten recykling. Każdy z nas ma ogromny wpływ na to, jaki procent odpadów uda nam się odzyskać i ponownie wykorzystać. Wystarczy tylko odrobina dobrych chęci i garść sprawdzonych informacji, jak robić to prawidłowo. Opakowania tetra pak – już wiesz, gdzie wyrzucać kartony po mleku i koncentracie. Czy zapamiętasz coś jeszcze z tego artykułu? 

Zobacz: Gdzie wyrzucić choinkę po świętach?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze