Strona głównaRemontCo to jest punkt elektryczny i jaki jest jego koszt?

Co to jest punkt elektryczny i jaki jest jego koszt?

Instalacja elektryczna to podstawowa sieć przesyłu energii elektrycznej, która znajduje się w każdym domu, biurowcu czy innych budynkach. Przede wszystkim w zależności od indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych, taka instalacja elektryczna może spełniać różne funkcje. Na każdym projekcie budowlanym koniecznością jest to, aby znalazło się na niej projekt instalacji elektrycznej, która jest przede wszystkim opatrzona prawidłowymi parametrami, rozwiązaniami, i która zawiera odpowiednie schematy obwodów, które zostały zatwierdzone przez elektryka z uprawnieniami elektrycznymi. Najczęściej podczas projektowania obwodu elektrycznego, ustala się z góry określoną trasę według rozmieszczeń sprzętów oraz mebli. W takim razie mamy gotowy projekt budowlany, jednak pytanie tyczy się tego, jaki jest koszt za taki punkt elektryczny, jaka jest jego cena w 2021, ile bierze elektryk za punkt i tak właściwie jak rozumieć punkt elektryczny.

Jak rozumieć punkt elektryczny?

co to jest punkt elektryczny

W takim razie jak rozumieć punkt elektryczny? Przede wszystkim punkt elektryczny to pojęcie, które jest najczęściej wykorzystywane w trakcie projektowania obwodów elektrycznych. Oczywiście im więcej takich punktów, tym jego cena staje się większa. Często pojawiają się również sytuacje, w których pojęcie punktu elektrycznego jest trochę mylone i źle rozumiane, w związku z tym przyjęto zasadę, w które sformułowanie to, upraszcza szacowanie oraz nadzór kosztów pracy podczas instalacji elektrycznej. Czy istnieje jakaś inna definicja na to, jak rozumieć punkt elektryczny? Podczas wyceny kosztów za instalację elektryczną, cena za punkt jest zależna od takich składowych jak prace instalacyjne, montażowe, użyte materiały oraz osprzęt.

Ile za punkt elektryczny – jaka cena, koszty w 2021 roku

Ile za punkt elektryczny – jaka cena, koszty w 2021 roku

Często w sieci pojawiają się zapytania odnośnie tego, jaka jest cena i koszt w 2021 roku i ile bierze elektryk za punkt elektryczny. Warto podkreślić to, że punkty elektryczne mogą być często mylone i inaczej definiowane, tak jak to określiliśmy wyżej, w ten sposób ciężko z góry określić dokładną cenę i koszt. Najczęściej oblicza się w ten sposób średnią cenę, która wynosi za punkt około 50-90 złotych w 2021 roku. Oczywiście na to wszystko ma wpływ wiele czynników takie jak zakres pracy, jaki jest stopień skomplikowania oraz rozmiary całej instalacji elektrycznej, nawet stawki są zależne od regionu Polski, w którym są wykonywane prace. W ten sposób najczęściej pojawiają się nieścisłości oraz nieporozumienia pomiędzy elektrykami, a inwestorami. W związku z tym decydując się na takie prace, warto wcześniej sporządzić umowę z elektrykiem, w której określi się z góry, jaki jest pełny zakres pracy.

Instalacja elektryczna – ile bierze elektryk za punkt?

Instalacja elektryczna – ile bierze elektryk za punkt

W takim razie odpowiedzieliśmy na pytanie, ile bierze elektryk za punkt i jaka jest cena i koszty w 2021 roku. W związku warto również zapoznać się z informacjami nt. tego jak dokładnie jest wyceniana taka instalacja elektryczna. Pojedyncze punkty elektryczne są głównie rozumiane jako podzespoły takie jak gniazdka, wypusty oświetleniowe czy inne zasilania dodatkowe. Warto pamiętać o tym, że takie elementy są w różny sposób punktowane, czyli najczęściej w przypadku gniazd siłowych o jednostce 400 V są liczone jako trzy osobne punkty elektryczne. Z kolei w przypadku innych gniazd rozdzielczych w budynkach wolnostojących, które są zasilane jednofazowo, ułożenie 7 metrów instalacji elektrycznej zalicza się jako jeden punkt. Można również zaliczyć punkt elektryczny jako puszkę włącznika, która jest doprowadzona kablem, albo wypusty oświetleniowe, które są zakończone puszką. Zazwyczaj ciężko oszacować dokładnie koszty i cenę takiej instalacji elektrycznej, każdy elektryk ma swój indywidualny cennik. Wszystko również zależy od tego, jaki dokładnie ma układ taki obwód.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

3 KOMENTARZE

Najpopularniejsze