Strona głównaPoradyCzym zmyć farbę?

Czym zmyć farbę?

Nawet najdokładniejsze zabezpieczenie ubrania oraz malowanych powierzchni nie gwarantuje stuprocentowej ochrony przed zabrudzeniem. Na szczęście sposobów na to, jak usunąć plamy z farby olejnej czy jak usunąć plamy z farby emulsyjnej, jest naprawdę sporo. Co lepsze, internauci często podpowiadają, jakie znają domowe metody na to, jak usunąć plamy z farby do ścian z ubrań.

Zanim sięgniemy po drastyczne dla naszych ubrań środki chemiczne i detergenty, najlepiej zacząć właśnie od domowych sposobów na plamy z farby. Podpowiedzi, jak je usunąć, naprawdę nie brakuje. Zatem zacznijmy przegląd najlepszych metod radzenia sobie z wyczyszczeniem ubrania po remoncie.

Jak usunąć plamy z farby?

Sposoby, jak usunąć farbę ze spodni czy innej części garderoby, będzie zależeć głównie od rodzaju farby, jaką malowane były ściany. Otóż nieco inaczej trzeba traktować plamy z farby akrylowej, a inaczej emulsyjnej czy olejnej. Na każdą jednak można znaleźć skuteczny i niewymyślny sposób. W takim razie jak usunąć plamy z farby?

Jak usunąć farbę akrylową z ubrania?

Chyba najprostszymi do usunięcia plamami z farby są te z farby akrylowej. Analogicznie będzie wyglądać usuwanie plam z farb plakatowych. Najprostszym sposobem, jak usunąć farbę akrylową z ubrania, jest jej szybkie zapranie za pomocą wody oraz dowolnego detergentu czy proszku do prania. Ważne w  metodzie na to, jak usunąć farbę akrylową z zabrudzonej koszulki czy spodni jest to, by plama była zaprana, kiedy jest świeża. Kolejnym etapem sposobu, czym zmyć farbę akrylową, jest normalne wypranie ciuchów w pralce, na zwykłym, najczęściej używanym programie. Jak zmyć farbę akrylową z ubrania, kiedy zaschnie?

Nie zawsze mamy możliwość od razu zmienić i uprać swoje ubranie ochronne. Internauci podpowiadają, czym zmyć farbę akrylową z ubrania, jeśli zaschnie. W tym wypadku zaleca się w pierwszej kolejności wypranie ubrania, a jeśli to nie pomoże, postępowanie jak w przypadku, gdy trzeba usunąć plamy olejne. Na forach internetowych można znaleźć też inne podpowiedzi, czym zmyć farbę akrylową z ubrania. Otóż niektórzy twierdzą, że plamy z farby akrylowej lepiej, aby najpierw zaschły. Wtedy wystarczy na nie zwykłe pranie. Niektórzy dają dodatkowe wskazówki, jak usunąć farbę akrylową – można użyć odplamiacza albo wcześniej polać plamę spirytusem.

Czym zmyć farbę akrylową z innych powierzchni?

Wiemy już, czym zmyć farbę akrylową z ubrania oraz jak usunąć farbę akrylową z ubrania. Czas na kolejne pytanie, a mianowicie: czym zmyć farbę akrylową z innych powierzchni, które niechcący zachlapią się podczas malowania? Okazuje się, że sposób na to jest równie prosty jak metoda, jak zmyć farbę akrylową z ubrania. Aby dobrze dobrać metodę czyszczenia, warto wiedzieć, że w składzie farby akrylowej znajdziemy jedynie trzy rzeczy: wodę, pigment oraz kwas akrylowy. Dlatego metod na to, jak usunąć farbę akrylową nie musi być dużo, aby były skuteczne.

Jeśli farba jest świeża, to znaczy, że została nałożona nie dłużej, niż sześćdziesiąt minut wcześniej, do jej usunięcia z drewnianej powierzchni wystarczy ciepła woda z płynem do mycia naczyń lub z mydłem. Jeśli farba zdążyła przyschnąć, to sposobem, jak usunąć plamy z farby wodnej, akrylowej, jest użycie odtłuszczacza. Wśród stosowanych metod, jak usunąć plamy z farby do ścian, w tym farbę akrylową, jest stosowanie benzyny, rozpuszczalnika lub spirytusu. Lepiej ich jednak nie stosować na powierzchni mebli, gdyż te mogą się odbarwić.

Jak usunąć plamy z farby emulsyjnej?

Kolejnym często zadawanym pytaniem jest to, jak usunąć plamy z farby emulsyjnej. Według fachowców, w przeciwieństwie do metod, jak zmyć farbę akrylową z ubrania, na plamy z farby emulsyjnej zwykle nie ma rady. Ostatecznie jednak jak usunąć farbę ze spodni, jeśli jest plamą zrobioną farbą emulsyjną? Świeże plamy można próbować zaprać wodą i proszkiem do prania. Jeśli jednak zaschnie, to nie ma sposobu na to, jak usunąć plamy z farby do ścian.

Jak usunąć plamy z farby olejnej?

Domorośli malarze mają zwykle jeszcze jedno pytanie, a mianowicie: jak usunąć plamy z farby olejnej? Zwykle pytanie to dotyczy metody, jak usunąć farbę ze spodni? W ich przypadku zwykle skutecznym jest zastosowanie w pierwszej kolejności rozpuszczalnika, a następnie zapranie ubrania proszkiem do prania i wodą. Bywa, że wskazówka co do jej usunięcia znajduje się na puszce.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze