Strona głównaOgródBudleja - przycinanie, uprawa, odmiany, cena, sadzonki

Budleja – przycinanie, uprawa, odmiany, cena, sadzonki

Budleja Davida jest kwiatem ozdobnym spotykanym w wielu ogrodach. Pochodzi z Chin i Japonii, gdzie występuje potocznie. Z racji tego, że krzew ten przyciąga do siebie liczne gatunki motyli, zyskał nazwę „motylego krzewu”. Cechą charakterystyczną budlei Davida jest jej kwiatostan, a mianowicie długa wiecha lub kolba, która znajduje się na pędach jednorocznych. Przede wszystkim powstają one na pędach głównych, a następnie na kolejnych, które zakwitają w sierpniu, przyciągając do siebie rzesze motyli. Istnieje wiele kolorów budlei. Można spotkać kwiaty białe, różowe, fioletowe, czy pomarańczowe. Oprócz kolorowych kwiatostanów, budleja kwitnąc wydziela bardzo przyjemny zapach, co jest dodatkowym atutem posiadania jej w ogrodzie. Krzew przyrasta na wysokość około 1 metra lub dwóch po kilku latach. Odmiany są z reguły niższe, niż pospolita odmiana budlei. Sadzonki przy sadzeniu najlepiej zabezpieczyć na przykład korą, ponieważ nie jest ona w pełni odporna na mrozy.

Sadząc budleję w naszym ogrodzie możemy liczyć, że w zamian tego posiadać będziemy piękny, wieloletni krzew, który nie tylko zachwycać nas będzie przepięknym kolorem swoich kwiatów, ale także słodkim zapachem. Budleja przyciągnie do naszego ogrodu wiele owadów, przede wszystkim motyli, ale nie zabraknie też pszczół i trzmieli zwabionych kwiatami. Krzew spotkać można przede wszystkim w ogrodach miejskich, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasadzić go w naszych przydomowych ogrodach, tym bardziej, że oprócz niewielkich wymagań gleby i stanowiska, nie jest krzewem wymagającym w uprawie.

Budleja Davida – uprawa

Uprawa budlei Davida nie jest trudna i skomplikowana. Rozpoczyna się ona od posadzenia na wiosnę lub jesień sadzonek, które zostały pobrane wcześniej do ziemi. Co do wymagań glebowych budlei Davida, to krzew wymaga stanowisk nasłonecznionych oraz żyznej gleby. Krzew nie lubi zbyt mokrych stanowisk, dlatego należy zadbać, aby ziemia była przepuszczalna dla wody i powietrza. Jednak krzew nie tylko nadaje się na uprawianie bezpośrednio w gruncie. Można zasadzić go również w donicach. Pomimo swojej odporności na wiele czynników pogodowych, w tym na mróz, uprawiając budleję Davida w donicach zaleca się, aby na okres zimy przechowywać krzew w szklarni, w której zapewniona będzie odpowiednia temperatura, w przeciwnym razie młode pędy mogą przemarznąć, a w wyniku tego nie zakwitną lub będą się rozwijać nieprawidłowo. 

Krzew preferuje stanowiska nasłonecznione, można zapewnić roślinie trochę cienia przy odpowiedniej dawce słońca. Jednak w zacienionych stanowiskach może pojawić się problem z jej zakwitnięciem. 

Budleja – cięcie 

Przycinanie budlei dokonuje się co roku w okresie jesień, tuż po przekwitnięciu krzewu. Przycinanie po przekwitnięciu należy wykonywać do kilku centymetrów. Cięcie ma istotne znaczenie, ponieważ pozwala na nadanie roślinie odpowiedniego, pożądanego kształtu, w przeciwnym razie roślina przybierać będzie różne kształty. Po wykonaniu cięcia trzeba też roślinę odpowiednio zabezpieczyć poprzez okrycie jej. Cięcie rośliny ma nie tylko utrzymanie jej kształtu. Chcąc osiągnąć bujny krzew, który posiadać będzie liczne kwiatostany, roślinę przycina się na jesień, aby w przyszłym roku przyrosły  nowe, liczne kwiatostany. 

Budleja – odmiany

Dostępnych jest wiele odmian budlei, które różnią się między sobą kolorem kwiatów. W porównaniu do pospolitej odmiany, nie dorastają one do rozmiarów, jakie osiąga pospolita odmiana. Spośród odmian, które można spotkać w wielu ogrodach, wymienia się między innymi: Black Knight, Empire Blue, Harlequin, Royal Red, Ile de France. Budleja Davida trójkolorowa to według opinii jedna z najpiękniejszych odmian budlei. Na krzewie wyrastają kwiatostany o trzech różnych kolorach kwiatów, nadając roślinie jeszcze bardziej ciekawszego wyglądu. Budleja trójkolorowa zakwita na trzy kolory – biały, różowy i fioletowy. Pomimo wielu dostępnych hodowlanych odmian, budleja trójkolorowa nie jest odmianą, a zabiegiem, który umożliwia powstanie tego typu krzewu. Według opinii trójkolorowa budleja nie jest trudna do stworzenia. Wystarczy posadzić obok siebie trzy odmiany kolorystyczne budlei, a sadzonki łącząc się razem, tworzą krzew złożony z trzech kolorów kwiatów. 

Pomimo swojego wyglądu, budleja jest rośliną silnie trującą i należy na nią uważać. Zachęca do siebie motyle i na tym powinno to pozostać. Trujące właściwości budlei związane są z posiadaniem przez nią we wszystkich częściach rośliny glikozydów, które zjedzone mogą spowodować silne zatrucia. Budlei nie należy także przeznaczać do skarmiania zwierząt, ponieważ dla nich również jest szkodliwa, szczególnie młode pędy. Dostępna jest ona jedyna dla motyli, które przyciąga do siebie swoim zapachem oraz wyglądem. 

Budleja – cena

Cena sadzonki budlei to koszt około 20 złotych za sztukę. Ceny różnią się w zależności od szkółki lub sklepu ogrodniczego, w którym będziemy kupować sadzonkę. Różnice w cenach będą również pomiędzy poszczególnymi odmianami budlei. Cena sadzonki, dzięki której otrzymamy odmianę trójkolorową, to cena około 50-60 złotych. Nie jest to nowa odmiana, tylko połączenie trzech odmian kolorystycznych. Gotowe sadzonki trójkolorowe są dostępne dla tych, którzy nie wiedzą, jak stworzyć taki krzew samodzielnie w swoim ogrodzie. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze