Strona głównaOgródFrezje - cena, kiedy sadzić

Frezje – cena, kiedy sadzić

Frezje to rośliny ozdobne, które najczęściej możemy znaleźć w ogrodzie lub w doniczkach. Frezje pochodzą z Afryki, dokładniej z Przylądka Dobrej Nadziei. Te kwiaty często wykorzystywane są do tworzenia bukietów w kwiaciarniach. Frezje nie zimują w gruncie, ze względu na to, że są to rośliny cebulowe. Wysokość, na jaką rosną to 30-45 cm. Mają luźny, wzniesiony charakter. Liście roślin są ciemnozielone, szpiczaste, łodyga powyginana. W dalszej części wpisu sprawdzimy jaka jest cena frezji, czy tę roślinę można posadzić w doniczce i w ogrodzie, kiedy sadzić i jakie ma znaczenie.

Frezje – jaka cena?

Ceny frezji są bardzo zróżnicowane. Przykładowo za dziesięć bulw zapłacimy ok. 5/6 zł. Na aukcjach internetowych można znaleźć wiele okazji i kupić np. 100 sztuk cebulek za ok. 35 zł. Jeśli chodzi o kwiaty cięte, to cena za jedną łodygę waha się w granicach 4 zł. Dodatkowo cena może być zależna od punktu sprzedaży czy kwiaciarni.

Frezje w doniczce

Frezje to rośliny, które lepiej poradzą sobie w doniczce, aniżeli w glebie w ogródku. Jeśli jednak zależy nam na pięknych kwiatach, należy o nie należycie dbać, w przeciwnym razie możemy mocno się rozczarować. Od czego zacząć, aby uprawiać frezje w doniczce? Przede wszystkim należy wybrać bulwy o zdrowym wyglądzie, które będą charakteryzowały się jędrnością. Trzeba zadbać o to, aby frezje miały odpowiednie warunki do wzrostu, dlatego też donica powinna być dosyć duża. Jeśli chcemy wsadzić ok. 10 bulw, średnica doniczki powinna wynosić min. 30 cm. Ziemia powinna być żyzna i próchnicza. Dodatkowo możemy wymieszać ją z keramzytem, aby przepuszczała powietrze. Jeśli kwiaty chcemy ujrzeć już w maju, bulwy frezji należy posadzić już we wrześniu. Przez zimę powinny się ukorzenić i rozwinąć liście. Taką donicę należy przechowywać w temperaturze 8-10 stopni Celsjusza. Jeśli jednak przegapimy jesienny okres sadzenia, możemy zrobić to w lutym/ marcu, ale trzeba liczyć się z tym, że roślina zakwitnie dopiero w czerwcu/ lipcu.

Frezje w ogrodzie, kiedy sadzić?

Frezje rzadziej możemy spotkać w ogrodach ze względu na ich kapryśny charakter. Należą one do wymagających kwiatów, a ich uprawa jest trudna, ponieważ są wrażliwe na warunki klimatyczne. Niektóre odmiany można hodować w ogrodzie, ponieważ powstał specjalny mieszaniec nazwany frezją ogrodową. Bez wątpliwości, frezje pięknie przyozdobią nasz ogród, a kiedy zajdzie potrzeba, będzie można ułożyć z nich piękny bukiet. Frezja to wymagająca roślina, która kwitnie tylko, kiedy zapewnimy jej warunki rozwoju przybliżone do jej naturalnych. W jej naturalnym środowisku w okresie pierwszym, czyli suchym i gorącym, frezja jest w czasie spoczynku, natomiast okres drugi, czyli chłodny i wilgotny, to czas, w którym roślina obfituje w piękne kwiaty. Takim cyklem należy kierować się, kiedy chcemy mieć piękne kwiaty w ogrodzie. Kiedy chcemy mieć większe szanse na to, aby frezja pięknie się rozwinęła, musimy zapewnić jej duży dostęp do światła oraz umiarkowanej temperatury w granicach 17 stopni Celsjusza. Temperatura podłoża powinna wynosić tyle samo, ponieważ roślina po posadzeniu nie toleruje nadmiernego ciepła. Należy dobrze prześledzić pogodę, ponieważ, jeśli po posadzeniu temperatura spadnie poniżej 6 stopni Celsjusza, niestety może tego nie przetrwać. W takim razie kiedy sadzić frezje? Najlepsza pora do posadzenia frezji w ogrodzie to przełom kwietnia/maja.

kwiat frezji

Frezje – znaczenie

Frezjom przypisuje się znaczenie. Jeśli podarujemy komuś taki kwiat, to jest to symbol zaufania i niewinności. Frezje są chętnie używanym kwiatem do przyozdabiania weselnych stołów, właśnie ze względu na ich znaczenie. Panna Młoda dzięki frezjom uznawana jest za istotę niewinną, zaś więź pomiędzy nią, a Panem Młodym jako pełną zaufania. Frezje są często przypinane do włosów jako ozdoba. Oprócz wymienionych znaczeń, może również symbolizować zamyślenie przyjaźń i słodycz. Biała frezja to oznaka właśnie wyżej wspomnianej niewinności, kolorowe frezje to oznaka przyjaźni, troskliwości i zaufania. Można skomponować z nich bukiet dla przyjaciół, współpracowników, czy członków rodziny. Kolor czerwony oznacza namiętność, różowy matczyną miłość, natomiast żółty radość i odnowę.

Frezje – kiedy jest dostępny w kwiaciarni?

Frezji w kwiaciarni można spodziewać się już od połowy września. Sprzedaż frezji w kwiaciarni trwa do połowy czerwca. Jak widzicie, nie jest to kwiat, którego można dostać przez cały rok, tak jak, np. róże, goździki, anthurium, czy alstromerie. Z frezji można układać przepiękne bukiety, ponieważ ich kwiaty wyróżniają się nietuzinkowym kształtem. Różnobarwność frezji również sprawia, że bukiety są wyjątkowe i niepowtarzalne. Specjaliści w kwiaciarni na pewno pomogą Ci w wybraniu odpowiedniego rodzaju kwiatów do skomponowana bukietu na daną okazję i pasującego do pory roku.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze