Strona głównaOgródBugenwilla - zdradzamy tajniki uprawy, rozmnażania i pielęgnacji

Bugenwilla – zdradzamy tajniki uprawy, rozmnażania i pielęgnacji

Bugenwilla znana też jako kącicierń, to pnącze z rodziny dziwaczkowatych, które z reguły występuje w Ameryce Południowej. Preferuje klimat śródziemnomorski, w którym lubi rosnąć na murach, pergolach, czy też naturalnych podporach. Roślina w Polsce jest zazwyczaj uprawiana w donicach czy skrzynkach. Odpowiednio prowadzona roślina, może rosnąć zarówno, jako zwykłe pnącze, jak i krzew, czy ustawione na pniu drzewko. Bugenwilla szczyci się sporymi rozmiarami, a jej pędy rosną do aż 12 m długości. Roślina kwitnie bardzo obficie, a jej kwiaty są bardzo niewielkich rozmiarów, występują w kolorach białym i różowym. Najciekawszą cechą charakterystyczną rośliny, są jej liście rosnące tuż pod kwiatami, oraz starają się je imitować. Występują one w różnych, ale bardzo mocnych kolorach – rosną różowe, białe, fioletowe, czerwone, pomarańczowe czy kremowe. W warunkach śródziemnomorskich roślina kwitnie przez cały rok.

Bugenwilla – jak powinna wyglądać uprawa?

Uprawa bugenwilli może nam przysporzyć kłopotów. Roślina potrzebuje przede wszystkim dużej ilości światła, dlatego stanowisko, w którym rośnie, powinno być dobrze nasłonecznione. Poleca się wystawianie rośliny na południe, lub południowy wschód, gdzie dostaje najwięcej światła. Bugenwilla jest dosyć delikatna, dlatego nie powinna być wystawiana na przeciągi, oraz silny wiatr. Gleba, w której ma rosnąć roślina, powinna być żyzna, wilgotna oraz próchnicza. Bugenwilla lubi kiedy podłoże jest wilgotne, ale jeśli ma zbyt mokro, korzenie mogą zacząć gnić. Dobrym pomysłem może okazać się zraszanie liści, dzięki czemu zachowują zdrowie i wygląd, dodatkowo warto wykorzystać nawadnianie kropelkowe. Bugenwille powinno się nawozić w okresie wiosenno-letnim, w dziesięciodniowych odstępach.

Dużo osób na forum chętnie dzieli się poradami co do uprawy i pielęgnacji bugenwilli, a także sposobami na to jak utrzymać ją zdrową i piękną. Na forum możemy znaleźć różne wskazówki dotyczące zimowania rośliny, a także jej podlewania oraz nawożenia. Wielu miłośników ogrodnictwa daje porady na zwalczanie szkodników, oraz dzieli się swoimi sposobami na choroby, które mogą atakować roślinę. Możemy się też doszukać szeregu opinii na temat wyglądu, czy trudności uprawy rośliny.

Bugenwilla – rozmnażanie, z czym to się wiąże?

Rozmnażanie bugenwilli w polskim klimacie polega na ukorzenianiu się sadzonek. W okresie zimowo – wiosennym, najlepiej między styczniem a marcem, wycinamy zaczynające drewnieć kawałki pędów, robiąc z nich odcinki długości od kilku do kilkunastu centymetrów. Następnie ich końcówki powinno się moczyć w ukorzeniaczu i sadzić w pojemniku wypełnionym lekko mokrym podłożem. Tak przygotowane sadzonki okrywa się i często zrasza. By rozmnażanie przebiegało prawidłowo, powinno się trzymać je w ciepłym miejscu, a efekty zaobserwujemy po upływie kilku tygodni, gdy ukorzeniacz zacznie działać, sadzonki możemy przesadzać do właściwych pojemników.

Jak wykonać przycinanie?

Przycinanie bugenwilli to bardzo ważna część pielęgnacji tej rośliny. Powinno się to robić między marcem a kwietniem, odcinamy wówczas dużą część zeszłorocznych pędów, co pomaga roślinie w rozkrzewieniu, oraz wypuszczaniu młodych pędów i wzmocnieniu struktury.

Zimowanie – na co zwracać uwagę?

Bugenwilla nie lubi zimna, oraz nie jest do niego przystosowana, więc kiedy temperatura spada, konieczne jest jej zimowanie. Proces ten rozpoczynamy od ograniczania podlewania i nawożenia rośliny, co powoli wprowadza ją w stan spoczynku. Przenosimy roślinę do pomieszczenia, w którym temperatura utrzymuje się w granicach od 10 st. C do 14 st. C, oraz regularnie podlewamy. Późną zimą, lub wczesną wiosną przenosimy roślinę do cieplejszego pomieszczenia, przesadzamy do większego pojemnika oraz wracamy do odpowiedniej pielęgnacji.

Bugenwilla w Polsce

Bugenwilla jest rośliną, którą najczęściej spotkamy w klimatach tropikalnym i śródziemnomorskim. Preferuje ona ciepłe miejsca, z bardzo dużą ilością światła, a w odpowiednich warunkach tworzy ściany przepięknych liści, o intensywnych i ciekawych kolorach. W Polsce, sadzenie jej jako pnącze nie opłaca się, ponieważ nie nacieszymy się nią długo. Najczęściej sadzimy ją jako drzewka, czy też rośliny doniczkowe. W tej strefie klimatycznej wymaga ona o wiele więcej pielęgnacji, niż na terenach, z których pochodzi.

Sadzonki bugenwilli – gdzie kupić?

Sadzonki bugenwilli sadzi się zarówno w donicach, jak i w ziemi. To dekoracyjne pnącze jest pięknym dodatkiem do wystroju pomieszczeń, oraz ogrodów. Uprawa go może wydawać się kłopotliwa, na efekt jednak zdecydowanie warto jest czekać. Jest dużo miejsc, gdzie można kupić sadzonki tej rośliny, są to zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe. Sprzedażą sadzonek bugenwilli zajmują się zazwyczaj sklepy ogrodnicze, jednak jest więcej miejsc, gdzie można je kupić; są to sklepy przemysłowe i niektóre kwiaciarnie.

Jaka cena?

Cena nasion bugenwilli waha się w granicach od kilku do kilkunastu złotych, natomiast cena ukwieconych sadzonek może wynosić kilkadziesiąt złotych. Roślinę sprzedaje się również w formie drzewka, za które możemy zapłacić nawet do kilkuset złotych.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze