Strona głównaOgródGazony betonowe - jak go wykorzystać w ogrodzie?

Gazony betonowe – jak go wykorzystać w ogrodzie?

Zastosowanie gazobetonów jest, jak się okazuje, bardzo powszechne nie tylko w ogrodnictwie. Charakterystyczne, puste w środku bloczki, wykonywane z betonu lub z keramzytobetonu w różnych kolorach, stosowane są często nie tylko jako ozdobę, ale również jako wspornik. Niektórzy wykonują taras z gazonów, inni gazony betonowe wykorzystują jako doniczki. Jeśli chodzi o możliwości zastosowania gazonów ogrodowych, galerie internetowe pełne są ciekawych pomysłów.

Jeśli tak ogromna jest popularność aranżacji z gazonów w ogrodach, to jakie rośliny w gazonach można sadzić? Jakich gazonów betonowych wymiarowo potrzebujemy, aby zagospodarować niewielki kawałek przydomowego ogrodu i w ogóle jaką trzeba zapłacić cenę za gazony betonowe?

Jak wykorzystać gazon w ogrodzie?

Jeśli chodzi o gazony ogrodowe, aranżacji z nimi w roli głównej jest w zasadzie bez liku. Gazony betonowe to po prostu trwałe i ciekawe pod względem wyglądu donice, które można wypełnić ziemią i ustawić w dowolnym szyku. W ten sposób zyskujemy nie tylko oryginalną ozdobę – kwietnik – ale jednocześnie możemy stworzyć wzmocnienie dla skarp. Rośliny w gazonach wyglądają elegancko, intrygująco; same zaś gazony ogrodowe są zdecydowanie uniwersalne i ponadczasowe, można je zastosować w każdym ogrodzie, bez względu na jego wielkość czy stylistykę, w jakiej jest utrzymany. Aranżacje z gazonów obejmują jednak nie tylko kwietniki – wykonywane są z nich niewysokie, oporowe murki czy ścianki. Gazony betonowe wymiary mają różne, różne mają również kształty, dzięki czemu lista możliwości na ich wykorzystanie praktycznie jest nie do wyczerpania. Gazon w ogrodzie dopasowywany jest właśnie kształtem i wielkością do planowanego założenia.

Zastosowanie gazonów ogrodowych – aranżacje, które ceni się najbardziej

Zdecydowanie najczęściej, jeśli chodzi o gazony ogrodowe, galerie internautów wskazują na ich zastosowanie w roli kwietników – przeróżnych kształtów i rozmiarów. Do wyboru są nie tylko okrągłe wersje, ale również prostokątne czy w kształcie półksiężyca, co znacznie zwiększa ilość opcji do wyboru. Równie dużo jest też kolorów, w jakich gazony betonowe producenci oferują swoim klientom. Poza tradycyjnymi, jednopoziomowymi rabatami, gazony betonowe ustawiane są również w wielobarwne, kwiatowe kaskady. Jeśli nie mamy pomysłu na zaaranżowanie ogrodu za pomocą gazonów ogrodowych, galerie w Internecie pełne są ciekawych pomysłów. Ustawienie gazonów jednego na drugim jest niekłopotliwe, a efekt – zaskakujący i naprawdę niepowtarzalny. Gazonów betonowych można tez użyć jako rodzaj ogrodowego krawężnika, przegródki czy sposobu na wydzielenie strefy wypoczynkowej. Niejeden inwestor wykonał też taras z gazonów, tworząc konstrukcję inną niż wszystkie, a do tego trwałą i odporną na czynniki zewnętrzne.

Zalety wykonania aranżacji z gazonów

Nie każdy słysząc o gazonach betonowych, myśli o nich jako o elementach estetycznych, dekoracyjnych, a jednocześnie praktycznych i trwałych. Już samo ich układanie jest niekłopotliwe ze względu na stosunkowo lekką wagę, sporych rozmiarów elementy oraz ich regularne kształty, dlatego taras z gazonów cieszy się coraz większym zainteresowaniem Podobnie jest w kwestii kwietników, również tych kaskadowych – niezależnie od stopnia skomplikowania aranżacji z gazonów, jej stworzenie nie jest aż tak trudne, na jakie wygląda. Gazon w ogrodzie warto wykorzystać również z innego względu – jeśli kochamy uprawiać rośliny, to właśnie w gazonach będą miały znacznie lepsze warunki do wzrostu. W lecie bowiem gazon będzie odpowiednio napowietrzał system korzeniowy, zimą nie pozwoli na jego przemarznięcie. Jeśli chodzi o gazony ogrodowe, aranżacje z nimi w roli głównej polecane są też w miejscach, gdzie ziemia jest dość licha – uprawa roślin w ograniczonej doniczką przestrzeni umożliwia stworzenie jej optymalnych warunków. Również lista roślin do gazonów betonowych jest niemała, co pozwala za każdym razem na stworzenie niepowtarzalnego projektu.

Rośliny do gazonów betonowych

Na liście idealnie nadających się roślin do gazonów betonowych trzeba wymienić przede wszystkim wieloletnie i trwałe byliny, jak lawenda, funkie, bodziszki czy też rudbekie. Jeśli jesteśmy zwolennikami bardziej romantycznych kompozycji, to roślinami do gazonów betonowych, jakie wybierzemy, powinny być delikatne fuksje czy pelargonie. Nadającymi się roślinami do gazonów betonowych będą również lobelie oraz petunie. Niektórzy jako rośliny do gazonów betonowych wykorzystują surfinie. Rośliny w gazonach warto dobierać kolorystycznie i tak też dopasowywać ich barwy do zabarwienia samych gazonów betonowych. Producenci oferują ich zwykle nawet kilka. Po zagospodarowaniu swojej rabaty kwiatowej gazonami ogrodowymi, galeria pełna będzie doskonałych zdjęć.

Gazony betonowe – cena

Stosowane dość uniwersalnie gazony betonowe cenowo będą zależeć od materiału – betonu lub mieszanki tworzyw sztucznych, wielkości, kształtu, koloru oraz producenta. Oczywiście w przypadku chęci zakupu gazonów betonowych producent zawsze będzie miał najatrakcyjniejszą cenę. W kwestii jeszcze gazonów betonowych, wymiary ich będą się różnić w zależności od producenta oraz kształtu.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze