Strona głównaOgródNawóz do iglaków - jaki wybrać?

Nawóz do iglaków – jaki wybrać?

Jeśli chcesz, aby Twoje iglaki pięknie rosły, warto stosować nawozy. Ich wybór jest naprawdę szeroki, dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiedni nawóz do iglaków. W tym artykule podpowiemy także, jaki nawóz do iglaków na wiosnę jest najlepszy, kiedy stosować nawóz jesienny do iglaków.

Jaki nawóz do iglaków?

Iglaki charakteryzują się różnorodnością barw, od zieleni po seledyny i srebro i błękity. Jednak, aby iglaki były odpowiednio wybarwione muszą być nawożone. Jaki nawóz do iglaków sprawdzi się najlepiej? Sprawdzi się tu zarówno wieloskładnikowy nawóz mineralny, jak i organiczny. Dobre będą nawozy ekologiczne, które wzbogacają podłoże w cenną próchnicę. Do nawożenia możesz użyć także własnego kompostu. Stosuje się go przede wszystkim, aby zmienić strukturę podłoża, raz na dwa lata minimum. Kompost poprawia rozwój systemu korzeniowego iglaka. Jaki inny nawóz do iglaków może dobrze się sprawdzić? Możesz dokarmiać swoje iglaki nawozami mineralnymi, posiadającymi odpowiednią ilość azotu, który jest szczególnie ważny w trakcie rozwoju łusek i igieł. Mikroelementy zawarte w nawozach zapobiegają przed brązowieniem i pięknie wybarwiają roślinę. Na rynku istnieje kilka form nawozów. Można zakupić je w postaci granulatu lub płynu. Granulki rozpuszcza się uprzednio w wodzie lub podsypuje roślinę. Taka forma nawozu bardzo długo działa, ale też długo się uwalnia, dlatego też podsypywanie trzeba powtarzać, aby ta forma nawożenia dała jakiekolwiek efekty. Z kolei nawozy w płynie mają bardzo szybko skuteczność, ponieważ ich wchłanialność jest błyskawiczna. W sklepach ogrodniczych można spotkać zarówno nawozy do rozcieńczania, jak i gotowe do użycia. Te drugie wyróżniają się bezpieczeństwem w stosowaniu, ponieważ nie może dojść do sytuacji, w której użyjemy za dużej dawki nawozu. Przeznaczone są szczególnie dla nowatorów w ogrodnictwie. W dalszej części artykułu dowiesz się, jaki nawóz jesienny do iglaków jest najlepszy i kiedy go stosować, a także, jaki nawóz do iglaków na wiosnę sprawdzi się najlepiej?

Jaki nawóz jesienny do iglaków? Kiedy stosować?

Przygotowanie iglaków do zimy, jest bardzo ważnym aspektem, który zdecydowanie wpływa na ich późniejszy wygląd wiosną. Nawożenie jesienne sprawia, że polepsza się gospodarka wodna iglaków, dzięki czemu poradzą one sobie w trudnych warunkach atmosferycznych. Jaki nawóz jesienny do iglaków będzie najlepszy i kiedy go stosować? Najbardziej odpowiedni nawóz jesienny powinien posiadać dużą dawkę potasu i fosforu. Powinno unikać się substancji z azotem, ponieważ utrudnia on warunki dogodnego przezimowania iglaków. Potas daje dużą wytrzymałość na ujemne temperatury, silne, mroźne, suche wiatry, dzięki czemu iglak nie zostanie uszkodzony. Fosfor umacnia system korzeniowy i udrewnia pędy, co sprawia, że cała roślina staje się silniejsza. Przed zimowaniem należy zadbać o obfite nawodnienie, ponieważ aż do wiosny roślina będzie musiała przetrwać z nagromadzonymi zasobami, dlatego warto zastosować nawadnianie kropelkowe. Jaki nawóz do jesienny do iglaków będzie odpowiedni? Sprawdzi się tutaj także nawóz z dużą dawką żelaza, magnezu, manganu, miedzi i innych cennych makroelementów. Zapobiegają one brązowieniu igieł i ogólnie pozytywnie wpływają na roślinę. Kiedy stosować nawozy jesienne? Najlepiej zacząć nawożenie już pod koniec sierpnia, ewentualnie na początku września.

Jaki nawóz do iglaków na wiosnę?

Iglaki nie są wymagające w uprawie. Nie mają one także wymagań co do żyzności gleby, dlatego też intensywne nawożenie nie jest aż tak potrzebne do prawidłowego wzrostu. Najmniej przydatne okazuje się w przypadku karłowatych odmian. Przesadzenie z nawożeniem może się wiązać z nabywaniem przez iglaków chorób i łatwością do przemarzania. Karłowate odmiany mogą stracić swoją formę. Jeśli już jednak zdecydujemy się na bezpieczne nawożenie, to jaki nawóz do iglaków na wiosnę najlepiej zastosować? Raz w roku, na wiosnę powinno się stosować nawozy o długotrwałym działaniu, aby młode pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą. Dokarmianie należy zacząć wczesną wiosną, a ostatnią porcję nawozu najpóźniej można podać w czerwcu. Jaki nawóz do iglaków na wiosnę jest popularny? To na pewno Substral Osmocote. Zapewnia on długotrwałe uwalnianie się mikro i makroelementów do gleby. Takie działanie jest wygodne jeśli chodzi o zaoszczędzenie czasu i zadbanie o kwestie finansowe.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze