Strona głównaOgródĆma bukszpanowa - jak zwalczać?

Ćma bukszpanowa – jak zwalczać?

Fani przyrody z pewnością docenią wizualne walory, jakie prezentuje bukszpan? Szkodniki   są jednak zmorą tej rośli i niejednego ogrodnika, czy działkowicza, który uprawia ten krzew. I choć większość osób wie, jak wygląda ta roślina, mało kto wie, co zjada bukszpan? W tym artykule opowiemy o destrukcyjnym wpływie ćmy bukszpanowej, zwalczaniu tego insekta i chorobach gryczpanu i środkach ochrony. Zobacz, co zrobić, aby zaradzić problemom i w porę zdiagnozować infekcję. Pokazujemy praktyczne rozwiązania i porady, które może w swoim ogrodzie zastosować każdy hodowca.

Ćma bukszpanowa – jak wygląda?

Wiele mówi się o ćmie bukszpanowej, jak wygląda ten tajemniczy niszczyciel? Zacznijmy od opisu szkodnika, który skutecznie wyniszcza bukszpan. Ćma bukszpanowa to gatunek motyla z rodziny Crambidae. To właśnie przez nią pojawia się zaraza na bukszpanie. Ten niewielki owad pochodzi z Azji, choć jego zasięg objął już Europę (w tym Polskę). Ćma bukszpanowa zdobywa coraz bardziej rozległe tereny w wyniku szybkiego rozmnażania. Jeśli chodzi o umaszczenie, szkodnika cechują białe skrzydła z charakterystyczną plamką. Ich rozpiętość skrzydeł sięga wartości równej 4 cm. Jeśli chodzi o długość, 2 cm to wynik, jaki osiąga dorosła ćma bukszpanowa. Larwa liczy sobie natomiast 1 mm po opuszczeniu osłonki jajowej. Jest owłosiona i zmienia kolor z zielonkawego w brązowy. Warto wiedzieć jak wygląda ćma bukszpanowa, larwa i jaja. Ostatnie z wymienionych są ciemnożółte i składane na spodniej stronie liścia bukszpanu. Warto wyeliminować od razu takie zagrożenie jak ćma bukszpanowa. Larwa rozwija się do 3 pokoleń w ciągu roku, natomiast proces wyklucia z jaja trwa od 17 do 87 dni.  

Ćma bukszpanowa – zwalczanie

W przypadku ćmy bukszpanowej, zwalczanie owada wymaga znajomości zasad jego działania. Do czego zatem zdolna jest ćma bukszpanowa? Jak wygląda jej atak? Początkowo żerowanie gąsienic może umknąć uwadze, ponieważ krzew zjadany jest od samego środka. Zidentyfikowanie zagrożenia zapewnia dopiero odsłonięcie gałązek gryczpanu. Po wylęgu gąsienice stają się one żarłoczne i działają w małych grupach. Młode osobniki potrafią zeskrobać skórę liści i zjeść tak zwany miękisz, co wywołuje białe plamy. Dorosłe osobniki mogą bez ograniczeń zjadać liście, a także młode pędy. Zaraza na bukszpanie jest więc widoczna gdy na reakcje jest za późno. Dopiero wtedy widać, co zjada bukszpan i jaka jest skala zniszczeń. Degradacja swoim zasięgiem zazwyczaj pokrywa całą powierzchnię rośliny. Na zaatakowanych ćmą bukszpanową krzewach widać zielone kulki, czyli odchody gąsienic na przędzy. Niestety zniszczone liście tracą swoją zdolność do fotosyntezy i bez odpowiedniej ochrony obumierają.  

Ćma bukszpanowa – środek do ochrony

Jeśli wiemy, co zjada bukszpan i jak funkcjonuje szkodnik, pora przejść do działań. Wiele osób poleca płyn do naczyń na ćmę bukszpanową. Czy naprawdę zdaje on egzamin? W pierwszej kolejności zalecamy rozłożenie pod bukszpanem mat i przeczesywanie ich co 10 dni. Wszystko, co odłoży się na macie, należy zniszczyć. Nie wahaj się więc usunąć znalezionych jaj, larw i gąsienic. Płyn do naczyń na ćmę bukszpanową to świetny sposób, by raz na zawsze pozbyć się problemu. Wodę i płyn należy zmieszać i popryskać krzewy. W kwestii ochrony krzewu przed ćmą bukszpanową oprysk powinien poprawić sytuację. Jeśli nie wiesz jak zwalczać ćmę bukszpanową, środek do ochrony dobierz po konsultacji ze specjalistą. My do oprysku polecamy preparat Mospilan 20. Aby środek zadziałał, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, kiedy żeruje ćma bukszpanowa. Oprysk najlepiej robić w porze wieczornej, podczas bezdeszczowej i bezwietrznej aury, po okresie składania jaj i wylęgania się larw. W zwalczaniu ćmy bukszpanowej oprysk i mata to nie wszystko. Polecamy zastosować jeszcze pułapki feromonowe. Motyle to stworzenia, które wabią się nawzajem przez zapach. Pułapka zwabia osobniki do specjalnego pojemnika, który należy wypełnić wodą i umieścić ponad krzewem. Gotowe wkłady należy wymieniać cyklicznie w odstępach pięciu tygodni. 

Bukszpan – choroby, pajęczyna i gąsienice

Zaraza na bukszpanie wymaga leczenia. Na wszelkie choroby, jakie wywołuje ćma bukszpanowa, środek na chorobę powinien pomóc lub załagodzić objawy infekcji. Aby piękne zielone krzewy dożyły późnej starości, trzeba je kontrolować i mieć rękę na pulsie. Jeśli chodzi o  bukszpan i choroby, gąsienice, pajęczyna, poparzenie słoneczne, wymieranie liści i pędów, biała plamistość liści, mączniak prawdziwy, fytoftoroza, czy zgorzel to zagrożenia, z którymi mierzą się hodowcy krzewów. Wyzwaniem jest utrzymanie w zdrowiu bukszpanu. Choroby i pajęczyna powstała na roślinie może być objawem ćmy bukszpanowej. Roślinę należy doglądać. Jeśli odpowiednio zadbasz o bukszpan, szkodniki zostaną wykryte w odpowiednim momencie, a ich usunięcie nie będzie tak trudne. W przypadku bukszpanu choroby i gąsienice, czy inne owady stosunkowo często atakują krzewy. Bukszpan i szkodniki to niestety popularny duet. Jeśli jednak roślina zachoruje, warto ją poddać opryskom i zastosować profesjonalne środki ochrony. Niestety leczenie bukszpanu jest długotrwałe i wymagające zaangażowania, przez co lepiej zapobiegać niż leczyć. 

Ćma bukszpanowa – forum

Również na forach zaleca się stosowanie płynu do naczyń na ćmę bukszpanową. Polecamy także użycie środków bazujących na perytroidach, do których należy na przykład Mopsilan, Decis oraz Karate Zeon. Ćma bukszpanowa na forum ogrodniczym jest tematem często poruszanym, co tylko obrazuje, jak poważny jest to temat. Bukszpan, choroby, gąsienice stanowią hasła wpisywane przez internautów. Warto szukać informacji na temat ćmy bukszpanowej. Forum służy do tego świetnie. Znajdziesz tam informacje na temat uprawy bukszpanu, chorób, pajęczyny występującej na liściach i wiele więcej. Pielęgnacja tej pięknej rośliny z pewnością zaowocuje reprezentacyjnym krzewem, którym warto się pochwalić i nacieszyć oczy.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze